piątek, 19 kwietnia, 2024

Teka Gdańska dostępna w sieci

Przed wojną ziemianin z Kresów i utalentowany artysta. Po wojnie konserwator dzieł sztuki, m.in. Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta i gdańszczanin. W 2020 r. dzieła i postać zmarłego w 1978 r. Ignacego Klukowskiego (herbu Korczak) przypomniała wydana z tej okazji „Teka Gdańska”.

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego składające się z 100 prac i esejów historycznych wydawnictwo jest dostępne również w sieci, na stronie wydawcy, Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Filmowej w Gdańsku. Syn artysty, Karol Klukowski oraz Prezes Stowarzyszenia Jacek Borzych przekazali do Muzeum Gdańska setny egzemplarz Teki. Obaj zostali uhonorowani tytułem Darczyńcy Muzeum Gdańska.  

Wydanie „Teki Gdańskiej Ignacego Klukowskiego” jest przyczynkiem do cofnięcia się w historii Gdańska o siedemdziesiąt pięć lat do  końca sierpnia 1945 roku. Wtedy przybył tu z Wilna Ignacy Klukowski wraz z rodziną, w bydlęcym wagonie, ze skromnym dobytkiem. Tata znalazł schronienie i dach nad głową w Dolnym Wrzeszczu z dala od bogatego Górnego Wrzeszcza zajętego przez wojskowe władze okupacyjne i nową cywilną administrację. To miejsce stało się Jego drugą „małą Ojczyzną”, z której wyruszał ze sztalugami, by malować  obrazy, ratować i chronić przed zniszczeniem zabytki kultury materialnej oraz zdobywać środki na utrzymanie rodziny

mówi Karol Klukowski, syn Ignacego Klukowskiego.  

Po przeszło czterdziestu latach od śmierci malarza zespół historyków sztuki z gdańskich muzeów razem z gdańską publicystką przygotowali „Tekę Gdańską Ignacego Klukowskiego”. Publikacja przedstawia opowieść artysty o Gdańsku, reprodukcje 33 gdańskich wedut, 35 portretów gdańszczan, 3 aktów, 10 gdańskich pejzaży nadmorskich, portowych, stoczniowych jak i 8 dzieł wykonanych przy okazji prac konserwatorskich. Jako suplement w tece znalazło się kilka reprodukcji 10 obrazów powstałych przed przyjazdem artysty do Gdańska, w czasach studiów w Paryżu.

To czwarta powojenna teka poświęcona jednemu z najciekawszych i zapomnianych gdańskich artystów, którego wkład w rewitalizację gdańskiego dziedzictwa jest nieoceniony. Warto nadmienić, że to Ignacy Klukowski czuwał nad powojenną konserwacją zabytkowej Wielkiej Sali Czerwonej w Ratuszu Głównego Miasta. Miłośników sztuki z całą pewnością zadowoli załączony do teki pokaźnych rozmiarów bogato ilustrowany przewodnik informujący o twórczości artysty. Wydawnictwo ma charakter kolekcjonerski, wpisuje się w tradycję gdańskich tek Johanna Karla Schultza, Leona Wyczółkowskiego oraz wizerunków mieszczan Gdańska autorstwa Daniela Chodowieckiego. Warto wybrać się w tę podróż dzięki nieodpłatnej publikacji dostępnej na stronie naszego Stowarzyszenia

mówi Jacek Borzych, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Filmowej w Gdańsku.

100. egzemplarz przeznaczonej dla kolekcjonerów Teki Gdańskiej został przekazany do zbiorów Muzeum Gdańska. Karol Klukowski oraz Jacek Borzych zostali uhonorowani tytułem Darczyńcy Muzeum Gdańska.

Teka Gdańska powstała dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została udostępniona na stronie internetowej Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Filmowej pod adresem https://gdff.pl/projekty/.

inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...