czwartek, 7 listopada, 2024

Transporty polskich więźniów w kompleksach obozowych KL Auschwitz, KL Dachau i KL Flossenbürg

Książka jest podsumowaniem polsko-niemieckiego projektu realizowanego w latach 2018-2020 przez Miejsca Pamięci Auschwitz, Dachau i Flossenbürg. Jego celem było prześledzenie historii przenoszenia więźniów pomiędzy obozami koncentracyjnymi.

Do analizy materiałów archiwalnych zastosowane zostały innowacyjne techniki cyfrowe, dzięki temu rzucono zupełnie nowe światło na przyczyny aresztowania i losy polskich więźniów przetrzymywanych w dwóch dużych kompleksach niemieckich obozów koncentracyjnych w Bawarii oraz w obozie Auschwitz.

Jednym z etapów tego projektu była konferencja zorganizowana w marcu 2019 r. we Flossenbürgu, podczas której naukowcy z licznych instytucji z Niemiec, Polski i Izraela zaprezentowali wyniki swojej pracy

wyjaśnia dr Agnieszka Kita, koordynatorka projektu ze strony Muzeum Auschwitz.

Kolejnym rezultatem prac osób zaangażowanych w uzupełnianie bazy internetowej Memorial Archives i opracowanie transportów polskich więźniów jest obszerna polsko-niemiecka książka zawierająca szesnaście artykułów związanych z tematem

dodaje Jadwiga Pinderska-Lech, szefowa wydawnictwa Muzeum.

Zamieszczone artykuły poruszają różnorodne tematy związane zarówno z funkcjonowaniem strony Memorial Archives, jak i aspektami historycznymi, takimi jak miejsca zamieszkania Polaków deportowanych do Dachau czy transporty Żydów z getta Litzmannstadt do Flossenbürga, a także ogólną sytuacją Polaków w czasie II wojny światowej (represje po Powstaniu Warszawskim czy losy polskich Żydów w powojennej Bawarii).

We wstępie autorstwa prof. Nikolausa Wachsmanna czytamy: „Publikacja pokazuje, jak rozległe i dalekosiężne były transporty więźniów, a także jak zmieniały się one w czasie. Autorzy przypominają, że obozy koncentracyjne były częścią szerokiej i gęstej sieci terroru, która rozciągała się na znaczną część Europy – nowi więźniowie przybywali z różnych niezliczonych miejsc nazistowskiego terroru i aresztów: gett, obozów pracy przymusowej, więzień państwowych, więzień policyjnych, obozów przejściowych i innych. Gdy raz znaleźli się w systemie obozów koncentracyjnych, często przenoszeni byli w jego ramach do innych obozów macierzystych lub podobozów”.

„Czytając niniejszą publikację, dowiadujemy się, że spośród 250 000 więźniów deportowanych z Auschwitz do innych obozów koncentracyjnych tysiące znalazły się w Dachau (dokąd połowa wszystkich polskich więźniów przyjechała z innych obozów koncentracyjnych). Co istotne, autorzy tej publikacji przyjrzeli się również nazwiskom kryjącym się za numerami i szczegółowo opisali, co transporty znaczyły dla pojedynczych więźniów – mężczyzn takich jak Stanisław Banaszek, którego okrutna odyseja przez system obozowy rozpoczęła się na Majdanku i poprowadziła przez Flossenbürg, Gross-Rosen, Sachsenhausen, Leipzig-Thekla (podobóz Buchenwaldu), by ostatecznie zaprowadzić do Mulsen St. Micheln (podobóz Flossenbürga), gdzie zginął 12 kwietnia 1945 roku, dzień przed opuszczeniem obozu przez SS, podczas ostatnich tygodni dyktatury nazistowskiej” – napisał prof. Wachsmann.

W odtworzeniu specyfiki przenoszenia więźniów pomiędzy poszczególnymi obozami pomogła szczegółowa analiza dokumentów archiwalnych, np. list więźniów przybywających i przenoszonych, meldunków o stanie poszczególnych obozów, radiotelegramów i dalekopisów, a nawet rozkładów jazdy pociągów. Niemałą rolę odegrały powojenne relacje osób, które przeżyły piekło obozów, a także informacje zawarte w materiałach procesowych dotyczących sprawców.

Dzięki tak szeroko zakrojonym badaniom publikacja ta zwraca uwagę nie tylko na aspekty logistyczne, ale przede wszystkim ukazuje perspektywę więźniów-ofiar, którzy skazani byli na bezduszne traktowanie przez SS, na cierpienia i – niejednokrotnie – na śmierć.

Książka jest dostępna w księgarni internetowej.

inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...