piątek, 8 listopada, 2024

To był dobry rok. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim podsumowało działania

Ponad 40,5 tysiąca osób przewinęło się przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim w 2023r.  To nie tylko zwiedzający wystawy historyczne, ale także poznający świat w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA oraz korzystający z kultury i nauki podczas licznych wydarzeń organizowanych w murach Pałacu Dietrichsteinów.

Pałac Dietrichsteinów po gruntownej modernizacji, która zakończyła się w połowie 2022 r., staje się miejscem lubianym i odwiedzanym nie tylko przez mieszkańców miasta, ale i całego regionu.

Ponad 40,5 tysiąca zwiedzających to imponująca dla nas liczba gości. Jesteśmy z niej niezmiernie dumni i cieszymy się, że tak wiele dobrego wydarzyło się tu w zakończonym już, 2023 r. – podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

SOWA przyciąga wielokrotnie

Goście przychodzą tu całymi rodzinami spędzając czas na wystawach historycznych i archeologicznych, dzięki którym można poznać przeszłość ziemi wodzisławskiej. Chętnie odkrywają także prawidła rządzące światem przyrody w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA).

Nasza SOWA jest miejscem adresowanym nie tylko do dzieci, ale właściwie do każdego, kto ma ochotę sprawdzić się w różnych zadaniach i łamigłówkach. Na osiemnastu eksponatach można przetestować swoje umiejętności logicznego myślenia, szukania odpowiedzi na pytania i rozwiązywania problemów. A jeśli i to za mało to można realizować różne zadania w Majsterni – mówi edukator Adam Miera.

SOWA powstała pod patronatem Centrum Nauki Kopernik dzięki finansowemu wsparciu Ministra Edukacji i Nauk.

O najdawniejszych i dawnych dziejach regionu

Wodzisławskie Muzeum to jednak przede wszystkim wystawy historyczne. W 2023 r. udało się uruchomić w pełni archeologiczne wystawy o pradziejach ziemi wodzisławskiej, kościele św. Krzyża. Izba strzygi-znachorki zapachniała ziołami. Uruchomiono także wystawę prezentującą Wodzisław w początkach XX wieku. Szkoły chętnie uczestniczą w lekcjach muzealnych prowadzonych przez pracowników muzeum.

Takich lekcji w ubiegłym roku przeprowadziliśmy dokładnie sto. Robimy wszystko co w naszej mocy, by opowieści o dawnych czasach były dla młodych ludzi barwne, interesujące i pełne ciekawostek. Jednocześnie staramy się nie tracić z oczu tego co najważniejsze, czyli przekazu edukacyjnego – mówi Dawid Jęczmionka z Działu Edukacji.

Wiedzę historyczną można w Muzeum poszerzać także podczas otwartych spotkań z historią czy archeologią, które odbywają się średnio raz w miesiącu. – Mówiliśmy już o czasach II wojny światowej, najnowszych odkryciach dotyczących początków miasta i postaci wielkiego Wojciecha Korfantego.  Przed nami kolejny rok pełen ciekawych wyzwań – mówi Piotr Hojka z Działu Historii.

Spotkania z archeologią ruszyły jesienią ubiegłego roku. – Miłośnicy archeologii mogli posłuchać o najnowszych badaniach dotyczących zbrodni katyńskiej. Opowiadaliśmy też o najdawniejszych dziejach naszych ziem, czyli czasach Golęszyców i ich Grodzisku w Lubomi. Nasza sierpniowa wyprawa właśnie na Grodzisko cieszyła się dużym zainteresowaniem – powiedział Adrian Podgórski z Działu Archeologii.

Kultura i edukacja w różnych odsłonach

W Pałacu Dietrichsteinów nie zabrakło też spotkań z artystami i twórcami. Odwiedzili nas rzeźbiarz Henryk Piechaczek, pisarka Małgorzata Płoszaj, rekonstruktor Kazimierz Piechaczek, rebornistka Anna Danelska, emerytowany prezes TMZW Kazimierz Cichy, aktorskie małżeństwo Bornikowskich oraz wspominaliśmy życie i twórczość Ireny Sauer. 

Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców dlatego zamierzamy je kontynuować w przyszłym roku. Pomysłów nam nie brakuje. Jedno jest pewne – spotkania są szczególną okazją do rozmowy z ludźmi, którzy o swojej pasji nie opowiadają zbyt często – mówi Kinga Kłosińska z Działu Kultury Regionu.

Flagowym wydarzeniem była Noc Muzeów, która przyciągnęła mnóstwo odwiedzających. Jej najważniejszym punktem było wręczenie na ręce dyrektora Sławomira Kulpy Złotej Honorowej Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Odznaka jest uhonorowaniem dotychczasowej działalności Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

W 2023 r. nie zabrakło hucznych, pierwszych urodzin SOWY i świątecznego spotkania. Były koncerty, konferencje, warsztaty i wykłady otwarte. Jesienią ruszyły ponadto w Pałacu zajęcia dla adeptów sztuk plastycznych pod patronatem Grupy Twórczej Pasja działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie.

Cieszymy się, że Pałac stał się dla wielu miejscem spędzania wolnego czasu. O to właśnie chodziło. Będziemy pracować, by było tak również w 2024 r. Wsłuchując się uważnie w oczekiwania naszych odbiorców chcemy zaproponować najlepsze z możliwych działań – dodaje Hanna Blokesz-Bacza, manager obiektu.

Co w Nowym Roku?

Przed Muzeum kolejny rok pełen nowych wyzwań. Wśród nich najważniejsze, czyli zakończenie realizacji wystaw stałych dotyczących najdawniejszych dziejów ziemi wodzisławskiej oraz czasów pruskich w tym regionie.

Trwają również intensywne przygotowania unikatowej wystawy prezentującej rynek wodzisławski z początków XX wieku, zupełnie inny od znanego dzisiaj. Diorama jest unikatowym projektem, a każda z przyrynkowych kamienic będzie opowiadać swoją historię.

Kamienice zostały wykonane przez inżyniera architekta Jerzego Pociska-Dobrowolskiego. Aktualnie trwają żmudne prace wykończeniowe. Każda kamienica musi być odpowiednio pomalowana, tak by wyglądała jak prawdziwa. Tego zadania podjęła się Elżbieta Zarzecka, pracownica Muzeum. Malowane są również figurki ludzi i zwierząt, które ożywią makietę. Realistyczne tła tworzy Marcin Uliarczyk, a elektroniką zajmuje się inżynier Jacek Mamos. Korektą wizualną i szczegółami zajmuje się Kinga Kłosińska. Nadzór merytoryczny nad zadaniem sprawuje dyrektor Sławomir Kulpa.

Prace badawcze architektoniczno-historyczne nad tym projektem trwały niemal pięć lat. Teraz jesteśmy na ostatniej prostej i bardzo się cieszymy na finał, który mam nadzieję nastąpi w pierwszej połowie roku – dodaje dyrektor Kulpa.

Hanna Blokesz-Bacza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...