poniedziałek, 6 stycznia, 2025

Wydawnictwo Arkady wraz z imprintem LeTra zaprasza na 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie!

Serdecznie zapraszamy na 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie , które odbędą się w dniach 26-29 października 2023r., w EXPO KRAKÓW przy ul. Galicyjska 9. Czekamy na Was na stoisku nr C2 !

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy ofertę, w której nie zabraknie NOWOŚCI od Wydawnictwa ARKADY oraz od imprintu Wydawnictwo LeTra. Wśród nich: 'Stephen King. Kompletny przewodnik po życiu, twórczości i inspiracjach’, 'Skradziona dama’, 'Galeria cudów i obłędu’, 'Kucharka Fridy’, kolejne części z serii 'Kultowych domów mody – Hermes i Prada’ i wiele, wiele więcej !

Wszystkie tytułu dostępne będą w promocyjnych cenach – rabat 30%.

Kolekcja Hansa Prinzhorna stanowi wyjątkowy zbiór dzieł, liczący ponad pięć tysięcy obiektów, stworzonych przez pacjentów szpitali psychiatrycznych, który początkowo miał służyć jako archiwum badawcze Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu w Heidelbergu. Prinzhorn był jednocześnie psychiatrą i historykiem sztuki, dlatego szybko docenił wartość artystyczną i niezwykłość prac stworzonych przez ludzi żyjących w izolacji od świata zewnętrznego, głównie schizofreników. Głównym jego osiągnięciem było pokazanie tej sztuki światu, w tym artystom, którzy chcieli zgłębić istotę szaleństwa, jakiego doświadczyli w czasie I wojny światowej. W rezultacie, w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku sztuka zainspirowana chorobami psychicznymi stanęła na czele artystycznej awangardy.

Adolf Hitler, który sam chciał zostać malarzem, ale nie udało mu się dostać na wiedeńską akademię, kiedy doszedł do władzy, nakazał konfiskowanie dzieł współczesnych i ich publiczną prezentację na wystawach „sztuki zdegenerowanej”. Niedługo potem rozpoczął kampanię przeciwko „zdegenerowanym” ludziom – do 1941 roku naziści zamordowali 70 000 pacjentów szpitali psychiatrycznych. Wśród ofiar było kilkudziesięciu artystów, których prace znajdowały się w kolekcji Prinzhorna.

Galeria cudów i obłędu jest opowieścią o walce Hitlera ze sztuką współczesną i osobami chorymi psychicznie oraz o tym, jak utorowała ona drogę do Holokaustu. Charlie English opowiada niesamowitą historię geniuszu, szaleństwa i dehumanizacji, która daje nowe spojrzenie na brutalną ideologię nazistowskiego reżimu.

„efektem było zainspirowanie nowych podróży, wewnętrznych eksploracji, poszerzenie kęgu dozwolonych twórców poza wyszkoloną elitę oraz rozszerzenie definicji sztuki poprzez uznanie, że rodzajów ekspesji twórczej było więcej niż ktokolwiek wcześniej podejrzewał”.

Mona Lisa to najsłynniejszy obraz na świecie. Zna go chyba każdy, bez względu na to, ile wie o sztuce i w jakim kręgu kulturowym żyje. Tajemnicza dama przedstawiona przez Leonarda da Vinci od wieków przyciąga zagadkowym uśmiechem, intrygując zarówno zwykłych ludzi, jak i znawców sztuki. Sławą zaczęła się cieszyć, kiedy, po rewolucji francuskiej, trafiła z francuskiej kolekcji królewskiej do Luwru. Jednak to był dopiero początek jej przygód. W 1911 roku ukradł ją z muzeum włoski robotnik. W czasie II wojny światowej znalazła się wśród 4000 tysięcy dzieł wywiezionych z Luwru i ukrytych w obawie przed niemiecką grabieżą.

Laura Morelli, historyczka sztuki i autorka bestsellerowych powieści historycznych inspirowanych słynnymi dziełami sztuki, w książce Skradziona dama przenosi nas do Florencji epoki renesansu, kiedy powstawał niezwykły portret Mony Lisy, a także do Francji czasów II wojny światowej, gdzie podróżujemy przez Luwr, wspaniałe zamki w Dolinie Loary oraz średniowieczne opactwa na południu Francji. Oczami Belliny Sardi, służącej Lisy Gherardini sportretowanej przez Leonarda, oglądamy realia obyczajowe i historyczne Florencji przełomu XV i XVI wieku. Przez wojenne losy arcydzieła prowadzi nas zaś pracująca w Luwrze Anne Guichard. Obie kobiety, które dzieli 500 lat, zostały połączone misją ocalenia dla potomnych wspaniałego obrazu Leonarda. Skradziona dama to wciągająca opowieść o burzliwych losach arcydzieła oraz ludzi, dzięki którym możemy się dziś nim zachwycać.

