Zapraszam do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie na wernisaż wystawy ilustracji cyfrowych Amelii Hynek i Nathana Guilhot „Slow Life”, który odbędzie się 23 stycznia, o godz. 17.00.
Chwile spędzone z przyjaciółmi, z samym sobą, czy kilka sekund, w których słońce wydaje się świecić najpiękniej. Spokojne momenty, w których czas wydaje się płynąć wolniej lub chwile, kiedy chcielibyśmy go zatrzymać. Wbrew pozorom, to wtedy, tak naprawdę dzieje się najwięcej – trzeba jednak nieco zwolnić, by to zauważyć.
Wystawa “Slow Life” to wspólny projekt polsko-francuskiej pary młodych artystów. Tworzone w zaciszu domowym, ręcznie rysowane ilustracje cyfrowe przedstawiają miejsca oraz sytuacje z życia codziennego, niekiedy z nutą magii i fantastyki. Zarówno w malarskich, pełnych światła i tekstury pracach Amelii, jak i komiksowych, detalicznych pracach Nathana panuje ciepła, czasem z lekka nostalgiczna atmosfera. Przyjazny nastrój, szeroka paleta oraz głęboka narracja, a także drobne humorystyczne elementy – wszystko ma na celu wywołanie uśmiechu na twarzy odbiorcy, a także zatrzymanie go w barwnym świecie na chwilę dłużej.
Amelia Hynek, znana również jako „Astheri Art”, to niezależna ilustratorka, pisarka i studentka ostatniego roku sztuki i edukacji w Krakowie. Posiadając doświadczenie w sztuce cyfrowej, pracuje jako freelancerka od ponad dwóch lat, współpracując z klientami zarówno z Polski, jak i spoza kraju. Angażuje się w projekty takie jak projektowanie okładek książek i albumów, a także rysowanie teł do filmów wideo. Posiada obszerne portfolio prac z zakresu projektowania otoczenia, postaci oraz ilustracji narracyjnych, których używa do opowiadania historii o tworzonych przez nią światach fantastycznych. Jej sztuka porusza tematy związane z psychiką człowieka i dzieciństwem, a także fantasy, eskapizmem i mitologią. Astheri jednocześnie prowadzi zajęcia z rysunku dla dzieci, a przyszłość wiąże z ilustracją, concept art oraz nauczaniem lub prowadzeniem arteterapii dla dzieci i młodzieży.
Nathan Guilhot, znany również jako „Nighten”, to ilustrator i projektant gier pochodzący z południowej Francji. Posiadający bogate doświadczenie w freelancingu, do dziś opublikował ponad 20 gier online, jednocześnie tworząc komiksy, plakaty i koszulki, które są dostępne do zakupu w jego sklepie. Czerpie inspirację z animacji 2D oraz innych analogowych mediów, takich jak styl komiksów francuskich i belgijskich znany jako Ligne Claire. W serii „Taking Back” przekształca wizję postapokaliptycznego świata w barwną i optymistyczną opowieść, w której ludzie stopniowo odzyskują kontrolę nad przestrzeniami, które wcześniej utracili. Ta kreacja oraz inne światy stworzone przez Nightena pokazują, co najbardziej pobudza jego wyobraźnię – to niepozorne momenty z życia codziennego tworzą najciekawsze historie.
Miejsce ekspozycji: parter, lewe skrzydło Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Termin ekspozycji: 23.01.2024-17.03.2024
Wernisaż: 23.01.2024, godz. 17:00
Lidia Staromłyńska