środa, 6 listopada, 2024

Trzepaki, Reksio, Atari

Trzepaki, Reksio, Atari, czyli wystawa o zabawie i zabawa na wystawie!

Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Zapraszamy do poszukania odpowiedzi na te pytania na wystawie w Muzeum Nowej Huty. Można tu nie tylko oglądać, czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać.

Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u w rzeczywistości miejskiej: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną czy rzutnik Ania – ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie mogło tu też zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.

Pracy nad wystawą od samego początku towarzyszyło założenie, że każdy, kto przeżył dzieciństwo w okresie PRL-u jest tu „ekspertem”, a historie poszczególnych osób mogą być bardzo zróżnicowane. Pośród eksponatów znajduje się wiele prywatnych pamiątek, w niektórych przypadkach opatrzonych wspomnieniami właścicieli. Ten zasób jest efektem akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”, zapraszającej do współtworzenia wystawy i przeprowadzonej przez Muzeum od grudnia 2021 roku do marca 2022 roku. W odpowiedzi otrzymaliśmy wiadomości od kilkudziesięciu osób, przede wszystkim od mieszkanek i mieszkańców Krakowa (głównie Nowej Huty). Dzięki temu nasza (wspólna) opowieść nabrała wyjątkowego, osobistego charakteru.

Ogródek jordanowski na os. XX-lecia PRL (obecnie os. Albertyńskie) w Nowej Hucie, lata 60. XX w., fot. Henryk Hermanowicz, wł. Muzeum Krakowa.

Ekspozycja posiada dwie ścieżki zwiedzania – dla dorosłych i dla dzieci. Na ścieżkę dziecięcą składają się przestrzenie interaktywne oraz skierowane specjalnie do dzieci teksty. Przez ścieżkę prowadzą najmłodszych zwiedzających narratorzy – Zosia i Antoś, którzy odbyli podróż w czasie do PRL-u i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Opowieść Zosi i Antosia jest wynikiem wspaniałej współpracy z grupą uczennic i uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie, którzy stworzyli teksty przypisane Zosi i Antosiowi i zostali ich lektorami. Wskazali też najciekawsze ze swojej perspektywy eksponaty, które zostały wyróżnione aranżacyjnie.

Ważnym elementem ekspozycji są fotografie, których wybór pozostawił niedosyt, więc zrodził się pomysł pokazania ich w większej liczbie i pierwszoplanowo. Dlatego wystawie towarzyszy wydawnictwo – album Na trzepaku, zawierający fotografie ze zbiorów Muzeum Krakowa autorstwa Henryka Hermanowicza, Roberta Kosieradzkiego i Józefa Lewickiego. Są to zdjęcia obrazujące zabawy i rozrywki dziecięce w PRL-u, wykonane w latach 50., 60. i 70. XX wieku na terenie Krakowa, w tym znaczna część w Nowej Hucie.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w rodzinnym gronie oraz do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie!

Kurator wystawy: Agata Klimek-Zdeb

Czas trwania: 17.02.2023 – 07.01.2024

Miejsce: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Partnerzy wystawy:

  • Fundacja Muzeum Komiksu
  • Muzeum Zabawek w Krakowie
  • Muzeum Elektroniki w Krakowie

Mecenas wystawy:

  • Trefl S.A.

Sponsorzy:

  • Czuczu
  • Jubilatka – sklep z zabawkami
  • Wydawnictwo Egmont
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Wydawnictwo Literackie
  • Oficyna Wydawnicza G&P
  • Wydawnictwo Ongrys

Współpraca:

  • Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie
  • Rada Dzielnicy XVIII – Nowa Huta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...

Utwór konserwatorski w polskim prawie ...

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka prof. Piotra Ś...