czwartek, 19 grudnia, 2024

Wielcy mistrzowie z Miśni – oprowadzanie kuratorskie

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zwiedzanie wystawy Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte z kuratorką Klementyną Ochniak-Dudek 17 września o godz. 11.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Spotkanie przybliży szczególnie sylwetki dwóch artystów: malarza Bonaventury Häuera (1709–1782) i najwybitniejszego modelarza miśnieńskiej wytwórni Johana Joachima Kändlera (1706-1775). To on wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy i  opracował ich liczne wzory. Informacja znajduje się poniżej, w załączeniu fotografie.

Od XVIII wieku saska wytwórnia w Miśni, koło Drezna słynie z najlepszej porcelany. Utalentowani artyści – rzeźbiarze i malarze, byli tam autorami luksusowej zastawy i niezliczonych, malowanych figurek postaci ludzkich i zwierzęcych. Porcelanowe dekoracje, typowe dla stołów tej epoki, komponowano z licznych takich figurek. Komplety dotyczące jednego tematu obejmowały nawet 140 elementów!  

Spodek od czarki do herbaty, porcelana malowana złocona; Miśnia ok. 1745, malował Bonaventura Häuer

Znany badacz sztuki zdobniczej Henry de Morant podsumował: Wydaje się, że przyjemnego, a zarazem prawdziwego obrazu tego co było najbardziej żywe i urocze w epoce rokoka, należy właśnie szukać w saskich figurkach.

Rejestracja na zwiedzanie przez formularz na stronie: https://muzeum.wieliczka.pl/

Wystawa „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelshulte” prezentuje najważniejszą na świecie kolekcję porcelany tego rodzaju – zarówno figurki jak i malowidła na obiektach dotyczą tematyki górniczej. Po raz pierwszy w Polsce można oglądać blisko 170 obiektów z I połowy XVIII wieku, okresu największej świetności manufaktury w Miśni. Niektóre z nich to unikaty. Prezentują tu swój kunszt najwybitniejsi artyści Miśni: malarz Bonaventura Häuer i rzeźbiarz Johann Joachim Kändler. Obiekty pochodzą z kolekcji Fundacji Achima i Beate Middelschulte z Niemiec, przechowywanej w Deutsches Bergbau-Museum w Bochum.

Wystawę można oglądać do 22 października 2023 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...