czwartek, 19 grudnia, 2024

Tajne życie pasożytów

Na otwartej 7 lipca wystawie „Pasożyty – tajne życie” zwiedzający berlińskie Muzeum Historii Naturalnej mogą odkryć świat pasożytów. Okazuje się, że mogą one być fascynującymi obiektami badawczymi.

Obecna pandemia koronawirusa wyraźnie pokazuje, że pomimo technologii i postępu jesteśmy częścią natury i nasze przetrwanie jest z nią ściśle związane. Wystąpienie nowego koronawirusa nie jest odosobnionym przypadkiem – nasza historia zawsze była ściśle związana z patogenami.

Wszy głowowe, tasiemce, kleszcze i inne pasożyty na przestrzeni lat rozwinęły bardzo ciekawe formy adaptacji i są uważane za motor ewolucji. Ludzie są dotknięci ponad 50 rodzajami pasożytów, które wysysają ich krew czy bytują w jelitach. Niektóre pasożyty przenoszą niebezpieczne choroby, inne są po prostu denerwujące. Wystawa zwraca uwagę na bardzo aktualne zagadnienie globalnych zagrożeń ze strony starych i nowych patogenów, których występowaniu sprzyjają zmiany klimatu, urbanizacja i globalizacja.

Oprócz wiernej repliki czaszki Tyrannosaurusa rexa na wystawie można obejrzeć m.in. gigantyczne pijawki, kleszcze i robaki, lub nietoperza – wampira ssącego krew owcy. Znajdziemy tu też odpowiedzi na szereg pytań, np. co czaszka T. rexa ma wspólnego z pasożytami, czy ameby uprawiają seks, czy podczas przytulania można się zarazić pasożytami psów i kotów i co sprawia, że ​​pchła odnosi sukcesy…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...