środa, 23 kwietnia, 2025

Wiatr od Morza – znamy laureatów

Antoni Pawlak, Mikołaj Trzaska, Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński i Paweł Huelle to tegoroczni laureaci nagrody literackiej Wiatr od Morza. Podczas uroczystej gali wręczono również Kaszubską Nagrodę Literacką, której operatorem jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jej laureatką została Ida Czaja.

27 października br. w Centrum Św. Jana w Gdańsku po raz czwarty Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wręczył Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza za rok 2020.

Kapituła konkursowa spośród ponad 400 zgłoszonych tytułów wybrała 8 autorów nominowanych do dorocznej literackiej nagrody marszałka województwa pomorskiego. Nagrody odebrało czworo zwycięzców, w tym laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej promującej literaturę i publikacje tworzonych lub tłumaczonych na jedyny w kraju zarejestrowany jako oficjalny język regionalny – język kaszubski.

Nagrodę w kategorii Literacka Książka Roku otrzymał Antoni Pawlak za tomik poezji „Ale bez rozgrzeszenia”. Zwycięską książką w kategorii Pomorska Książka Roku okazała się biografia Mikołaja Trzaski „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia”, której autorami oprócz bohatera są jego rozmówcy Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński. Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od morza za całokształt pracy literackiej otrzymał w tym roku Paweł Huelle.

Podczas uroczystej gali wręczono również Kaszubską Nagrodę Literacką, której operatorem jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Kapituła powołana przez dyrektora tej instytucji w składzie: Bogumiła Cirocka (przewodnicząca), o. prof. Adam Sikora oraz dr Łukasz Zołtkowski dokonała analizy nadesłanych zgłoszeń i postanowiła przyznać w/w nagrodę Idzie Czaji za dotychczasową twórczość poetycką. Laureatka w swojej poezji porusza uniwersalne problemy życia codziennego. Odwołuje się do swoich wspomnień, Biblii, miologii, legend czy starych wierzeń. Nawiązuje do kultury i historii Kaszub, także tej najdawniejszej. Jej wiersze charakteryzuje emocjonalny język bogaty w metafory. Z łatwością wykorzystuje potencjał języka kaszubskiego, potrafiąc w oszczędnej formie przekazać najgłębsze treści oraz wzbudzić u czytelnika bogactwo skojarzeń.

 Pomorska i Kaszubska Nagroda Literacka została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2017 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego. Honoruje autorów zamieszkałych i tworzących na Pomorzu bądź twórców dzieł, które w istotny sposób korespondują z naszym regionem. To nagroda m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy. Celem nagrody jest promocja kultury słowa pisanego, ze szczególnym uwzględnieniem rodzimych twórców i literackich odwołań do Pomorza.

Dotychczasowymi laureatami KNL są: Stanisław Janke, Krystyna Lewna oraz o. prof. Adam Ryszard Sikora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...