„Pomyślała o tysiącach zwiedzających, których widziała, jak szli przez galerię i zatrzymywali się, aby przyjrzeć się słynnemu portretowi kobiety o tajemniczym uśmiechu pędzla Leonarda da Vinci. Widziała, jak zmieniały się ich twarze, kiedy podchodzili bliżej i spoglądali w nieodgadnione ciemne oczy kobiety z portretu, jakby oczekiwali, że zbliży się do nich poprzez pięćset lat historii jednym spojrzeniem, aby zmienić coś, co jest głęboko w nich. To jest potęga sztuki, myślała Anne.”

W 2023 roku, we wrześniu nakładem Wydawnictwa ARKADY ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie publikacji „Stephen King. Kompletny przewodnik po życiu, twórczości i inspiracjach„, autorstwa Beva Vincenta. Książka szczegółowo omawia etapy kształtowania twórczości zawodowej Kinga, przypisując ewolucje konkretnym wydarzeniom, które związane były z życiem prywatnym pisarza. Dzięki chronologicznym przedstawieniu dziejów literackiej drogi mistrza literatury grozy, czytelnik może prześledzić historię od wczesnych lat, kiedy to w wieku 6 lat Stephen King napisał swoje pierwsze opowiadanie. A kończąc na roku 2022 i krótkim podsumowaniu dotyczącym całokształtu dorobku literackiego króla horroru.

W publikacji każdy miłośnik Kinga, znajdzie coś dla Siebie. Od opisów i charakterystyki największych dzieł takich jak: To, Carrie, Lśnienie, Misery, Smentarz dla zwierzaków i wiele, wiele więcej – po ciekawostki, którym towarzyszył proces pisania każdej z powieści, notatki pisarza, listy do wydawców, i wybitne adaptacje filmowe. W książce Vincenta nie zabrakło także fotografii archiwalnych z dzieciństwa Stephena, okładek, grafik i plakatów przedstawiających dzieła literackie czy autorskich tekstów, które nigdy nie zostały upublicznione. Za pomocą książki wnikamy w mroczny umysł Kinga i poznajemy źródła oraz inspiracje, które towarzyszyły mu przy tworzeniu kolejnych rozdziałów opowiadań.

Lata dziewięćdziesiąte to okres, kiedy King eksperymentował z nowymi sposobami publikacji książek oraz zmienił wydawcę. Podjął współpracę z wydawnictwem Doubleday, a efekty ich rewolucyjnego partnerstwa możemy podziwiać, aż do dnia dzisiejszego. Kolejnym przełomowym momentem w życiu prozaika był wypadek, który wpłynął na jego życie zawodowe oraz osobiste. Nowe powieści miały w sobie więcej bólu i cierpienia, co było odzwierciedleniem bolesnych skutków, z którymi borykał się literat od czasów niefortunnego zdarzenia. Wszystkie przeszkody, które życie „rzuciło” pod nogi Kinga, nie zniechęciły go. Wręcz przeciwnie – kontynuował pracę nad kolejnymi opowiadaniami i zyskiwał coraz to większą popularność. Sylwetka literata prezentowana była w programach telewizyjnych, reklamach, a nawet został zaproszony aby zagrać epizodyczne role w filmach czy serialach.

Ciężka praca pisarza została doceniony przez krytyków literatury. Stephen King wielokrotnie był uhonorowywany nagrodami za całokształt twórczości literackiej i artystycznej. Obecnie dzieła powieściopisarza znane są na całym świecie, a w kolejce po autograf trzeba stać parę godzin. Nic dziwnego, skoro spod pióra liryka ukazało się tyle interesujących publikacji. Podsumowywując w kompendium „Stephen King. Kompletny przewodnik po życiu, twórczości i inspiracjach” zawarto ogrom wiedzy. Publikacja napisana jest w bardzo przystępny sposób, a część graficzna została zaprojektowana w taki sposób, aby oddawać charakter Kinga – lekko mroczna, horrorystyczna szata graficzna dodatkowo wzbogaca pozycje literacką Vincenta.

„Niektórzy twierdzą, że można dowiedzieć się czegoś o pisarzu dzięki uważnej lekturze jego dzieł. Inni twierdzą, że najlepiej zrozumieć dzieło pisarza, poznając szczegóły i okoliczności z życia tej osoby. A może obie odpowiedzi są słuszne ? „

Mocna opowieść o intrydze, przyjaźni, sile krwi i potędze sztuki, osnuta wokół postaci najsłynniejszej meksykańskiej artystki – Fridy Kahlo. Florencia Etcheves w interesujący sposób przybliża tę intrygującą postać, zapraszając nas do fascynującego świata tehuańskich tradycji.

Nayeli, młoda Tehuanka, po ucieczce z rodzinnego domu przybywa do miasta Meksyk. Dzięki swoim umiejętnościom kulinarnym znajduje zatrudnienie w Niebieskim Domu, gdzie unieruchomiona w wyniku poważnego wypadku i odizolowana od  świata żyje Frida Kahlo. Pomiędzy smakami, aromatami i kolorami malarka oraz jej nowa kucharka nawiązują przyjaźń, która głęboko naznaczy losy obu kobiet. Po latach, w Buenos Aires, wnuczka Nayeli, Paloma, znajduje tajemniczy obraz nieznanego  autorstwa, przedstawiający jej babkę. Zaintrygowana tym enigmatycznym obrazem i ciekawą historią przodków, Paloma Cruz wyrusza w podróż do miasta Meksyk.    

