czwartek, 19 września, 2024

„WEJŚCIE W HISTORIĘ” – ZNISZCZONA POWSTAŃCZA BLUZA MASKUJĄCA TZW. PANTERKA ODNALEZIONA W RUINACH SZPITALA

W czwartek przypada okrągła 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Była to największa bitwa w historii polskiego oręża w której brali udział nie tylko żołnierze powstańczych oddziałów ale również ludność cywilna. W dniu pierwszego sierpnia rozpoczęło się trwające 63 dni zmaganie o wolność. Powstanie warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń okresu wojny i wywarło znaczący wpływ na dzieje Polski.

W ramach „Wejścia w historię”, zapraszamy 1 sierpnia (czwartek) o godz. 16:00, na poziom -1, gdzie będziemy pokazywać wyjątkowy eksponat wypożyczony ze zbiorów rodzinnych Pani Barbary Goeldner-Soszyńskiej. Jest to zniszczona powstańcza bluza maskująca tzw. panterka odnaleziona w ruinach szpitala przy ul. Długiej 7 w Warszawie. 

W czasie powstania warszawskiego powstańcy wykorzystywali zdobyczne niemieckie mundury i broń. Jednym z najbardziej charakterystycznych ubiorów powstańczych były niemieckie bluzy maskujące pochodzące głównie ze zdobytych magazynów na Stawkach.  Po wojnie Stanisław Soszyński znalazł uszkodzoną w wyniku ognia i zaplamioną krwią panterkę w ruinach pałacu Raczyńskich przy ul. Długiej 7. W czasie powstania warszawskiego, 2 września 1944 r. w znajdującym się w piwnicach tego budynku szpitalu Niemcy zamordowali około 200 ciężko rannych powstańców, których nie można było ewakuować ze Starego Miasta.

Powstańcy z Batalionu ,,Pięść”, umundurowani w zdobyczne niemieckie panterki ewakuują rannego kpr. pchor. Adama Grymaszewskiego „Jastrzębia”, Warszawa, sierpień 1944 r., fot. Stefan Bałuk, Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stanisław Soszyński (1931-2017) – 13-letni uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie artysta plastyk, varsavianista, strażnik pamięci o przedwojennej Warszawie i powstaniu warszawskim,  przyjaciel Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.

Muzeum II Wojny Światowej 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...