środa, 22 stycznia, 2025

Trzy nowe tematy nieodpłatnych lekcji muzealnych online

Lekcje plastyki, żeglarskie życie i sekrety dawnej medycyny to trzy nowe propozycje zdalnego nauczania przygotowane przez Muzeum Gdańska. Nieodpłatne zajęcia są przeznaczone dla uczniów ostatnich szkół klas podstawowych oraz liceów z całej Polski.

Do dyspozycji nauczycieli zostaną oddane również cztery pakiety przeznaczone do indywidualnego wykorzystania przy lekcjach opartych o wirtualne wycieczki po oddziałach Muzeum.

W 2019 roku w lekcjach muzealnych prowadzonych przez Dział Edukacji Muzeum Gdańska uczestniczyło 13 838 osób. W ubiegłym roku wprowadziliśmy ofertę pięciu zajęć tematycznych prowadzonych przez komunikator Microsoft Teams dla uczniów z Gdańska. W 33 zajęciach wzięło udział 641 uczestników. Od początku 2021 r. z oferty mogą korzystać także nauczyciele z całej Polski. Z myślą o takim kierunku przygotowaliśmy trzy nowe propozycje oraz cztery pakiety do samodzielnego wykorzystania podczas lekcji opartych o wirtualne wycieczki po oddziałach naszego Muzeum

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Lekcje muzealne online to nieodpłatna oferta wspierająca pracę nauczycielek oraz nauczycieli. Chęć udziału w zajęciach należy zgłosić mailowo bądź telefonicznie osobie je prowadzącej. Edukator w porozumieniu z nauczycielem ustalają termin przeprowadzenia lekcji zdalnej, które odbywają się w tygodniu roboczym, w godzinach 10:00-14:00.


Trzy nowe tematy, tj. lekcje plastyki, żeglarskie życie oraz sekrety dawnej medycyny przeznaczone są dla uczniów klas VI-VIII oraz licealistów.

Pierwszą propozycję poświęciliśmy wyposażeniu Wielkiej Sali Rady, najpiękniejszego, najcenniejszego i najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia z przełomu XVI i XVII wieku w Ratuszu Głównego Miasta, które zachowało się prawie w całości, skupiając uwagę na jego najważniejszym elemencie, tj. obrazie „Apoteoza Gdańska”. Żeglarskie życie to zajęcia poświęcone codziennemu życiu na morzu w XVIII wieku. Z kolei sekrety dawnej medycyny będą dotyczyć dawnych gdańskich medyków. To ciekawa podróż przez historię ochrony zdrowia, która ukaże, jak zmieniało się rozumienie kondycji człowieka i jak ewoluowała wiedza o mechanizmach rządzących naszym ciałem

mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierownik Działu Edukacji.

Aktualne propozycje zajęć można znaleźć na stronie internetowej www.muzeumgdansk.pl.


Podstawą do przeprowadzenia lekcji może być także pakiet wirtualnych wycieczek po oddziałach Muzeum Gdańska, które są dostępne pod adresem www.wirtualne.muzeumgdansk.pl. Z myślą o takiej formie nauczania zostały przygotowane oparte na podstawie programowej opracowania, które można wykorzystać jako element pracy indywidualnej, test sprawdzający wiedzę lub pracę domową. Mogą z nich skorzystać nauczyciele historii i plastyki.

Dodatkowe opracowania wraz z pytaniami umieściliśmy na platformie Microsoft Forms. Są one skorelowane z wirtualnymi wycieczkami po czterech oddziałach Muzeum Gdańska: Ratuszu Głównego Miasta, Dworze Artusa, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Twierdzy Wisłoujście. Aby uzyskać dostęp do pakietu należy skontaktować się z Działem Edukacji wysyłając mail o temacie „Microsoft Forms” z nazwą interesującego nas oddziału. W odpowiedzi prześlemy formatkę informacyjną do uzupełnienia, zaś po jej wypełnieniu i otrzymaniu – link z dostępem do wybranego opracowania

dodaje Monika Kryger.

Korzystanie z oferty jest bezpłatne. Szczegóły dotyczące zakresu wykorzystanej podstawy programowej znajdują się na stronie internetowej www.muzeumgdansk.pl w zakładce Edukacja/ Materiały pomocnicze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...