środa, 30 października, 2024

Wernisaż wystawy malarstwa Jewhena Zadorożnego „Skradzione dzieciństwo”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Jewhena Zadorożnego pt. „Skradzione dzieciństwo”.

Miejsce ekspozycji: II piętro (prawe skrzydło)

Termin ekspozycji: 8.02.2024-26.03.2024

Wernisaż wystawy: 23.02.2024, godz. 18.00

Jewhen Zadorożny ukończył Państwowe Liceum Plastyczne im T.G. Szewczenki, a w 2006 roku uzyskał wykształcenie wyższe na Kijowskim Uniwersytecie Budownictwa i Architektury na kierunku Sztuki piękne, dekoracyjne i stosowane” uzyskując kwalifikacje specjalisty sztuk pięknych. Zajmował się dekoracją wnętrz cerkwi, w szczególności projektowaniem i produkcją ikonostasów. Jest też autorem malowideł ściennych i rzeźb w domach prywatnych. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Mieszka i pracuje w Kijowie.

„Skradzione dzieciństwo” to seria obrazów poświęcona tematyce losów dzieci w czasie wojny. To opowieść o świecie małego człowieka, który jest pełen grozy, niebezpieczeństw, niezrozumienia tego, co się dzieje. Autor w subtelny sposób, psychologicznie dostrzega destrukcję obrazu świata, który powinien być dla dziecka ciepły i łagodny, a objawia się okrucieństwem i strachem. Wojna odbiera dziś nie tylko pokój, ale zmienia także wyobrażenie o normalnym życiu i o stosuneku do środowiska.

Cykl „Skradzione dzieciństwo” można zaliczyć do kategorii „malowania stresu”, gdzie obrazy prac uderzają sprzecznościami: pejzaż morski i mina morska, wybuchające rakiety i zabawki dla dzieci, zniszczony dom i kawałek spokojnego nieba w kałuża na dnie lejka po bombie lotniczej. Kolory tych obrazów zdają się zachować swą świetlistość, bo dziecięce postrzeganie świata powinno być jasne, jednak autor dodaje im jakiś dziwny niuans, na przykład smak popiołu. Nie ma tu twarzy i wyraźnych postaci, ale są jasne okoliczności ich istnienia – miny, eksplozje, ruiny. Wszystko to nie jest jedynie śladem przeżytych wydarzeń, jest apelem do całej ludzkości z wezwaniem do zaprzestania wojen. To tragedia, która wdarła się do europejskiego domu i wobec której nie można pozostać obojętnym.

Wystawa powstała przy wsparciu Fundacji Braterstwo Wolnych Artystów, która wspiera absolwentów szkół artystycznych – twórców ukraińskich, a także polskich.

Kurator wystawy: Valerii Zawierszynski.

Lidia Staromłyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ARKADY – Wydawnictwo akademickie...

Wydawnictwo ARKADY działa na rynku wydawniczym od maja 1957 roku, natomiast od ...

Pora na zakup nowego systemu do ewiden...

MUZEO to system uniwersalny, kompleksowy i elastyczny, wspomagający pracę muzeó...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...