piątek, 18 października, 2024

Trzy Pokolenia – opowieść o Izie Galickiej, jej rodzinie: rodach Gieysztorów oraz Mikulskich

Już jest! „Trzy Pokolenia – opowieść o Izie Galickiej, jej rodzinie: rodach Gieysztorów oraz Mikulskich” autorstwa Katarzyny J. Kowalskiej – jutro, 6 czerwca, oficjalnie wejdzie w dystrybucję. 

Instytut Pileckiego zaprasza na wyjątkowy wieczór autorski Katarzyny J. Kowalskiej. Zakończy go pokaz filmu o odnalezieniu malarskiego dzieła w miejscu najmniej oczywistym, a rozpocznie – spotkanie z jedną z najbardziej oczekiwanych książek i tym samym ze wspomnieniem przedwojennej polskiej (często kresowej) inteligencji, ludzi starannie wykształconych, twórczych, wierzących w to, że Polska odzyska niepodległość, gotowych nie tylko budować swoją ojczyznę, ale też, w razie potrzeby, ofiarnie jej bronić. To spotkanie z magicznym światem, gdzie codzienność budowała muzyka, malarstwo, ciężka praca, niezwykli ludzie i niezwykłe wydarzenia. Światem, który bezpowrotnie odszedł, a który chcielibyśmy przywołać, odtworzyć, być jego częścią. 

6 czerwca o godz. 18.00 w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”,podczas spotkania z autorką (Katarzyną J. Kowalską) oraz jej gośćmi, wydawca – Instytut Pileckiego – zgromadzi opiniotwórcze i eksperckie środowisko osób, które o samej książce i o odpowiadającym jej okolicznościach historycznych i społecznych potrafią opowiadać interesująco i wyczerpująco. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Miśtal, a wśród gości nie zabraknie dziennikarzy, publicystów, historyków i osób medialnie rozpoznawalnych – ze świata sztuki, kultury, historii i polityki. „Trzy pokolenia…” to książka pasjonująca, z grupy tych, które czyta się najchętniej bez odkładania nawet na chwilę, a w okresie urlopowym, przeznaczonym dla ciekawej lektury – tym bardziej godna polecenia. Obecność autorki książki i zaproszonych gości gwarantuje, że jutrzejsze spotkanie będzie przebiegało w atmosferze wspomnień, dykteryjek, anegdot.

Po spotkaniu autorskim z książką, Instytut Pileckiego zaprezentuje film o dwóch młodych badaczkach sztuki (jedną z nich będzie właśnie Iza Galicka) dokonujących podczas służbowych czynności inwentaryzacyjnych obiektu na Podlasiu wyjątkowego odkrycia, w związku z którym będą musiały stoczyć walkę z niedowierzaniem, krytyką, a nawet kpiną. Film dokumentalny „Polski El Greco” w reżyserii Katarzyny J. Kowalskiej to intrygująca historia odnalezienia cennego obrazu i wytrwałości w walce o prawdę. To także fascynująca panorama powojennej Polski, wciąż zniszczonej, gdzie ocalenie i ochrona dziedzictwa kultury stają się dla niektórych życiową misją.

Źródło: Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ARKADY – Wydawnictwo akademickie...

Wydawnictwo ARKADY działa na rynku wydawniczym od maja 1957 roku, natomiast od ...

Pora na zakup nowego systemu do ewiden...

MUZEO to system uniwersalny, kompleksowy i elastyczny, wspomagający pracę muzeó...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...