Jak przed wiekami wyglądały przygotowania do zimy? Czym jest sztokfisz i dlaczego należało mieć go w spiżarni? Bez jakich dań nie wyobrażano sobie Wigilii 100 czy 200 lat temu? Które potrawy pojawiają się nadal na naszych zimowych i wigilijnych stołach, a o których już zapomnieliśmy? Na te pytania odpowie dr Marta Sikorska, badaczka z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu, odwołując się do dawnych, polskich i niemieckich książek kucharskich oraz poradników gospodarstwa domowego.
Podczas spotkania zapoznamy się z poradami szlacheckich gospodarzy z XVII i XVIII wieku. Dowiemy, jak radzili przygotować się do zimy i jak różnorodne metody konserwacji żywności polecali. Poznamy też grudniowe jadłospisy (także wigilijne i bożonarodzeniowe), proponowane przez mieszczańskie gospodynie domowe z XIX wieku.
Zwrócimy również uwagę na intrygujące przepisy z książek kucharskich drukowanych w Düsseldorfie, takie jak „Karp po polsku” z 1834 roku oraz „Jelenina po polsku” z 1891 roku. Będą one dla nas pretekstem do opowiedzenia o wątkach łączących oraz różniących polską i niemiecką kuchnię (i kulturę!), z nieoczywistej perspektywy. Nie zabraknie również „polskiej herbatki”, czyli grzańca na bazie piwa i reńskiego wina, opisywanej w licznych niemieckich recepturach z XIX wieku.
Pory roku determinowały nie tylko kulinarne zwyczaje i praktyki naszych przodków, ale również tematykę kolejnych spotkań, które realizowaliśmy w Düsseldorfie, w ramach projektu „Cztery pory roku w polskiej tradycji kulinarnej”, w latach 2021–2023. Podczas grudniowych warsztatów podzielimy się doświadczeniami z realizacji ostatniej, zimowej edycji projektu.
Po prezentacji wspólnie przygotujemy potrawy z menu projektowego „Cztery pory roku w polskiej tradycji kulinarnej”.
Kiedy: 10 grudnia, godz. 15.00–18.00
Gdzie: Villa Intrata
Bilety: ulgowy – 150 zł, normalny – 200 zł
Bilety online-> Wybór miejsc nienumerowanych – Wilanów (wilanow-palac.pl)