środa, 23 kwietnia, 2025

Weekend Atrakcji w Muzeum Karkonoskim i Oddziałach

Przypominamy, że najbliższy weekend w Muzeum Karkonoskim oraz naszych Oddzialach, będzie pełen atrakcji!

18 maja – Muzeum Karkonoskie: Noc Muzeów
Godz. 15:00 – 24:00, wstęp wolny
W programie:

  • 15:00 – 24:00 Pokazy artystyczno-hutnicze.

„Karkonoskie inspiracje” w Laboratorium Szkła – Aleksandra Kujawska, rzeźbiarka i projektantka. Będą Państwo mogli obserwować jak twórca dzięki mocom natury tworzy w ogniu, dymie, wodzie  – szklane dzieło.

  • 16:00 – 22:00 Szklana Manufaktura „Secesja Nowa Era”-  Marcin Zieliński, grawer i rzeźbiarz. Grawerowanie w Holu Głównym Muzeum na szklanych wyrobach zakupionych w sklepiku muzealnym – monogramy w stylistyce secesji, napisy zdobione ornamentami secesyjnymi.
  • 16:00 – 24:00 Zwiedzanie wystaw
  • 16:00 – 19:00 Plenerowe warsztaty plastyczne (malowanie zabytków na wyciętych płytach oraz warsztaty pod muzealnym namiotem)
  • 16:30 Podsumowanie konkursu plastycznego „Julian Tuwim – w krainie wierszy”.
  • 17:00 – 19:00 Eksperymenty szalonego naukowca z Time Gates.
  • 18:00 Wernisaż wystawy „Dolny Śląsk pnie się w górę”, wraz z oprowadzaniem po wystawie
  • 20:00 – 21:00 „Wieczór w Strefie”, Otwarte spotkanie wraz z pokazem fotografii Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii.

W godzinach 16:00 – 23:30 w Holu Głównym Muzeum Karkonoskiego będzie można kupić regionalne specjały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

W niedzielę nasze Laboratorium Szkła nadal będzie rozpalone do czerwoności, a w nim królował będzie Marcin Zieliński ze Szklanej Manufaktury z autorskim projektem „Secesja Nowa Era”

Informacje o wystawie „Dolny Śląsk pnie się w górę”:
Wystawa przedstawia interesującą historię rozwoju przemysłu Dolnego Śląska opartą o rozwój Śląskiej Kolei Górskiej, zaczynając od Görlitz, a  kończąc na Wałbrzychu. Ukazuje współdziałanie między koleją a rozwojem regionalnego przemysłu oraz rzemiosła, które długotrwale zmieniło ludzi i sposób ich życia.

Zaprezentowane zostaną charakterystyczne wyroby z miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej – od chusteczek do nosa z Lubania poprzez sześciometrowy, rozkładany stół z Olszyny. Od niebieskich, drukowanych tkanin batikowych tzw. „blaudruków” z Gryfowa poprzez koronki z Jeleniej Góry czy porcelanę z Wałbrzycha. Wystawa ukazuje, w jaki sposób od połowy XIX w. do początku XX wieku Dolny Śląsk stał się ważnym regionem przemysłowym. Biorąc pod uwagę lokalizację wystawy, nieco bardziej przybliżymy temat historii koronek w Jeleniej Górze oraz szkół koronczarskich zlokalizowanych w mieście i okolicy, a także patronkę koronczarek karkonoskich – Księżną Marię Teresę Daisy von Pless.

Linia Śląskiej Kolei Górskiej otwarta w 1867 roku, z Görlitz do Wałbrzycha, była jedną z pierwszych linii kolejowych długodystansowych na Dolnym Śląsku (ale i w Niemczech oraz w Europie), która została zelektryfikowana w 1914 roku. Nowy rodzaj napędu poddawany był dokładnym testom, a na torach można było oglądać prototypy i rzadkie lokomotywy elektryczne. Historię trasy na wystawie przybliżą liczne modele kolejowe (z prywatnej kolekcji), zdjęcia i dokumenty.

18 maja – Muzeum Historii i Militariów: Noc Muzeów
Godz. 16:00 – 24:00, wstęp wolny
W programie:

·16.00 – 24.00 Bezpłatne zwiedzanie wystawy plenerowej sprzętu radiotechnicznego i broni ciężkiej  oraz wystawy w budynku muzeum.
·16.00 – 21.30 Udostępnienie dla zwiedzających wnętrz wybranych obiektów na ekspozycji plenerowej.
·17.00 – 18.00 „Wojskowa Grochówka” dla pierwszych 100 osób.
·21.30 – 24.00 „Muzeum Nocą” zwiedzanie ekspozycji plenerowej z latarkami w godz.
·22.00 – 23.00 Gra terenowa „Poszukiwacze skarbów”.

18 maja – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów: Noc Muzeów

Godz. 17:00 – 22:30, wstęp wolny
W programie:

  • 17.00 – 22.30 Zwiedzanie ekspozycji stałej i czasowej muzeum.
  • 17.30 Podsumowanie konkursu dla dzieci pt. Śladami Ducha Gór.  Pejzaże Karkonoszy i Gór Izerskich ogłoszonego pod koniec marca. 
  • 19.00 Otwarcie wystawy fotograficznej Daniela Koszeli pt. Bezwarunkowe piękno fotografii. Autorska wystawa fotografii z zimowych Karkonoszy. Prace Daniela z Karkonoszy i Gór Izerskich zdobyły wiele nagród w Polsce i na świecie. Najważniejsze z nich to dwa z rzędu pierwsze miejsca w 2021 i 2023 roku za prace „Dwie Wieże” oraz „Zastrugi” w jeleniogórskim konkursie „Zobacz Ducha Gór” organizowanego co dwa lata przez Fundację Nowin Jeleniogórskich i Redakcję Nowin Jeleniogórskich.
  • 19.45 „Winne historie w Jeleniej Górze”, pokaz sommerliera Macieja Modzelewskiego, organizatora jeleniogórskiego Festiwalu Wina Polskiego „O winie w Kotlinie”.
  • 20.15 Godzina duchów, czyli Duch Gór, ducha miejsca i… jeszcze kilka ich się znajdzie. Emil Mendyk przewodnik sudecki, pilot turystyczny oraz tłumacz opowie nam o Zeitgeiście, o Carlu i tym, o czym – jak o duchach – wszyscy mówią, ale nikt tego nie widział. Nie bójcie się zapraszamy.

18 maja – Muzeum Zamek Bolków: Noc Muzeów

Godz. 18:00 – 24:00, wstęp wolny

W programie:

  • 18.00- Otwarcie Zamku dla zwiedzających, wspólne ognisko na Dziedzińcu Turniejowym
  • 18.30- Zwiedzanie Zamku z Katem i mrożącymi krew historiami
  • 19.30- Występ zespołu Yanistan, grającego pieśni poetyckie
  • 21.00- Pierwsze zwiedzanie zamku z Cystersami
  • 22.00- Drugie zwiedzanie zamku z Cystersami
  • 24.00- Zamknięcie Zamku.

Tomasz Żylewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...