niedziela, 19 stycznia, 2025

Weekend Atrakcji w Muzeum Karkonoskim i Oddziałach

Przypominamy, że najbliższy weekend w Muzeum Karkonoskim oraz naszych Oddzialach, będzie pełen atrakcji!

18 maja – Muzeum Karkonoskie: Noc Muzeów
Godz. 15:00 – 24:00, wstęp wolny
W programie:

  • 15:00 – 24:00 Pokazy artystyczno-hutnicze.

„Karkonoskie inspiracje” w Laboratorium Szkła – Aleksandra Kujawska, rzeźbiarka i projektantka. Będą Państwo mogli obserwować jak twórca dzięki mocom natury tworzy w ogniu, dymie, wodzie  – szklane dzieło.

  • 16:00 – 22:00 Szklana Manufaktura „Secesja Nowa Era”-  Marcin Zieliński, grawer i rzeźbiarz. Grawerowanie w Holu Głównym Muzeum na szklanych wyrobach zakupionych w sklepiku muzealnym – monogramy w stylistyce secesji, napisy zdobione ornamentami secesyjnymi.
  • 16:00 – 24:00 Zwiedzanie wystaw
  • 16:00 – 19:00 Plenerowe warsztaty plastyczne (malowanie zabytków na wyciętych płytach oraz warsztaty pod muzealnym namiotem)
  • 16:30 Podsumowanie konkursu plastycznego „Julian Tuwim – w krainie wierszy”.
  • 17:00 – 19:00 Eksperymenty szalonego naukowca z Time Gates.
  • 18:00 Wernisaż wystawy „Dolny Śląsk pnie się w górę”, wraz z oprowadzaniem po wystawie
  • 20:00 – 21:00 „Wieczór w Strefie”, Otwarte spotkanie wraz z pokazem fotografii Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii.

W godzinach 16:00 – 23:30 w Holu Głównym Muzeum Karkonoskiego będzie można kupić regionalne specjały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

W niedzielę nasze Laboratorium Szkła nadal będzie rozpalone do czerwoności, a w nim królował będzie Marcin Zieliński ze Szklanej Manufaktury z autorskim projektem „Secesja Nowa Era”

Informacje o wystawie „Dolny Śląsk pnie się w górę”:
Wystawa przedstawia interesującą historię rozwoju przemysłu Dolnego Śląska opartą o rozwój Śląskiej Kolei Górskiej, zaczynając od Görlitz, a  kończąc na Wałbrzychu. Ukazuje współdziałanie między koleją a rozwojem regionalnego przemysłu oraz rzemiosła, które długotrwale zmieniło ludzi i sposób ich życia.

Zaprezentowane zostaną charakterystyczne wyroby z miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej – od chusteczek do nosa z Lubania poprzez sześciometrowy, rozkładany stół z Olszyny. Od niebieskich, drukowanych tkanin batikowych tzw. „blaudruków” z Gryfowa poprzez koronki z Jeleniej Góry czy porcelanę z Wałbrzycha. Wystawa ukazuje, w jaki sposób od połowy XIX w. do początku XX wieku Dolny Śląsk stał się ważnym regionem przemysłowym. Biorąc pod uwagę lokalizację wystawy, nieco bardziej przybliżymy temat historii koronek w Jeleniej Górze oraz szkół koronczarskich zlokalizowanych w mieście i okolicy, a także patronkę koronczarek karkonoskich – Księżną Marię Teresę Daisy von Pless.

Linia Śląskiej Kolei Górskiej otwarta w 1867 roku, z Görlitz do Wałbrzycha, była jedną z pierwszych linii kolejowych długodystansowych na Dolnym Śląsku (ale i w Niemczech oraz w Europie), która została zelektryfikowana w 1914 roku. Nowy rodzaj napędu poddawany był dokładnym testom, a na torach można było oglądać prototypy i rzadkie lokomotywy elektryczne. Historię trasy na wystawie przybliżą liczne modele kolejowe (z prywatnej kolekcji), zdjęcia i dokumenty.

18 maja – Muzeum Historii i Militariów: Noc Muzeów
Godz. 16:00 – 24:00, wstęp wolny
W programie:

·16.00 – 24.00 Bezpłatne zwiedzanie wystawy plenerowej sprzętu radiotechnicznego i broni ciężkiej  oraz wystawy w budynku muzeum.
·16.00 – 21.30 Udostępnienie dla zwiedzających wnętrz wybranych obiektów na ekspozycji plenerowej.
·17.00 – 18.00 „Wojskowa Grochówka” dla pierwszych 100 osób.
·21.30 – 24.00 „Muzeum Nocą” zwiedzanie ekspozycji plenerowej z latarkami w godz.
·22.00 – 23.00 Gra terenowa „Poszukiwacze skarbów”.

18 maja – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów: Noc Muzeów

Godz. 17:00 – 22:30, wstęp wolny
W programie:

  • 17.00 – 22.30 Zwiedzanie ekspozycji stałej i czasowej muzeum.
  • 17.30 Podsumowanie konkursu dla dzieci pt. Śladami Ducha Gór.  Pejzaże Karkonoszy i Gór Izerskich ogłoszonego pod koniec marca. 
  • 19.00 Otwarcie wystawy fotograficznej Daniela Koszeli pt. Bezwarunkowe piękno fotografii. Autorska wystawa fotografii z zimowych Karkonoszy. Prace Daniela z Karkonoszy i Gór Izerskich zdobyły wiele nagród w Polsce i na świecie. Najważniejsze z nich to dwa z rzędu pierwsze miejsca w 2021 i 2023 roku za prace „Dwie Wieże” oraz „Zastrugi” w jeleniogórskim konkursie „Zobacz Ducha Gór” organizowanego co dwa lata przez Fundację Nowin Jeleniogórskich i Redakcję Nowin Jeleniogórskich.
  • 19.45 „Winne historie w Jeleniej Górze”, pokaz sommerliera Macieja Modzelewskiego, organizatora jeleniogórskiego Festiwalu Wina Polskiego „O winie w Kotlinie”.
  • 20.15 Godzina duchów, czyli Duch Gór, ducha miejsca i… jeszcze kilka ich się znajdzie. Emil Mendyk przewodnik sudecki, pilot turystyczny oraz tłumacz opowie nam o Zeitgeiście, o Carlu i tym, o czym – jak o duchach – wszyscy mówią, ale nikt tego nie widział. Nie bójcie się zapraszamy.

18 maja – Muzeum Zamek Bolków: Noc Muzeów

Godz. 18:00 – 24:00, wstęp wolny

W programie:

  • 18.00- Otwarcie Zamku dla zwiedzających, wspólne ognisko na Dziedzińcu Turniejowym
  • 18.30- Zwiedzanie Zamku z Katem i mrożącymi krew historiami
  • 19.30- Występ zespołu Yanistan, grającego pieśni poetyckie
  • 21.00- Pierwsze zwiedzanie zamku z Cystersami
  • 22.00- Drugie zwiedzanie zamku z Cystersami
  • 24.00- Zamknięcie Zamku.

Tomasz Żylewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...