czwartek, 24 kwietnia, 2025

Tłumy chętnych na „Sołdku”. W wakacje na pokład wchodzi nawet 400 osób dziennie

Statek-muzeum „Sołdek” to jeden z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od początku wakacji na pokład rudowęglowca weszło blisko 15 tys. osób.

„Sołdek” jest legendą polskiej żeglugi handlowej. Zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie – jako miejska ikona, stały element nabrzeża wyspy Ołowianki i jedna z najbardziej popularnych turystycznych atrakcji w regionie. W wakacje  tygodniowo pokład „Sołdka” odwiedza średnio 4 tysiące osób.

– Klimat tego statku jest niezapomniany. Wrażenie robi jego wielkość, ale także wygląd silnika i kotłów. Cała maszynownia składa się z wielu ogromnych, ale też drobnych elementów. Nigdy czegoś takiego nie widziałem i ciężko wyobrazić sobie, że można było pracować w tak ciężkich warunkach. Przeczytałem, że na kotle mogło być nawet 300 stopni. To niewyobrażalne. Niesamowite, że ktoś to obsługiwał. Można też podpatrzeć w jakich skromnych warunkach przebywała załoga statku. Ich kajuty były naprawdę niewielkie – mówią turyści.

Najważniejszym punktem wizyty na „Sołdku” jest wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”. Ekspozycja odkrywa świat historycznego parowca, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze, w jakich budowany był i eksploatowany „Sołdek”. Wystawę urozmaicają gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne.

– „Sołdek” to unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Jest pierwszym zbudowanym po II wojnie światowej polskim statkiem pełnomorskim – uzupełnia Jakub Adamczak z Działu Historii Budownictwa Okrętowego w Narodowym Muzeum Morskim.

Obecnie w Ładowni nr 2 na „Sołdku” podziwiać można wystawę „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki”. Prezentowanych jest tam 14 modeli statków, wśród których znalazły się olbrzymy o rozmiarach odzwierciedlających wielkość oryginałów w skali nawet 1:100. Są to wierne, pomniejszone kopie rzeczywistych jednostek budowanych w Stoczni Gdynia S.A. do roku 2002.

Bilet normalny na „Sołdka” kosztuje 15 złotych, ulgowy – 10 złotych. W wakacje na pokład można wejść od 11:00 do18:00, za wyjątkiem środy, kiedy jest to możliwe od 13:00 do18:00.  

foto: Narodowe Muzeum Morskie, CC BY 3.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...