Na początku września Toruń stanie się stolicą polskiego muzealnictwa, a to za sprawą 2. edycji konferencji naukowej pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”, która odbędzie się w dn. 4–6 września 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu. W ciągu trzech dni obrad 150 specjalistów reprezentujących środowiska: muzealne, akademickie i służb ochrony dziedzictwa będzie miała możliwość zapoznania się z niemal 50 wystąpieniami, w ramach dziewięciu sesji tematycznych.
Wiosną 2022 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu rozpoczęło nowy cykl muzeologicznych konferencji naukowych pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”. Został on zaprojektowany jako stała platforma dyskursu, wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie funkcjonowania i zarządzania muzeami oraz opieki nad dziedzictwem historycznym, technicznym, naukowym i artystycznym. W sposób szczególny chcieliśmy zwrócić uwagę na społeczną rolę instytucji muzealnych oraz rozmawiać o tym jak prezentować różne treści w muzeach – stąd tytułowe relacje i narracje.
Pierwsza edycja konferencji odbyła się w dn. 20–22 kwietnia 2022 r. i wzięło w niej udział 120 muzealników i naukowców, którzy wysłuchawszy niemal czterdziestu wystąpień toczyli liczne dyskusje, nierzadko o wysokim stopniu intensywności i emocjonalności. Efektem trwałym konferencji jest zaś publikacja, którą wyszła drukiem w roku 2023.
Pozytywny odbiór konferencji (wyłaniający się m.in. z ankiety ewaluacyjnej) upewnił nas w przekonaniu, że powinniśmy kontynuować pierwotnie założony plan i rozwijać cykl, lokując i umacniając Muzeum Okręgowe w Toruniu, a przez to także Toruń, na pozycji jednego z liderów muzealnictwa w Polsce.
Z tego też powodu z początkiem br. rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem drugiej edycji konferencji, podczas której naszą ambicją jest podjęcie najważniejszych aktualnych problemów współczesnego muzealnictwa. A nawet więcej, zapragnęliśmy wykonać kilka kroków naprzód, by podjąć także takie zagadnienia, które obecnie nie są kluczowe, ale niebawem takimi stać się mogą. Nad poziomem merytorycznym i naukowym konferencji czuwała Rada Naukowa złożona z wybitnych specjalistek i specjalistów z zakresu muzealnictwa i ochrony dziedzictwa.
W 2. edycji konferencji uczestniczyć będą reprezentantki i reprezentanci ośrodków muzealnych i naukowych z całego kraju – zarówno z dużych i opiniotwórczych ośrodków, takich jak: Kraków (Muzeum Narodowe w Krakowie), Warszawa (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) czy Gdańsk (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), jak i niewielkich instytucji lokalnych i regionalnych, ulokowanych poza wielkimi miastami i metropoliami, jak chociażby: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju czy Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Zależy nam na spotkaniu w możliwie szerokim gronie, reprezentujących możliwie najszerzej nasze środowiska, by rozmawiać o najistotniejszych, stojących przed muzeami wyzwaniach, byśmy jako instytucje potrafili dynamicznie reagować na zachodzące niezmiernie szybko zmiany w otacząjącej nas rzeczywistości.
Zapraszamy serdecznie przedstawicieli mediów 4 września pomiędzy godz. 9.30 a 10.15 do Sali Mieszczańskiej Ratusza na spotkanie z organizatorami, uczestnikami i partnerami konferencji (w tym przedstawicielami Rady Naukowej), podczas którego będzie możliwość zadania szczegółowych pytań i nagrania wypowiedzi.
_____________________
Nazwa: muzeologiczna konferencja naukowa pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje 2”
Termin: 4-6 września 2024 r.
Miejsce: Ratusz Staromiejski
Konferencja „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje 2”, zorganizowana przy wsparciu: Gminy Miasta Toruń i firmy Lenkiewicz, objęta została patronatem honorowym: Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego oraz auspicjami: Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej oraz Forum Edukatorów Muzealnych.
Rada Naukowa konferencji
1. Piotr Górajec – Sekretarz PKN ICOM, Forum Edukatorów Muzealnych, Zastępca Dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
2. Paweł Jaskanis – Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
3. dr Dariusz Kacprzak – Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie
4. dr hab. Hubert Kowalski, prof. ucz. – Prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
5. dr Jan Maćkowiak – Dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
6. Aleksandra Mierzejewska – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu
7. dr Michał Niezabitowski – Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Dyrektor Muzeum Krakowa
8. Waldemar Rataj – Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
9. dr Violetta Rezler-Wasielewska – Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
10. dr hab. Michał F. Woźniak, prof. em. UMK – Prezes Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej
Justyna Laskowska