środa, 14 maja, 2025

UMOWA NA WYKONANIE DOKUMENTACJI BUDOWY MUZEUM WESTERPLATTE I WOJNY 1939 PODPISANA

8 stycznia 2024 roku w MIIWŚ doszło do podpisania umowy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Muro Architekci sp. z o.o., Krystyna Lachman-Pabich, Lachman Pabich Architekci, Pracownia Architektoniczna „Projektownia” z Łodzi na wykonanie kompletnej dokumentacji w ramach zadania inwestycyjnego: „Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte”.

Umowę ze strony Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisał dyrektor – dr hab. Grzegorz Berendt, wykonawcę reprezentowali Krzysztof Łasecki – członek Zarządu Muro Architekci Sp. z o.o., występujący także w imieniu Krystyna Lachman-Pabich Architekci oraz Kamilla Galicka-Zys – właścicielka Pracowni Architektonicznej „Projektownia”.

Przypomnijmy, 31 października 2023 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono wyniki „Dwuetapowego realizacyjnego Konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte”. Celem konkursu było wyłonienie najlepszej pod względem architektonicznym, urbanistycznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. 


W obiektach, które powstaną na historycznym polu bitwy, oprócz historii wrześniowych walk na Westerplatte przywołany zostanie szerszy kontekst wojny obronnej 1939 r. Plenerowy charakter całego założenia pozwoli na utworzenie placówki w obrębie historycznej przestrzeni – w tym w uczytelnionych reliktach przeszłości, otoczonych autentycznym krajobrazem. Jego centrum od listopada 2022 r. stanowi cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, na którym pochowano obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Dzięki wciąż prowadzonym badaniom archeologicznym w tym miejscu udało się odnaleźć już ponad 60 tys. artefaktów. Najcenniejsze z nich będzie można obejrzeć na wystawach ulokowanych na dostępnej przestrzeni dawnej składnicy.

Julia Katarzyna Olechno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...