Sobota, 9 kwietnia 2022
Godz. 11.00 – Oprowadzanie w języku ukraińskim po Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”.
Wstęp w ramach biletu na wystawę.
Prowadzenie: Kateryna Marchenko – absolwentka historii sztuki, edukatorka muzealna. Prowadzi warsztaty i lekcje dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się polską fotografią okresu międzywojennego oraz bizantyńskim iluminatorstwem książkowym.
Godz. 12.30-14.00 – Warsztaty wycinanki artystycznej.
Zapraszamy na spotkanie z wybitną ukraińską artystką, twórczynią monumentalnych wycinanek. Podczas warsztatów nasi goście będą mieli okazję poznać tradycyjne rzemiosło i stworzyć swoje własne dzieła związane z tradycjami Wielkanocy.
Wstęp: 2 zł.
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rezerwację. Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt., w godz. 9.00-16.00).
Prowadzenie: Daria Alyoshkina – absolwentka Wyżnickiej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Tworzy wielkoformatowe wycinanki, zajmuje się również rzeźbą, ceramiką i grafiką. Czerpie z tradycji rodzinnych, budując pomost między tradycyjnym i nowoczesnym rzemiosłem.
Dla kogo: dorośli.
Godz. 11.00-14.00 – Pokaz malowania ikon.
W Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka możemy zobaczyć wiele pięknych ikon. Nie mamy jednak okazji zobaczyć tajemniczego procesu, który sprawia, że prosta deska, zyskując kolory i złocenia, przeistacza się w pełne światła dzieło sztuki sakralnej. Zapraszamy na pokaz malowania ikon, podczas którego będzie również okazja, by zapytać o szczegóły związane z techniką powstania tych szczególnych dzieł sztuki.
Prowadzenie: Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK.
Wydarzenie ma charakter otwarty. Można dołączyć w dowolnej chwili.
Godz. 14.00 – Oprowadzanie po Galerii „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”
Prowadzenie: Bożena Adamska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie (od 1999 r.). Współpracuje z Działem Edukacji i oprowadza po oddziałach MNK.
Wstęp w ramach biletu na wystawę.
Godz. 16.00 – Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Krakowie – wykład.
Podczas wykładu będzie można usłyszeć o specyficznych dla dawnego Krakowa tradycjach Świąt Wielkanocnych, w zestawieniu ze współczesnymi sposobami krakowskiego świętowania. Dowiecie się gdzie jeszcze dziś możemy spotkać Pucheroków, czym charakteryzowało się krakowskie święcone, co to było chodzenie „po śmiguście”, jak zmieniał się asortyment zabawek sprzedawanych na Emausie i dlaczego obecnie są dwie Rękawki.
Prowadzenie: Małgorzata Oleszkiewicz – etnograf, kustosz w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, autorka wielu wystaw realizowanych w kraju i za granicą oraz licznych artykułów i publikacji. Zajmuje się kulturowymi i społecznymi aspektami obrzędów oraz wytworów rzemiosła i sztuki ludowej, a także problematyką niematerialnego dziedzictwa kulturowego Krakowa.
Wstęp bezpłatny.
Godz. 18.00 – Koncert kameralny
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego wraz z Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają nakoncert w wykonaniu:
- Katarzyny Kluz – altówka
- Gabrieli Smyki – altówka
- Moniki Zarotyńskiej – altówka
- Karoliny Krupy – fortepian.
W programie: Bach, Bowen, Bridge, Clarke, Enescu, Hoffmeister.
Wstęp bezpłatny.
Niedziela, 10 kwietnia 2022
Godz. 11.00 – Oprowadzanie po Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”
Prowadzenie: Bożena Adamska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie (od 1999 r.). Współpracuje z Działem Edukacji i oprowadza po oddziałach MNK.
Wstęp w ramach biletu na wystawę.
Godz. 16.00 – Koncert wiosenny
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego wraz z Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają nawiosenny koncert, podczas którego wykonane będą następujące utwory:
- Robert Schumann – Märchenerzählungen, cz. III i IV
- Kalina Raszewska – skrzypce
- Joanna Kacysz – altówka
- Julia Klimek – fortepian
- Baris Kerem Bahar – Tomris and The Black Sea na altówkę solo
- Joanna Kacysz – altówka
- Robert Schumann – Märchenbilder
- Gabriela Smyka – altówka
- Karolina Krupa – fortepian
- Bela Bartók – Duety nr 14, 15, 22 i 23, Sz. 98
- Kinga Wawszczak – altówka
- Gabriela Smyka – altówka
- Wolfgang Amadeus Mozart – Kwartet smyczkowy B-dur „Polowanie”, KV 358, cz. 1 i 2
- Monika Szalkowska – I skrzypce
- Aleksandra Traczyk – II skrzypce
- Monika Zarotyńska – altówka
- Julia Starczewska – wiolonczela.
Wstęp bezpłatny.