piątek, 22 listopada, 2024

Uroczysta gala wręczenia nagród IV edycji konkursu Pro Bono Poloniae. im. Dawida Krupeja

W 105. rocznicę odzyskania niepodległości odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród IV edycji konkursu Pro Bono Poloniae. im. Dawida Krupeja, uświetniona koncertem niepodległościowym Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która wykonała utwory z płyty Płyń Wisełko.

Uczestników wydarzenia, członków rodziny śp. Dawida Krupeja oraz nagrodzonych przywitał dyrektor MIIWŚ dr hab. Grzegorz Berendt, który przypomniał, iż: Polacy pochodzący z różnych frakcji politycznych, środowisk, 105 lat temu doprowadzili do tego, że Rzeczpospolita stała się faktem, mogła walczyć o swoje miejsce na mapie Europy. Historycy opisują te wydarzenia, ale to artyści: muzycy, aktorzy, filmowcy plastycy są tymi, którzy wywołują emocje i dlatego w polskiej instytucji kultury, jakim jest Muzeum II Wojny Światowej organizujemy już po raz IV konkurs Pro Bono Poloniae. im. Dawida Krupeja, w którym oddajemy głos ludziom sztuki, aby oni przemówili do nas na temat historii.

Do zgromadzonych przemówił także obecny na wydarzeniu Sekretarz Stanu, Generalny Konserwator Zabytków dr Jarosław Sellin, który z kolei zwrócił uwagę na wspólnotowy wymiar kultury polskiej jednoczącej wszystkich Polaków przy czym podkreślił także, iż: dzisiaj przypada  105. rocznica odzyskania niepodległości, ale warto pamiętać, o tym, że żyjemy w niebezpiecznym czasach, ponieważ imperializm rosyjski ponownie podnosi głowę i nie będzie ograniczać się wyłącznie do Ukrainy, dlatego należy pamiętać, że niepodległość i wolność nie są czymś danym raz na zawsze i codziennie musimy o nią walczyć, starać się.

Decyzją Komisji wybrano laureatów:

Miejsce I: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu  || Cykl 12 filmów – etiud

Miejsce II: Stowarzyszenie DISCANTUS || Requiem kaszubskie

Miejsce III: Piotr Zarębski || Sumienie Hioba rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim

Wyróżnienia:

Jolanta Juszkiewicz || Wypędzeni_Vertrebiene | Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski projekt Patriotyzm Jutra

Aleksandra Kopij || Piosenki w bieli i czerwieni…część 1.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych || Inscenizacja bitwy o Osiek 1939 VITO VIVIT HONORE

Przypomnijmy, że przedmiotem Konkursu jest udokumentowanie – zaprezentowanie wskazanego przez Kandydata wydarzenia artystycznego (koncertu, widowiska, spektaklu, wystawy, innego) zrealizowanego w okresie okresu od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2023 r. i promującego polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji historii Polski w latach 1939-1945.

Śp. Dawid Krupej – patron Konkursu Pro bono Poloniae, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, były pracownik Muzeum, radny Miasta Gdańska, pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; artysta i społecznik, którego praca zawodowa, zacięcie organizatorskie i nieprzeciętne uzdolnienia wokalno-muzyczne służyły podtrzymaniu ducha polskości i były dowodem żywego patriotyzmu kultywowanego w młodym pokoleniu.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – artyści wybierają to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. W swoich interpretacjach ponadczasowych melodii zachowują ich urok i estetykę dodając jednocześnie odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej. Inspirację czerpią nieustannie z piosenek i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacji Warsa i Rostworowskiego, oraz klasycznych wykonań orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego czy Kataszka.

Warszawską Orkiestrę Sentymentalną w obecnym składzie tworzą: Gabriela Mościcka (śpiew, akordeon), Lena Nowak (klarnet), Kazimierz Nitkiewicz (trąbka), Łukasz Owczynnikow (kontrabas), Krzysztof Baranowski (gitara, mandolina), Jakub Fedak (wibrafon) i Mateusz Kowalski (instrumenty perkusyjne).

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...