poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Wiatr od Morza – znamy laureatów

Antoni Pawlak, Mikołaj Trzaska, Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński i Paweł Huelle to tegoroczni laureaci nagrody literackiej Wiatr od Morza. Podczas uroczystej gali wręczono również Kaszubską Nagrodę Literacką, której operatorem jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jej laureatką została Ida Czaja.

27 października br. w Centrum Św. Jana w Gdańsku po raz czwarty Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wręczył Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza za rok 2020.

Kapituła konkursowa spośród ponad 400 zgłoszonych tytułów wybrała 8 autorów nominowanych do dorocznej literackiej nagrody marszałka województwa pomorskiego. Nagrody odebrało czworo zwycięzców, w tym laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej promującej literaturę i publikacje tworzonych lub tłumaczonych na jedyny w kraju zarejestrowany jako oficjalny język regionalny – język kaszubski.

Nagrodę w kategorii Literacka Książka Roku otrzymał Antoni Pawlak za tomik poezji „Ale bez rozgrzeszenia”. Zwycięską książką w kategorii Pomorska Książka Roku okazała się biografia Mikołaja Trzaski „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia”, której autorami oprócz bohatera są jego rozmówcy Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński. Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od morza za całokształt pracy literackiej otrzymał w tym roku Paweł Huelle.

Podczas uroczystej gali wręczono również Kaszubską Nagrodę Literacką, której operatorem jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Kapituła powołana przez dyrektora tej instytucji w składzie: Bogumiła Cirocka (przewodnicząca), o. prof. Adam Sikora oraz dr Łukasz Zołtkowski dokonała analizy nadesłanych zgłoszeń i postanowiła przyznać w/w nagrodę Idzie Czaji za dotychczasową twórczość poetycką. Laureatka w swojej poezji porusza uniwersalne problemy życia codziennego. Odwołuje się do swoich wspomnień, Biblii, miologii, legend czy starych wierzeń. Nawiązuje do kultury i historii Kaszub, także tej najdawniejszej. Jej wiersze charakteryzuje emocjonalny język bogaty w metafory. Z łatwością wykorzystuje potencjał języka kaszubskiego, potrafiąc w oszczędnej formie przekazać najgłębsze treści oraz wzbudzić u czytelnika bogactwo skojarzeń.

 Pomorska i Kaszubska Nagroda Literacka została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2017 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego. Honoruje autorów zamieszkałych i tworzących na Pomorzu bądź twórców dzieł, które w istotny sposób korespondują z naszym regionem. To nagroda m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy. Celem nagrody jest promocja kultury słowa pisanego, ze szczególnym uwzględnieniem rodzimych twórców i literackich odwołań do Pomorza.

Dotychczasowymi laureatami KNL są: Stanisław Janke, Krystyna Lewna oraz o. prof. Adam Ryszard Sikora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...