Przed wojną ziemianin z Kresów i utalentowany artysta. Po wojnie konserwator dzieł sztuki, m.in. Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta i gdańszczanin. W 2020 r. dzieła i postać zmarłego w 1978 r. Ignacego Klukowskiego (herbu Korczak) przypomniała wydana z tej okazji „Teka Gdańska”.
Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego składające się z 100 prac i esejów historycznych wydawnictwo jest dostępne również w sieci, na stronie wydawcy, Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Filmowej w Gdańsku. Syn artysty, Karol Klukowski oraz Prezes Stowarzyszenia Jacek Borzych przekazali do Muzeum Gdańska setny egzemplarz Teki. Obaj zostali uhonorowani tytułem Darczyńcy Muzeum Gdańska.
mówi Karol Klukowski, syn Ignacego Klukowskiego.
Po przeszło czterdziestu latach od śmierci malarza zespół historyków sztuki z gdańskich muzeów razem z gdańską publicystką przygotowali „Tekę Gdańską Ignacego Klukowskiego”. Publikacja przedstawia opowieść artysty o Gdańsku, reprodukcje 33 gdańskich wedut, 35 portretów gdańszczan, 3 aktów, 10 gdańskich pejzaży nadmorskich, portowych, stoczniowych jak i 8 dzieł wykonanych przy okazji prac konserwatorskich. Jako suplement w tece znalazło się kilka reprodukcji 10 obrazów powstałych przed przyjazdem artysty do Gdańska, w czasach studiów w Paryżu.
mówi Jacek Borzych, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Filmowej w Gdańsku.
100. egzemplarz przeznaczonej dla kolekcjonerów Teki Gdańskiej został przekazany do zbiorów Muzeum Gdańska. Karol Klukowski oraz Jacek Borzych zostali uhonorowani tytułem Darczyńcy Muzeum Gdańska.
Teka Gdańska powstała dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została udostępniona na stronie internetowej Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Filmowej pod adresem https://gdff.pl/projekty/.
inf. prasowa