piątek, 27 grudnia, 2024

Wiadomość dla potomnych nadana! Instytut Pileckiego wmurował kapsułę czasu

Od niemal sześciu lat Instytut Pileckiego prowadzi szeroko zakrojoną działalność naukową, edukacyjną, archiwalną, wydawniczą, wystawienniczą i społeczną. Dzięki aktywności Instytutu nazwiska Aleksandra Ładosia i Rafała Lemkina przedostały się do powszechnej świadomości historycznej i debaty publicznej w Polsce – powiedział Wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości.

Na nową siedzibę Instytutu Pileckiego (ul. Sienna 82) – a tym samym na połączenie w jednej przestrzeni działalności badawczej, archiwalnej i edukacyjnej – czekają nie tylko jego pracownicy. „Sienna” będzie aktywnym miejscem spotkań z historią i kulturą dla warszawiaków i gości stolicy. Na zakończenie prac budowlano-remontowych czeka też po prostu miasto, które w miejsce „najbrzydszego budynku w Warszawie” otrzyma imponujący gmach, w którym autorzy projektu połączyli świadome nawiązania do historycznej tradycji polskiego modernizmu w architekturze z wymaganiami współczesności (otwarte przestrzenie, zieleń jako element miasta). Wystrój wewnętrzny będzie również wskazywał na znaczenie postaci i dokonań patrona Instytutu, rotmistrza Witolda Pileckiego. Po adaptacji budynek przy ulicy Siennej stanie się jednym z najciekawszych przykładów nowoczesnej architektury w tej części Warszawy. Budynek będzie nośnikiem historii i kroniką czasu, począwszy od fundamentów – gdzie wczoraj wmurowana została kapsuła czasu. W kapsule został umieszczony list Pro Memoria podpisany przez Premiera Mateusza Morawieckiego, osobisty list prawnuka Rotmistrza Pileckiego – Krzysztofa Kosiora, materiały dokumentujące działania Instytutu Pileckiego oraz aktualny tygodnik z artykułem o Instytucie Pileckiego. 

Kapsułę wmurowali: profesor Piotr Gliński (Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), profesor Magdalena Gawin (Dyrektorka Instytutu Pileckiego), Krzysztof Kosior (prawnuk Witolda Pileckiego). 

Adaptacja biurowca da nie tylko możliwość gromadzenia kolejnych materiałów dokumentujących polską historię, ale również udostępnianie zarówno badaczom, studentom, naukowcom, jak i szerokiemu odbiorcy. Otwarty charakter siedziby Instytutu, w którym znajdą się m.in. sala konferencyjno-koncertowa, biblioteka i kawiarnia, włączy ten dotąd bezbarwny i „martwy” społecznie budynek w życie miasta na pograniczu Śródmieścia i Woli. Obecność Instytutu Pileckiego z całym bogactwem jego naukowej i społecznej działalności niedaleko takich placówek jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy powstające Muzeum Getta Warszawskiego stworzy w tej części Warszawy „sieć” nowoczesnych instytucji historycznych i edukacyjnych.

Generalny Projektant: Bogumił Kidziak,

Architekt, autor: Bogumił Kidziak,
współpraca autorska: Agata Marekwia,  Agnieszka Ludwig, Berenika Chudziak, Julian Kleinrok, współpraca autorska koncepcji wnętrz i elewacji: Tomasz Trzupek – architekt, malarz. Asystent w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PW.

Tekst: Biuro Prasowe
Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...