niedziela, 19 stycznia, 2025

Wawel otwarty, choć zamknięty

Na długo oczekiwanej wystawie Zamku Królewskiego na Wawelu, której otwarcie planowane jest w tym roku, można będzie zobaczyć całą kolekcję królewskich arrasów. To oczywiście nie jedyna atrakcja planowana na 2021 rok: Zamek nadal zamierza realizować ideę #wawelotwarty, dzięki której staje się miejscem nie tylko dostępnym, ale prawdziwie otwartym na turystów – także tych z niepełnosprawnościami.

W styczniu 2020 roku dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu dr hab. Andrzej Betlej zniósł zakaz fotografowania wawelskich ekspozycji podczas zwiedzania. Informacja ta spotkała się z entuzjastycznymi reakcjami zwiedzających. Pandemia i przeniesienie się odbiorców do sieci spowodowały z kolei znaczny wzrost polubień profilu Zamku na Facebooku FB – z 12 do 24 tys. (dziś to już 30 tys. osób). Strona www.wawel.krakow.pl odnotowała 2 mln odsłon, a profil Zamku na Instagramie może pochwalić się stale rosnącą liczbą obserwujących. To między innymi dla takich użytkowników muzealnicy stworzyli blog edukacyjny on-line (który odnotował już ponad 70 tys. wejść), filmowe serie #przezdziurkeodklucza #wawelblizej #czaseksperta #wawelnieoczywisty oraz wystawy on-line „Sztuka współczesna” i „Wawel. Prosta rzecz”. W ramach programu „Kultura dostępna” MKiDN powstał serial „Wawel. Królestwo odkryte”, a w styczniu ma ukazać się gra on-line oparta na historii Zamku i poradnik edukacyjny z grami i zabawami dla dzieci i ich rodziców. Zamek wydał też komiks „Tajemnica miecza” (o historii i dziejach Wawelu), a w styczniu zaprosi swoich gości na wirtualne odprowadzanie.

Hasło Wawel otwarty bardzo mocno wybrzmiało w świecie wirtualnym. Paradoksalnie dzięki pandemii Wawel stał się bliższy, filmy, które zrealizowaliśmy można bowiem oglądać z dowolnego zakątka na świecie. Co więcej, znacznie rozszerzyliśmy formułę naszych prezentacji. Liczymy oczywiście na to, że widzowie zaciekawieni filmami, wrócą na Wawel, gdy tylko będzie to możliwe

mówi dyrektor Zamku dr hab. Andrzej Betlej.

Muzealnicy podkreślają, że wprawdzie pandemia wymusiła na nich zamknięcie ekspozycji, ale nie zatrzymała prac nad rozwijaniem idei #wawelotwarty. W Zamku obowiązują zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, Karty Krakowskiej i Krakowskiej Karty Rodzinnej, wprowadzono możliwość zakupu biletów przez Internet, powstały pokoje dla matek z dziećmi, udostępniono przestrzeń rezerwatu archeologicznego kościoła Św. Gereona, ogrody zamkowe i ogród w Pieskowej Skale.


Najważniejszą tegoroczną wystawą prezentowaną na Zamku będzie ekspozycja „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921” (18 III-31 X). Po raz pierwszy w historii będzie można zobaczyć całą kolekcję arrasów, także tych uszkodzonych czy zachowanych we fragmentach. Wystawa będzie prezentowana na obu piętrach zamku, zarówno w reprezentacyjnych komnatach jak i prywatnych apartamentach.

Wawel powinien stać się instytucją, która będzie w stanie pokazywać rzeczy nowe w nowatorski sposób, jednocześnie nie przestając czerpać z najlepszych tradycji. Tak powinno być z wystawą „Wszystkie arrasy króla. Powroty”, którą pokażemy w marcu. To ekspozycja totalna, podwójnie jubileuszowa, odwołująca się do tradycji wielkich ekspozycji, które były także moim doświadczeniem jako dziecka i które zrobiły na mnie piorunujące wrażenie, tak jak wystawa w 1983 roku z okazji 300-lecia odsieczy wiedeńskiej, która rozgrywała się na całym zamku. Podobnie będzie z arrasami

zapowiada dyr. Andrzej Betlej.

W związku z pracami nad wystawą „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 1961 1921” obiekty, które opuszczają Apartamenty i Komnaty zobaczymy na wystawach w innych muzeach: Muzeum Narodowym w Gdańsku („Malarstwo flamandzkie ze zbiorów ZKnW”) oraz Muzeum Króla Jana III w Wilanowie („Porcelana miśnieńska ze zbiorów ZKnW”).

W ogrodach Wawelu i dwóch oddziałach – Zamku w Pieskowej Skale oraz Dworze w Stryszowie – będzie można obejrzeć wystawę prac Józefa Wilkonia, znanego rysownika, ale też interesującego rzeźbiarza. Zwiedzający będą mieli również okazję podziwiać specjalnie zebrane – w części pomieszczeń na parterze Zamku, w tzw. pokojach Wielkorządcy – malarstwo europejskie ze zbiorów polskich i prywatnych.


#wawelotwarty to oczywiście także Wawel otwarty dla osób z niepełnosprawnościami. Muzealnicy starają się o pozyskanie funduszy na zakup pojazdu akumulatorowego przystosowanego do transportu osób na wózkach, by przewozić osoby, którym trudno dostać się samodzielnie na Wzgórze. Chcieliby także pozyskać finansowanie na samochód przystosowany do przewozu osób na wózkach, który pozwoliłby na organizowanie łączonych tras zwiedzania zamków. Złożyli również wnioski na zakup sprzętu ułatwiającego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, nie tylko do ekspozycji, ale też np. zajęć edukacyjnych. Planowane są szkolenia z podstaw języka migowego i obsługi turystów z niepełnosprawnościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...