poniedziałek, 18 listopada, 2024

Wakacje z górnikami – wystawa „Świat górników”

Wakacje to dla wielu czas odpoczynku a dla innych odkryć, poszukiwań i ekstremalnego poznawania. Dlatego też wystawa „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” może być  dobrą podpowiedzią. Prezentowane wielkoformatowe fotografie odsłaniają wnętrza  30 kopalń w 18 krajach na trzech kontynentach pokazując górników w różnych sytuacjach. Przyglądając się im uważnie można wypatrzeć szczegóły, które  kojarzą się z wakacjami. Warto też podjąć wyzwanie i zwiedzić kopalnie dostępne dla turystów na urlopowym szlaku.

Okulary przeciwsłoneczne dla górników?

Kopalnia kojarzy się z brakiem światła. Czy więc górnikom potrzebne są przeciwsłoneczne okulary? W kopalniach głębinowych nie, ale w powierzchniowych pozyskujących wapień było to konieczne. Na fotografii z Mønsted w Danii (lata 20 XX w.) widać kilku górników w takich okularach, które chronią wzrok przed promieniami słonecznymi odbijającymi się od białej powierzchni.

Pracownicy jutlandzkich zakładów wapienniczych. Kopalnia w Mønsted, lata 20. XX wieku, fot. nieznany. Zb. Mønsted Kalkgruber

Opaleni pyłem

Kopalnie to miejsca, w których można się nieźle ubrudzić. Prym wiodą kopalnie węglowe. To z nich wyjeżdżają na świat najbardziej ubrudzeni  górnicy. Z jednej z fotografii  we francuskiej  kopalni w Wingles (1943 r.) spogląda dwóch górników o twarzach czarnych od pyłu węglowego obsługujących ręczną wyciągarkę.

Baseny w kopalni

Urlopowicze uwielbiają wodę, bo daje chłód i wspaniale relaksuje. A czym jest woda dla górnika? Czymś co nie kojarzy się ani z jednym ani z drugim, a w kopalni soli może nawet spędzać sen z powiek. Fotografia z kopalni soli w Althaussee w Austrii (początek XX wieku) pokazuje górnika, który mierzy przepływ wody. W takiej kopalni konieczna jest kontrola nad wodnymi wyciekami, bo w przeciwnym razie grozi niebezpieczeństwo górnikom i mieszkańcom na powierzchni .

Górnicy walczą z zawaleniem chodnika. Kopalnia w Bańskiej Szczawnicy, 1940,  fot. Viliam Ladziansky. Zb. Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica

Plażowy strój górników!

Temperatura w kopalni zależy od tego na jakiej głębokości prowadzone są prace. I tak np. na głębokości 135 m w kopalni soli w Wieliczce wynosi  150C.  Ale im głębiej schodzimy tym temperatura staje się wyższa. W wielu kopalniach górnicy pracują w temperaturze 30 0C i dużej wilgotności. Zaskakuje strojem górników fotografia z kopalni srebra w Bańskiej Szczawnicy na Słowacji ( 1940 r.) – mężczyźni usuwają skutki zawaliska ubrani tylko w przepaski biodrowe jak w Afryce.

Z niebem nad głową

Górnicy marzą o widoku nieba nad głową. W kopalni głębinowej jest to niemożliwe, ale w kopalniach odkrywkowych, choć podążają za surowcem w głąb ziemi, zawsze widzą niebo. Taką kopalnię węgla brunatnego z Montetermini  w Cavriglia we Włoszech (1917 r.) pokazuje kolejna fotografia.

Górnicy obsługujący ręczną wciągarkę. Kopalnia Société des mines de Lens à Wingles, Francja, 1943, fot. nieznany. Zb. Centre Historique Minier Lawerde

To tylko kilka przykładów – Muzeum Żup krakowskich Wieliczka zaprasza do zobaczenia wszystkich fotografii prezentowanych na wystawie. Towarzyszą im oryginalne narzędzia i lampki górnicze. 

Wystawa została udostępniona w północnym skrzydle Zamku Żupnego w Wieliczce, które po raz pierwszy w swej 600-letniej historii otwarto dla zwiedzających. Można ją oglądać do 31 sierpnia 2024 r. – od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 19.30 (ostatnie wejście), poniedziałek: nieczynne, sobota: wstęp wolny

Małgorzata Bogucka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...