środa, 14 maja, 2025

„Trzy światy” Urszuli Kozioł na inaugurację 4. sezonu Sceny SOKÓŁ

W poniedziałek 29 stycznia 2024 r. o godz. 17:00 w sali im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, spektaklem pt. TRZY ŚWIATY w wykonaniu Sceny Teatralnej przy Sokole w Starym Sączu, wkroczymy w 4. sezon nowosądeckiej Sceny SOKÓŁ.

Spektakl jest inscenizacją drugiej części sztuki – pod takim samym tytułem – Urszuli Kozioł, znanej głównie jako poetka, ale tworzącej także dramaty w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

To oryginalna literatura mocno zakorzeniona w teatrze absurdu, zadająca istotne pytania o naturę ludzkiego dialogu, a tak naprawdę o jego rozbicie, przejawiające się w zaburzonej komunikacji. Takim też absurdalnym i groteskowym językiem posługują się postaci przedstawienia TRZY ŚWIATY, zamknięte w przestrzeni „ni to strychu – ni szopy”, pełnej także dziwnych akcesoriów i przedmiotów.

Akcja spektaklu osnuta jest głównie wokół zakazu gry w piłkę, wydanego przez władczą Contessę, chociaż to tylko punkt wyjścia do ukazania uniwersalnych mechanizmów sprawowania władzy i wiecznego buntu przeciwko niej. W oś fabularną sztuki wplecione zostały przez autorkę – a w ślad za nią przez inscenizatorów przedstawienia, Elwirę Michalską i Mieczysława Filipczyka – pozbawione większego sensu wypowiedzi i slogany, wywołując poprzez ten zabieg niewątpliwy efekt komiczny. Ale sens nadrzędny i wymowa przedstawienia – pozostawiające odbiorcy duży margines własnej indywidualnej interpretacji – są o wiele poważniejsze, w kontekście ludzkiej komunikacji a przede wszystkim egzystencji.

Inscenizacja i reżyseria: Elwira MICHALSKA i Mieczysław FILIPCZYK

Obsada:
Sprzątaczki – Jolanta GRUCA, Stanisława MARDUŁA, Krystyna SZEWCZYK;
Dwór Księcia i Contessy – Anna LIPKA, Sara SOBCZAK, Barbara SOBOŃ-GURBA, Sławomir BODZIONY, Kamil JAKUBOWSKI;
Orszak Contessy – Nikola BIROŚ, Wiktoria BOŁOZ, Amelie FOLGAR, Klaudia KUROWSKA, Małgorzata OGORZAŁY, Izabela OLEKSY, Alex OLSZOWSKI, Julia RUCIŃSKA.


Bezpłatne wejściówki na przedstawienie dostępne w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) czynnej: pn.-pt. 8:00 – 20:00, sob.-ndz. 12:00 – 20:00.

MCK SOKÓŁ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...