piątek, 8 listopada, 2024

Wielki sukces Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Bastejowy Zamek Magnacki w Janowcu ma szansę odzyskać swój blask.

W ostatnich dniach ogromną radość przyniosła Zamkowi w Janowcu – Oddziałowi Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, wiadomość o przyznaniu dwóch dotacji na prace konserwatorskie. W wyniku tego dofinansowania zostaną przeprowadzone niezbędne prace renowacyjne.

W zakresie przyznanych dwóch dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pn.: „Rewaloryzacja zabytkowej tkanki Zamku w Janowcu.” –  3 500 000,00 zł”, „Zabezpieczenie konserwatorskie Budynku Bramnego Zamku w Janowcu” – 3 500 000,00 zł. znajdują się: zabezpieczenie konserwatorskie budynku bramnego wraz z Salą Rycerską oraz Kaplicy i studni zamkowej. Mury Kaplicy zostaną zabezpieczone, a studnia zabezpieczona i odrestaurowana tak, aby ponownie spełniała funkcję ujęcia wody, przy pomocy koła zamachowego.

Planowany jest ciągły ruch turystyczny, a Zamek nie będzie wyłączony ze zwiedzania podczas prowadzenia prac konserwacyjnych. Zamierzone prace pozwolą na udostępnienie małego dziedzińca zamkowego dla turystów.

Przyznanie dla Muzeum Nadwiślańskiego dwóch dotacji na tak ważny obiekt jakim jest Oddział Zamek w Janowcu to dowód na to, że starania Samorządu Województwa Lubelskiego, o zachowanie dziedzictwa kulturowego przynoszą efekty. Realizacja tych dwóch zadań dąży do przywrócenia świetności Zamku.

Zamek w Janowcu został wzniesiony po 1496 r. jako bastejowa forteca. Jego fundatorem był Mikołaj Firlej (zm. 1526), kasztelan krakowski, hetman wielki koronny. Zamek jest interesujących przykładem budowli służącej na przestrzeni wieków celom obronnym i rezydencjonalnym. Przez niemal 300 lat należał do najzamożniejszych i najbardziej wpływowych rodów ówczesnej Rzeczypospolitej: Firlejów w XVI w., Tarłów do poł. XVII w. i Lubomirskich do końca XVIII w. Rozbudowywany w ciągu wieków, stał się jedną z najświetniejszych rezydencji magnackich na ziemiach polskich. Autorami tych zmian byli wybitni rzeźbiarze i architekci działający w Polsce: Santi Gucci Fiorentino (2 poł. XVI w.) i Tylman z Gameren (2 poł. XVII w.)


tekst: Urszula Czarnecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...