piątek, 8 listopada, 2024

Widowisko otwarcia nowej siedziby IKM. Co czeka publiczność?

Widowisko choreograficzne, które w piątek, 22 września o godz. 20.00 zainauguruje otwarcie nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11 rozgrywać się będzie w całym budynku oraz na zewnątrz, a widzowie będą mogli poruszać się pomiędzy propozycjami komponując z nich własne doświadczenie. Program soboty i niedzieli to tematyczne spacery, debaty, pokazy filmowe, rodzinne warsztaty i koncerty. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na niektóre obowiązują zapisy. Pełen program otwarcia nowej siedziby IKM dostępny jest na stronie instytucji.

W piątkowy wieczór fasada i wnętrza budynku Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym 11 stanowić będą kanwę do wizualno-dźwiękowych interwencji. Pokaz świetlno-dźwiękowy autorstwa IP Group (Jakuba Lecha, Bogumiła Misali i Dominiki Kluszczyk) oraz Ani Haudek ożywi budynek, odkryje jego możliwości i relacyjny potencjał. Po obejrzeniu pokazu i oficjalnym „wodowaniu” nowej siedziby IKM z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska oraz Aleksandry Szymańskiej, dyrektorki IKM, IKM zaprasza do środka na artystyczne widowisko choreograficzne.

– Zaprosimy publiczność do doświadczania tańca w różnoraki sposób. Od klasycznej, scenicznej i frontalnej choreografii w audytorium, przez interwencje choreograficzne i performatywne w foyer, jak i sytuacje studyjne do oglądania ze wszystkich stron na sali warsztatowej – opowiada Kasia Wolińska, która odpowiada za choreografię widowiska.

Sam taniec pojawi się w mnogości form i technik, co odzwierciedla zarówno styl i ideologie choreografki, jak i wszechstronność zaproszonych artystów lokalnej sceny. Widzowie obejrzą zarówno matematyczną choreografię opartą na elementach tańca klasycznego i release, grupową improwizacje opartą na partyturze i operująca footworkiem, pracę na podłodze wraz z partnerowaniem, jak i powolne choreografie pracujące z tkanina i formą. Pojawią się także elementy klasycznego tańca japońskiego. Na koniec wszystkich do wspólnej celebracji na parkiecie zaprosi znana za berlińskich klubów DJ-ka Femdelic.

Materiały choreograficzne będą również obecne w wideo przygotowanych we współpracy z Jakubem Lechem z IP Group. Całości dopełnią kostiumy tworzące postaci codzienne i fantastyczne, grające z forma, tekstura i kolorem. 

W Widowisku weźmie udział 17 trójmiejskich tancerzy i tancerek: Ludwiga Andruszkiewicz, Daria Bogdanowicz, Katarzyna Chmielewska, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Tatiana Dziewanowska, Artur Grabarczyk, Agata Gregorkiewicz, Magda Jędra, Róża Kołoda, Natalia Murawska, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Patrycja Ruszkowska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska-Gmerek, Zofia Wieteska, Anna Zglenicka. W wydarzeniu wezmą udział także muzycy Oleg Dziewanowski oraz Michał Zienkowski.

Program otwarcia IKM przy Targu Rakowym 11 w sobotę i niedzielę (23 i 24 września) rozpocznie spotkanie z artystami tworzącymi zaimprowizowany w sercu budynku Bar Wodny. Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri oferować będą wodę pochodzącą z różnych części Gdańska. Zaplanowano kilka tematycznych spacerów, otwarcie instalacji dźwiękowej Marcina Dymitera „Linie i fale”, pokaz gdańskiej produkcji „Genius Loci” i rozmowę z jej twórcami, a także pierwszą z cyklu Rozmów o stanie świata z udziałem Stefana Chwina, Małgorzaty Lebdy, Magdaleny Kicińskiej, Dariusza Rosiaka i Tomasza Stawiszyńskiego, którą poprowadzi Dagny Kurdwanowska. Sobotni wieczór zakończy koncert prowadzonego przez Kamila Patera zespołu Wodecki Twist Sweet ‘90s z Natalią Przybysz i Pauliną Przybysz, wokalistami: Wiktorem Dydułą, Piotrem Odoszewskim, Dawidem Tyszkowskim i Wiktorem Waligórą oraz muzykami: Michałem Ciesielskim, Hubertem Pilarskim, Anną Prokopczuk-Kwapniewską, Andrzejem Rękasem, Kubą Staruszkiewiczem, Olem Walickim, Michałem Wandzilakiem i Tomaszem Ziętkiem.  