„Meksyk jest niewyrażalny, surowy, bogaty, nieszczęśliwy i bujny. Zasługuje na to, aby go namalować.”

ZAPOWIEDŹ !

Bogato ilustrowany album Malczewski. Zbliżenia pozwala uważniej przyjrzeć się dziełom pochodzącym zarówno z kolekcji największych polskich muzeów, jak i ze zbiorów prywatnych. Autorka książki prowadzi nas drogą od młodzieńczych poszukiwań Malczewskiego po jego dojrzałą, obfitującą w symbole twórczość. Omawiając portrety, pejzaże, malarstwo rodzajowe i symboliczne, Paulina Szymalak-Bugajska pokazuje, jak Malczewski widział rolę artysty i sztuki oraz jak interpretował drogę do wolności Polski i Polaków. Wskazuje na literackie i malarskie inspiracje, a także przybliża interesujące okoliczności powstania tych wyjątkowych dzieł. 

Obrazy Jacka Malczewskiego wymagają skupienia. Pierwszy odbiór jego prac może być mylący.Nie można dać się zwieść i zagubić w bogatej formie, składającej się z oryginalnej, śmiałej kompozycji, intensywnych kolorów czy zaskakującego kostiumu postaci. Żeby zagłębić się w tę twórczość, trzeba na chwilę się zatrzymać i skoncentrować na szczegółach, które w pierwszej chwili nam umykają. Nie zawsze od razu odnajdziemy ukryty przez artystę sens, ale samo patrzenie, szukanie, a w konsekwencji poznawanie jego malarstwa zawsze przynosi satysfakcję.

MuzeOn patronem medialnym albumu !

W trakcie II wojny światowej na terenach polskich masowo rabowane były cenne dzieła sztuki i zabytki. Wśród nich znalazła się także Dama z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci. Książka Laury Morelli, włoskiej badaczki sztuki, przedstawia niezwykłe losy tego słynnego obrazu w dwóch kluczowych dla niego momentach. Autorka przenosi nas do XV-wiecznego Mediolanu, gdzie poznajemy historię powstania arcydzieła, jego genialnego autora i pięknej modelki, oraz do Monachium czasów wojny, gdzie pewna konserwatorka sztuki niechcący sprawia, że renesansowy portret dostaje się w ręce nazistowskiego funkcjonariusza. Prowadzone równolegle opowieści, które dzieli kilka stuleci, składają się na fascynującą lekturę o sztuce, namiętności i okrutnych mechanizmach władzy.

Na wystawie w 1874 roku Claude Monet pokazał w atmosferze skandalu „Impresję, wschód słońca” ‒ obraz, który otworzył drogę do największej rewolucji w sztuce XIX wieku. Miejsce skostniałego stylu akademickiego zajął impresjonizm, który rozpoczął triumfalny marsz ku sztuce awangardowej. Album (z nową okładką) prezentuje obrazy – kamienie węgielne współczesnego malarstwa. Możemy w nim podziwiać dzieła największych artystów tego okresu, takich jak: Cézanne, Degas, Renoir, Manet, Pissarro, Sisley, Van Gogh.

Co łączy odnalezioną przypadkiem rzeźbę z Modiglianim, Bolonią i kabałą? Dlaczego osoby, które miały z nią styczność, umierają albo znikają w tajemniczych okolicznościach? Davide Dobravski, znany Czytelnikom z Zaginionego klejnotu Ferrary dziennikarz o polskich korzeniach, po raz kolejny angażuje się w śledztwo prowadzone przez jego przyjaciół karabinierów. Osobiście zamieszany w sprawę, zmuszony jest sięgnąć po niekonwencjonalne środki, które pozwolą mu odkryć zaskakującą prawdę…

Mglista i deszczowa Bolonia w niczym nie przypomina popularnego wyobrażenia o słonecznej Italii.

26.Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – harmonogram:

Miejsce: EXPO KRAKÓW, ul. Galicyjska 9
26.10.2023 (czwartek), godz. 10.00-17.00
27.10.2023 (piątek), godz. 10.00-19.00
28.10.2023 (sobota), godz. 10.00-19.00
29.10.2023 (niedziela), godz. 10.00-17.00

BILETY https://ksiazka.krakow.pl/udzial…/dla-zwiedzajacych/bilety

Mottem 26. Targów Książki będzie cytat z utworu Urodziny Wisławy Szymborskiej:

„Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”.

Literatura otwiera nas na świat, staje się przestrzenią dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego. Podkreśla ważne dla nas wszystkich tematy, uświadamia, uczy, wzrusza i bawi. Dlatego również w tym roku, pod koniec października na targach spotkają się ludzie z różnych środowisk, miast, krajów, w różnym wieku, których łączy jedno – wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury.

https://ksiazka.krakow.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...