środa, 22 stycznia, 2025

Więcej niż obiekt. Jak rozmawiać o pamięci

Zapraszamy na Czwartek na Tłomackiem 21 marca 2024 r. towarzyszący wystawie czasowej „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego”.

Obiekt: pod tą – w gruncie rzeczy techniczną nazwą, używaną, by określić jednostkową część kolekcji – zazwyczaj kryje się dużo więcej. Uczestnicy spotkania będą dyskutować na temat zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego i tego, co się za nimi kryje. Wymienią się doświadczeniami i poglądami na temat pamięci i jej znaczenia w instytucjach kultury. Punktem wyjścia do rozmowy będzie wystawa plenerowa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, a jej gośćmi i gościniami będą: Agnieszka Jeż, Agnieszka Kajczyk, Marta Kapełuś, Justyna Majewska i Krzysztof Czajka-Kalinowski.

Wydarzenie odbędzie się 21 marca 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na żywo na Facebooku ŻIH.

_____

Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.  

Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.  

Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta. 

Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. 

Więcej informacji o wystawie.

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...