Niedzielny program otwarcia jest skupiony głównie na rodzinach z dziećmi. Otworzą go poranek filmowy, warsztaty literackie z Sherlockiem Holmesem i taneczno-ruchowe Roztańczone Rodziny. Młodych czytelników i czytelniczki zapraszamy na spotkanie z Weroniką Ancerowicz, autorką książek „Mój kumpel jest dziewczyną”, „Maybe you”. Popołudniu odbędzie się koncert ukochanego przez dzieci zespołu Czereśnie. 

Przez cały weekend otwarcia dostępna będzie bezpłatnie makieta współczesnego Śródmieścia Gdańska. W niedzielę zaplanowano również warsztaty rodzinne „Co to jest Kunszt Wodny?”. W sobotę i niedzielę także „Zobaczmy poezję”, czyli wiersze poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności oraz z projektu Versopolis zwizualizowane przez sztuczną inteligencję.  Zajrzymy do sal warsztatowych, w których prezentowana będzie instalacja IP Group „Transforma” oraz wideo „Falling Free” w reżyserii Jakuba Wittchena, a także wychylimy się w przeszłość, patrząc z balkonu z widokiem na Wały Jagiellońskie na budynek LOT-u sprzed 100 i 50 lat odtworzony w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. 

Informacje praktyczne: na większość wydarzeń, w tym piątkowe artystyczne otwarcie, wstęp jest wolny. Na warsztaty, koncerty, debatę „Rozmowy o stanie świata” i filmy obowiązują zapisy (bezpłatne wejściówki).

Zapisy dostępne na stronie: www.bilety.ikm.gda.pl.

Szczegółowy program i informacje.

Kasia Wolińska urodziła się w Gdańsku. Jest absolwentką wydziału Tańca i Choreografii Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a także wydziału Tańca i choreografii na HZT Inter-University Centre for Dance (Międzyuniwersyteckim Centrum Tańca) w Berlinie. Ukończyła również Wydział Antropologii Kultury Uniwersytet Łódzki. W swojej pracy Wolińska bada relacje między tańczącym ciałem a polityką. Taniec jest dla niej fenomenem zanurzonym w historii i współczesnych warunkach produkcji. Swoje autorskie prace pokazywała m.in. w HAU w Berlinie, Judson Church w Nowym Jorku, Teatrze Nowym i Teatrze Studio w Warszawie, Het Veem w Amsterdamie.

IP Group to interdyscyplinarny kolektyw artystyczny założony w 2009 roku, który poprzez dźwięk, wideo i architekturę integruje sztuki wizualne i performatywne. IP Group porusza się w obszarze improwizacji z gruntu devised theatre, działań transmedialnych i eksperymentów audiowizualnych. Twórcy poddają analizie wybrane aspekty medialne, łącząc narzędzia cyfrowe i analogowe projektują wielowymiarowe środowiska immersyjne. W skład grupy wchodzą: Jakub Lech, Bogumił Misala i Dominika Kluszczyk.

Ania Haudek, architektka, scenografka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracowała w biurach architektonicznych: +48, Major Architects, MPP Maćków. Autorka scenografii do wielu performansów i spektakli teatralnych.

Widowisko choreograficzne realizowane jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej. Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym. 

Bar Wodny realizowany jest w ramach projektu Laboratorium badań nad szczęściem, życie po komofortocenie Goethe-Institut, Fundacji Bęc Zmiana, Zentrum für Kunst und Urbanisik (Berlin), przy wsparciu m.st. Warszawy, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie we współpracy z instytucjami, takimi jak Akademia Sztuk Pięknych Katowice, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Media Dizajn (Szczeciński Inkubator Kultury), Galeria Arsenał w Białymstoku.

fot. www.gdansk.pl

Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...