środa, 22 stycznia, 2025

Tuchlin / Skorpion. Spotkanie z Adrianem Wrocławskim i Wojciechem Glacem

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska. Tym razem przybliżymy kulisy serii zbrodni popełnionych w latach 1977-1983 przez Pawła Tuchlina, znanego jako „Skorpion”. W spotkaniu wezmą udział dr Wojciech Glac oraz dr Adrian Wrocławski z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotykamy się 18 stycznia 2024 o godz. 17.00 w Ratuszu Głównego Miasta.  

Adrian Wrocławski, autor pierwszej kompletnej monografii Pawła Tuchlina, znanego jako „Skorpion”, przedstawi życiorys seryjnego mordercy oraz opowie o dokonanych przez niego zbrodniach, zarówno tych, za które został skazany, jak i o innych dokonanych przestępstwach. Wojciech Glac wytłumaczy w jaki sposób dzieciństwo i dorastanie Skorpiona wpłynęło na kształtowanie się jego osobowości i jakie mechanizmy zachodzące w mózgu sprawcy prowadzą do dokonania zbrodni. Podczas dyskusji poruszony zostanie także wątek traumy ofiar, które przeżyły próbę zabójstwa, o tym jak umysł jest w stanie bronić się przed traumą oraz radzić sobie w dalszym życiu.

  • Termin: 18 stycznia (czwartek), godz. 17.00
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: wolny

Wojciech Glac – neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, którego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Adrian Wrocławski – adwokat oraz adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizujący się w prawie karnym, kryminalistyce oraz medycynie sądowej.

dr Andrzej Gierszewski, Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...