środa, 1 maja, 2024

Warsztaty w CMJW

Zapraszamy uczniów i nauczycieli wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych na warsztaty w Muzeum. Lekcja nie musi być prowadzona w klasie! Przyjdźcie do nas i przekonajcie się, że wystawa to nie tylko gabloty, a muzealnicy to też ludzie! Do wyboru kilka wersji warsztatów. Coś nie tylko dla pasjonatów historii czy wojska:

Z wizytą u generała klasy I – szkoły ponadpodstawowe

Corocznie przypominamy sobie o losie polskich oficerów, zamordowanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 r., ale czy ktoś z nas zastanawia się, kim był pierwszy rozstrzelany jeniec?

Gen. Mieczysław Smorawiński, bohater naszej czasowej ekspozycji, będzie miał wiele do powiedzenia uczestnikom podczas aktywnego zwiedzania.

Przemówią do nas pamiątki zgromadzone po nim, wspomnienia najbliższych i współpracowników oraz legionowe pieśni.
Liczne zadania do realizacji w mniejszych grupach posłużą nie tylko do odtworzenia losów generała, ale także historii Polski w I poł. XX w. (np. przybliżone zostaną Legiony Polskie, życie żołnierze II RP „poza mundurem”, czy zbrodnia katyńska). Tak zdobyta wiedza na pewno nie ucieknie zaraz po wyjściu z Sali.

Epistolografia klasy IV-VIII

Lekcja na wystawie List z przeszłości

Tak Cię widzą, jak Cię… słyszą! Wszyscy wiemy, co słyszymy w rozmowie. Cóż jednak mogą powiedzieć o ludziach, którzy żyli przed nami ich rozmowy? Nie mamy przecież takich filmów.. Na szczęście w wielu przypadkach nasi przodkowie pozostawili po sobie pisma, listy, odręczne notatki, pamiętniki, wspomnienia. Choć żyli w innych czasach, to wartości, którym hołdowali, pozostają wciąż aktualne także dzisiaj. Warto, a nawet trzeba się do nich odwoływać. Jak to zrobić?
Mamy przepis! Zapraszamy uczniów,  by spróbowali odkryć świat swoich dziadków i dalszych jeszcze pokoleń poprzez te bardzo osobiste zapiski. Poznać i zrozumieć. W naszym muzeum czekają na nich warsztaty towarzyszące wystawie.
Dzięki starannie przemyślanym zadaniom z osobistą korespondencją generała Smorawińskiego uczniowie przekonają się nie tylko, jakim człowiekiem był generał prywatnie, ale też, jak ważnym źródłem historycznym jest list, jakich informacji może dostarczyć o osobie nadawcy i adresata. Uczestnikom zaproponujemy stworzenie swojego listu do wybranej osoby. Do koleżanki, by ją przeprosić za niewybredny żart? Do kolegi, by pogratulować ostatniego sukcesu w meczu? Do mamy, by jej podziękować za to, że zawsze możemy na nią liczyć? Prowadzący zajęcia podpowiedzą, jak stworzyć udany list.
Mamy nadzieję, że nie będzie to ostatni list, jaki napiszą.

Kaligrafia dla I-III

Lekcja na wystawie List z przeszłości

Kolorowe, często krzykliwe reklamy, posiłki spożywane w biegu, wszechogarniający zgiełk. Współcześnie jakże trudno o piękno, a tym bardziej o zachwyt nad nim. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, by wyrobić w nich zmysł piękna, by umiały odróżnić rzeczy wartościowe od tandetnej błyskotki, by wreszcie same miały piękne wnętrza. „Uprzejmość i uśmiech nic nie kosztują, a wiele skutkują”, mówi przysłowie.
Jeśli zależy Państwu na wyrobieniu w najmłodszych cech i umiejętności takich, jak cierpliwość, dokładność, wytrwałość, myślenie (co robię/mówię/piszę?, co chcę powiedzieć?, komu?, jak to zrobić?), zapraszamy na warsztaty z kaligrafi, połączone z wyjątkową lekcją historii. Dzieci nauczą się, że pięknym pismem możemy wyrazić wiele uczuć i stanów emocjonalnych, możemy sprawić przyjemność, okazać szacunek, powstrzymać się od natychmiastowego wybuchu złości.
Ostrzegamy, że zaangażowanie na zajęciach może skutkować zmianą prowadzenia zeszytów szkolnych. Jeśli są Państwo gotowi na taką zmianę (pozytywną!), zachęcamy do zgłaszania grup szkolnych.

Więcej na https://www.facebook.com/photo?fbid=801203701806236&set=a.547152687211340

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...