piątek, 25 kwietnia, 2025

„To miejsce, z którego będziemy dumni”. Podpisano list intencyjny ws. budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie

W Urzędzie Miejskim we Władysławowie podpisano list intencyjny dotyczący budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego. Jego sygnariuszami byli: Roman Kużel, burmistrz Władysławowa oraz dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Dokument stanowi formalne porozumienie, rozpoczynające proces planowania inwestycji. W uroczystości wzięli również udział prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marcin Horała, Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jedyne takie muzeum w Polsce

Celem powstania Muzeum Żeglarstwa Polskiego w Władysławowie jest zachowanie, upamiętnienie i promocja bogatej historii żeglarstwa w Polsce.

– Muzeum da możliwość, szczególnie młodym osobom, poznania historii żeglarstwa, odkrywania fascynujących faktów dotyczących polskich żeglarzy oraz zrozumienia znaczenia morza w kulturze i rozwoju naszego kraju – wyjaśnia dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ważnym aspektem będzie prezentacja muzealnych kolekcji i eksponatów. – Zaoferujemy zwiedzającym unikalne i interesujące wystawy, modele jachtów, mapy oraz archiwalia. Przestrzeń wypełnią między innymi legendarne polskie jachty: „Opty” Leonida Teligi, „Kumka IV” – najprawdopodobniej pierwszy w historii spawany jacht oraz „Dal”, na którym Polacy w latach 30. XX w. przepłynęli Atlantyk. Z pewnością do bezcennych eksponatów będzie można zaliczyć jacht „Mazurek”, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz podjęła się niezwykłego przedsięwzięcia – samotnej żeglugi dookoła świata – dodaje dr Robert Domżał. Dodatkowo muzeum pomieści setki artefaktów pozwalających zgłębiać bogactwo historii i kultury żeglarstwa polskiego.

– Polskie żeglarstwo stanowi ogromną część polskiego dziedzictwa narodowego. To istotna dziedzina sportu, ale również element życia i wychowania oraz etosu żeglarskiego. Jestem przekonany, że będzie to miejsce wielowymiarowe, które idealnie wpisuje się w plan miasta, jakim jest budowa mariny jachtowej. Praktyka żeglarska zostanie połączona z pamięcią o dziedzictwie oraz opowieściami o polskich żeglarkach i żeglarzach. To miejsce, z którego będziemy dumni – mówi prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowa atrakcja na mapie

Znajdujące się nad Morzem Bałtyckim Władysławowo jest miejscem o bogatej historii żeglarstwa i morskiej tradycji. Miasto ma silne związki z żeglugą i rybołówstwem, co czyni je odpowiednim miejscem dla lokalizacji nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Obiekt ma powstać na Szotlandzie – osiedlu Władysławowa położonym nad Zatoką Pucką. – Muzeum wzbogaci ofertę turystyczną naszego miasta, zwiększy jej różnorodność i atrakcyjność. Turystom da szansę zgłębienia wiedzy na temat dziedzictwa morskiego kraju. Inwestycja wpłynie pozytywnie na gospodarkę Władysławowa. Zwiększony popyt na noclegi, restauracje, sklepy z pamiątkami i inne usługi turystyczne przyczyni się do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw – zauważa Roman Kużel, burmistrz Władysławowa. Budynek posłuży również jako centrum spotkań i wsparcia społeczności związanych z morzem, w tym żeglarzy, rybaków, badaczy i miłośników żeglarstwa.

Krok po kroku do celu Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie stanowi pierwszy, symboliczny krok w długim procesie planowania i pozyskiwania środków finansowych na ten cel. W dalszej kolejności konieczne będzie wprowadzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić przeznaczenie terenu na cele kulturalne i budowę obiektu. Jednym z postanowień porozumienia jest też podjęcie działań mających na celu przekazanie działki gminnej, przeznaczonej pod inwestycje, na rzecz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Realizacja projektu będzie wymagała również opracowania programu funkcjonalno-użytkowego. Ważnym etapem będzie ogłoszenie konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Będzie on skierowany do studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Planowanie i budowa Muzeum Żeglarstwa Polskiego będą wymagać współpracy z wieloma instytucjami, co z pewnością przełoży się na intensywną pracę trwającą przez kilka lat.

ŁUKASZ GRYGIEL

Specjalista ds. kontaktów z mediami

Fot. Paweł Jóźwiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...