środa, 23 kwietnia, 2025

„WEJŚCIE W HISTORIĘ” – ZNISZCZONA POWSTAŃCZA BLUZA MASKUJĄCA TZW. PANTERKA ODNALEZIONA W RUINACH SZPITALA

W czwartek przypada okrągła 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Była to największa bitwa w historii polskiego oręża w której brali udział nie tylko żołnierze powstańczych oddziałów ale również ludność cywilna. W dniu pierwszego sierpnia rozpoczęło się trwające 63 dni zmaganie o wolność. Powstanie warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń okresu wojny i wywarło znaczący wpływ na dzieje Polski.

W ramach „Wejścia w historię”, zapraszamy 1 sierpnia (czwartek) o godz. 16:00, na poziom -1, gdzie będziemy pokazywać wyjątkowy eksponat wypożyczony ze zbiorów rodzinnych Pani Barbary Goeldner-Soszyńskiej. Jest to zniszczona powstańcza bluza maskująca tzw. panterka odnaleziona w ruinach szpitala przy ul. Długiej 7 w Warszawie. 

W czasie powstania warszawskiego powstańcy wykorzystywali zdobyczne niemieckie mundury i broń. Jednym z najbardziej charakterystycznych ubiorów powstańczych były niemieckie bluzy maskujące pochodzące głównie ze zdobytych magazynów na Stawkach.  Po wojnie Stanisław Soszyński znalazł uszkodzoną w wyniku ognia i zaplamioną krwią panterkę w ruinach pałacu Raczyńskich przy ul. Długiej 7. W czasie powstania warszawskiego, 2 września 1944 r. w znajdującym się w piwnicach tego budynku szpitalu Niemcy zamordowali około 200 ciężko rannych powstańców, których nie można było ewakuować ze Starego Miasta.

Powstańcy z Batalionu ,,Pięść”, umundurowani w zdobyczne niemieckie panterki ewakuują rannego kpr. pchor. Adama Grymaszewskiego „Jastrzębia”, Warszawa, sierpień 1944 r., fot. Stefan Bałuk, Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stanisław Soszyński (1931-2017) – 13-letni uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie artysta plastyk, varsavianista, strażnik pamięci o przedwojennej Warszawie i powstaniu warszawskim,  przyjaciel Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.

Muzeum II Wojny Światowej 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...