czwartek, 9 grudnia, 2021

Warsztaty, oprowadzania, wykład – Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza

Przedstawiamy ofertę Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na bieżący tydzień.

Warsztaty „Łódzki detal” z Marią Nowakowską  – z cyklu wydarzeń zapowiadających otwarcie wystawy MIASTO-MODA-MASZYNA

Przed nami kolejny warsztat z masami modelarskimi, które poprowadzi Maria Nowakowska – specjalistka od łódzkiej architektury, twórczyni inicjatywy „Detal w Mieście // Łódzki Detal”. Tym razem tematem przewodnim będą łódzkie bramy. Na bazie zaobserwowanych szczegółów wykonamy swoje własne wrota do Narnii, które uwzględnią detale łódzkiej architektury i szczyptę baśniowej fantazji. Będziemy rzeźbić, odciskać, kleić i oddawać się detalowej rozpuście.

 • Termin: 25 listopada (czwartek), godz. 17:00
 • Czas trwania: 120 min
 • Bilety: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy

Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem tel. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.).

Limit osób: 10.

więcej o tym wydarzeniu


Oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej „Działy otwarte / Działy zamknięte”

foto: CMWł, CC BY 3.0

Wystawa „Działy otwarte / Działy zamknięte” powstała z okazji 60-lecia CMWŁ. Jest opowieścią o historii instytucji i specyfice muzeum prowadzoną ze współczesnej perspektywy. Ekspozycja zrywa z wizją muzeum jako formą instytucji zamkniętej, jedynie katalogującej i badającej przeszłość, ukazując ją jako strukturę otwartą na współczesne działania artystyczne.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z dr Dominiką Krogulską-Czekalską, która na kolekcję CMWŁ spojrzała z historyczno-badawczego punktu widzenia stanowiącego dla niej ważne źródło inspiracji oraz podstawę metod dydaktycznych, które wykorzystuje w ramach prowadzonej Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej na łódzkiej ASP.

„Moje słowa kluczowe to dziedzictwo, historia, ornament, przywracanie pamięci i przepisywanie historii. Analizując przeszłość, możemy lepiej zrozumieć teraźniejszość – to jeden z najbardziej oczywistych kluczy, jakim się posługuję, biorąc na warsztat tkaninę „przemysłową”, która ze względu na swój niezbyt spektakularny charakter pozostaje w cieniu tkaniny artystycznej”.

Podczas zwiedzania zwrócimy uwagę na bogactwo możliwości i potencjał, jaki tkwi w tkaninie przemysłowej oraz dowiemy się, jak młodzi twórcy wykorzystali tradycję do opowiedzenia o problemach współczesności.

 • Termin: 26 listopada (piątek), godz. 17:00
 • Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł
 • Limit osób: 30

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl.

Więcej o tym wydarzeniu

Facebook


Premierowe oprowadzanie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” ścieżką kulinarną

foto: CMWł, CC BY 3.0

Ścieżka kulinarna to jedna z tras zwiedzania wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.

Łódź okresu przemysłowego była zamieszkiwana przez Polaków, Niemców, Żydów, Rosjan i przedstawicieli innych narodowości. W każdym domu, bogatym czy biednym, dużym czy małym była kuchnia. Nie tylko przyrządzano w niej posiłki, ale też dbano o kulinarne tradycje wyniesione z domu rodzinnego. Przygotowywano ulubione potrawy domowników i przechowywano różne łakocie, często wyjadane po kryjomu przez dzieci.

Łódź była tyglem kulturowym, w którym mieszały się nie tylko języki i obyczaje. Przybysze z różnych stron przywozili własne potrawy, charakterystyczne dla swojej kultury. Życie w jednym mieście sprawiało, że zwyczaje kulinarne różnych narodowości wpływały na siebie nawzajem, zachowując przy tym własny charakter i odrębność.

Podczas zwiedzania wystawy ścieżką kulinarną opowiemy, co jedzono w dawnej Łodzi, jakie były popularne potrawy, co gościło na łódzkich stołach w końcu XIX wieku, co w dwudziestoleciu międzywojennym, a co po II wojnie światowej.

Oprowadzanie poprowadzi Katarzyna Trela, edukatorka Działu Edukacji.

 • Termin: 27 listopada (sobota), godz. 12:15 i 14:30
 • Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł
 • Limit osób: 10

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).

Więcej o tym wydarzeniu

Facebook


„Moda na młodość i moda dla młodzieży – o kluczowych przemianach na rynku mody po II wojnie światowej”

foto: CMWł, CC BY 3.0

– wykład dr Aleksandry Jatczak-Repeć z cyklu wydarzeń zapowiadających otwarcie wystawy MIASTO-MODA-MASZYNA

Po II wojnie światowej Christian Dior, dzięki wylansowaniu New Looku, a nawet jeszcze w jego czasie stworzył styl retro, odwołujący się do klasycznej mody, której źródło to paryskie domy mody haute couture. Ale w dekadzie jego świetności rynek mody zaczął się zmieniać jak nigdy dotąd. Przyspieszyła produkcja masowa, pojawiły się nowe tkaniny i sposoby ich barwienia, nowe centra i źródła trendów, a głównym odbiorcą mody stała się nowa grupa społeczna – młodzież. Ta miała swoje własne ikony, pomysł na życie i głębokie przekonanie, że ubraniem musi odróżniać się od pokolenia rodziców. Z czasem okaże się, że i ubraniem może manifestować.

Wykład wprowadzi w szeroki kontekst przemian społecznych, które po II wojnie światowej diametralnie zmieniły rynek mody, klienta i rodzaj proponowanej estetyki, już nie tylko przez kreatorów mody, ale i stylistów czy właścicieli butików. Poruszy też zagadnienia związane z organizacją branży, dostępem do edukacji, a przede wszystkim przedstawi modę pierwszych powojennych dekad w nawiązaniu do nowopowstałej ekspozycji CMWŁ.

 • Termin: 28 listopada (niedziela) godz. 15:00
 • Bilet: 6 zł bilet normalny, 4 zł ulgowy
 • Limit miejsc: 40 osób

Bilety na wykład dostępne są na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej.

Więcej o tym wydarzeniu

Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora