czwartek, 16 stycznia, 2025

Wernisaż wystawy „Inwazja”

20 grudnia, godz. 17:00, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Wystawa przyrodnicza ukazująca problematykę negatywnego wpływu inwazyjnych gatunków obcych (1GO) roślin i zwierząt na stan i kondycję rodzimego środowiska przyrodniczego. W szczególności ma przedstawiać pochodzenie, specyfikę, drogi rozprzestrzeniania i zwiększania zasięgów występowania wybranych gatunków inwazyjnych, zagrożenia przez nie powodowane, aktualny stan prawny tej tematyki w ujęciu europejskim i krajowym, a także sposoby eliminacji niepożądanych elementów gatunkowych. Gatunki inwazyjne są istotnym czynnikiem globalnego wymierania gatunków. Wystawa zostanie zorganizowana głównie w oparciu o okazy dermoplastyczne zwierząt z kolekcji własnej Działu Przyrody muzeum jak również eksponaty wypożyczone z innych placówek muzealnych i badawczych. Wystawę tworzyć będą również wykonane w skali rzeczywistej i w makroskali modele zwierzęce i roślinne, fotogramy oraz plansze opisowe. Osią narracyjną i merytoryczną wystawy staną się zapisy ustawowe ustawy o inwazyjnych gatunkach obcych oraz rozporządzenie określające ich listy gatunkowe. Szczegółowe monografie gatunków, określanie ich stopnia inwazyjności i dróg rozprzestrzeniania zostaną oparte na danych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz lnstytutu Ochrony Przyrody PAN.

Prolog do wystawy stanowić będzie Stachuriada polska.

„Stachuriada polska”, to niezwykła podróż po polskich drogach i bezdrożach, utrwalona w fotografiach przyrody – gór, lasów, mokradeł i malowniczych szlaków. Artystyczne kadry stworzone przez członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego stanowią hołd dla dzikiego piękna polskiego krajobrazu.

Poetyckim przewodnikiem tej wędrówki jest Edward Stachura, legenda polskiej literatury – polski poeta drogi, bard, prozaik i tłumacz, jeden z najbardziej charakterystycznych twórców polskiej literatury XX wieku. Jego życie i twórczość zrosły się z ideą wędrówki – zarówno tej fizycznej, jak i duchowej. Stachura kochał bezdroża, dziką naturę i proste, autentyczne życie.

Jego najbardziej znane dzieła, jak „Siekierezada” czy „Cała jaskrawość”, emanują filozofią drogi, nieustannego poszukiwania i wędrówki. Stachura, nazywany czasem polskim bitnikiem, stworzył unikalny styl łączący literacką głębię z autentyczną pasją do życia w bliskości z naturą. Jego wiersze i pieśni, pełne wrażliwości i tęsknoty, do dziś inspirują kolejne pokolenia wędrowców i marzycieli.

Termin wystawy: 20 grudnia 2024 r. – 31 marca 2025 r.

Kurator wystawy: Marek Słupek

Daniel Adamczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...