niedziela, 22 grudnia, 2024

Utracone, ocalone

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na otwarcie wystawy „Utracone, ocalone”

29 września, godzina 17.00, Dom Gotycki, ul. Lwowska 3

„Utracone, ocalone” to wystawa realizowana w 85. rocznicę otwarcia siedziby Muzeum Ziemi Sądeckiej w sądeckim zamku. Pokażemy na niej przedmioty, które szczęśliwie przetrwały niemiecką okupację i stały się zalążkiem nowych zbiorów reaktywowanej po wojnie placówki. Zapoznamy także Państwa z wynikami kwerend prowadzonych przez naszych pracowników w polskich archiwach, których celem było zarysowanie strat wojennych w zbiorach nowosądeckiego muzeum.

Z pokaźnych zbiorów Muzeum po okupacji niemieckiej i wybuchu zamku ocalała skromna część. Eksponaty dały początek powstałej w 1946 r. instytucji pod nazwą Muzeum w Nowym Sączu. Do ocalonych zbiorów szybko napływały nowe obiekty – część z nich stanowiły dary, część zakupiono. Tylko niewielki procent obiektów przechowywanych u osób prywatnych wrócił do zbiorów Muzeum.

Niniejsza wystawa i towarzyszący jej katalog są realizowane w 85. rocznicę otwarcia siedziby Muzeum Ziemi Sądeckiej w sądeckim zamku, w ramach projektu pn. „Historia powstania i rozpadu zbiorów Muzeum Ziemi Sądeckiej oraz powojenne losy Muzeum w Nowym Sączu” dofinansowanego ze środków MKiDN z programu Badanie polskich strat wojennych.

Kluczowymi działaniami w tym projekcie były kwerendy prowadzone w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Archiwum Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Archiwum Zakładowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archiwum Narodowym w Krakowie i jego terenowym oddziale w Nowym Sączu.

Założeniem prowadzonych prac badawczych było oszacowanie ilości i wartości obiektów zaginionych oraz  tych, które po wojnie wróciły do zbiorów. Efektem tych działań jest katalog prezentujący obecny stan badań oraz wybór eksponatów do wystawy.

Na wystawie zostaną zaprezentowane ocalałe przedwojenne eksponaty znajdujące się obecnie w zbiorach czterech działów merytorycznych – Etnograficznego, Historyczno-Archeologicznego, Sztuki, Współczesnej Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej oraz w archiwum naukowym Muzeum. Będą to m.in: rzeźby, obrazy, hafty, ornat, klisze drukarskie, grafiki, rysunki, stroje ludowe, kołyska, kapliczka, druk kolorowy, monety i medale.

Zwiedzający zobaczą też archiwalia: fotografie, afisze, dokumenty urzędowe, druki ulotne i okolicznościowe oraz pamiątki, które przybliżą historię, postaci, miejsca, wydarzenia i wystawy muzealne.

Część eksponatów zostanie pokazana po raz pierwszy, a część pochodzi z ekspozycji stałych w Domu Gotyckim, Gmachu Głównym i Sądeckim Parku Etnograficznym.

29.09.2023 – 31.10.2023 Dom Gotycki ul. Lwowska 3, 33-300 Nowy Sącz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”

Źródło: https://muzeum.sacz.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...