środa, 1 maja, 2024

Van Gogh świętuje

Muzeum Van Gogha w 2023 roku kończy 50 lat. 2 czerwca 1973 roku muzeum po raz pierwszy otworzyło swoje podwoje przy Paulus Potterstraat w Amsterdamie. Od 50 lat inspiruje niezliczonych wielbicieli życiem i twórczością Vincenta van Gogha. 2 czerwca 2023 r. odbędzie się uroczystość jubileuszowa, podczas której na Museumplein odbędzie się niezapomniana impreza urodzinowa dla zwiedzających, przyjaciół i fanów z całej Holandii.

Wszystkie trzy główne wystawy w 2023 roku będą związane z rokiem jubileuszowym.

Wybór Vincenta: Od dziedzictwa rodzinnego do kolekcji światowej sławy (tytuł roboczy)

od 10 lutego do 10 kwietnia 2023 r.

Muzeum Van Gogha rozpoczyna swój uroczysty, jubileuszowy rok hołdem złożonym rodzinie Van Gogha. Wybór Vincenta skupia się na osobistej historii wątpliwości, niepowodzeń, dumy i triumfu. To historia pełna dylematów, widziana oczami Vincenta, Theo, Jo i Vincenta Willema. Prezentowane na wystawie arcydzieła i mniej znane prace pokazują, jak to, co zaczęło się jako dziedzictwo rodzinne, przekształciło się w znaną na całym świecie kolekcję.

Vincent van Gogh, kwiat migdałów, 1890
Vincent van Gogh, Kwiat Migdałów , 1890
Van Gogha w Auvers-sur-Oise. Jego ostatnie miesiące (tytuł roboczy)

od 12 maja do 3 września 2023 r.

W 2023 r. Muzeum Van Gogha i Musée d’Orsay w Paryżu organizują wystawę o okresie spędzonym przez Vincenta van Gogha we francuskiej wiosce Auvers-sur-Oise (20 maja – 29 lipca 1890).

Van Gogh był w tym okresie niezwykle produktywny i wykonał kilka swoich najbardziej znanych arcydzieł, w tym Wheatfield with Crows (1890). Wystawa ta, zawierająca liczne wypożyczenia z muzeów i kolekcji prywatnych, oferuje pierwszy obszerny przegląd twórczości Van Gogha z ostatnich dwóch miesięcy jego życia.

Podąża za artystą od przyjazdu do Auvers, gdzie optymistycznie zabrał się do pracy w nowym otoczeniu i ze świeżymi ambicjami, aż po ostatnie prace, w których zwyciężyły uczucia porażki, samotności i melancholii. Pomimo tych uczuć, nadal tworzył niezwykłe dzieła.

Van Gogh w Auvers-sur-Oise to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć ponad 50 obrazów oraz 20 szkiców Vincenta van Gogha, które nigdy wcześniej nie były razem wystawiane.

Vincent van Gogh, Pole pszenicy z wronami, 1890
Vincent van Gogh, Pole pszenicy z wronami , 1890
Van Gogh wzdłuż Sekwany (tytuł roboczy)

od 13 października 2023 do 14 stycznia 2024

Van Gogh wzdłuż Sekwany pokazuje, że ​​obszar w okolicy Sekwany w pobliżu Asnières był ważnym ośrodkiem ekspresji dla artystów pracujących tam w latach 1882-1890. Vincent van Gogh często malował w wiosce i wokół niej, podobnie jak inni współcześni mu artyści: Paul Signac, Georges Seurat, Emile Bernard i Charles Angrand.

Malownicza wioska na północny zachód od Paryża była popularna wśród jednodniowych wycieczkowiczów ze stolicy, którzy udawali się tam, aby uciec od upału i intensywności miasta. Oprócz wiejskiej idylli awangardowych artystów pociągały również aspekty współczesnego życia, takie jak dworce kolejowe, mosty i fabryki, które można było również znaleźć w pobliżu Asnières – na obszarze rozciągającym się od Pont de Neuilly do l’Île de la Grande Jatte i Pont de Clichy.

Van Gogh wzdłuż Sekwany to pierwsza wystawa skupiająca się na Asnières jako miejscu docelowym dla malarzy i badająca, dlaczego ta lokalizacja zainspirowała Van Gogha i innych artystów w poszukiwaniu nowego, nowoczesnego stylu malarstwa. Wystawa powstała we współpracy z Art Institute of Chicago.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...