250-centymetrowe płótna składa do małych formatów. Następnie wycina z precyzją zaplanowany wzór. Czasem zajmuje to długie godziny, czasem dni… Gdy ostatni fragment zostanie usunięty, rozkłada materiał, a oczom ukazuje się idealnie symetryczna, misterna koronka przedstawiająca figury, kształty, historie.
W swoim dorobku artystycznym Daria Alyoshkina posiada setki metrów kwadratowych wycinankowych obrazów. Wszystkie wzory są niepowtarzalne, ponieważ powstają na podstawie improwizowanego szkicu. 26 października 2024 gotowe wycinanki zawisną w NCK – Centrum św. Jana. Tego dnia odbędzie się wernisaż wystawy UPŁYW CZASU/ Плин часу – wystawa prac Darii Alyoshkiny. To ponad 20 wyjątkowych wielkoformatowych prac, na których znajdą się momenty ważne dla Ukrainy jako narodu i państwa, ważne dla Artystki.
Wystawa będzie czynna do 8 grudnia, a jedyne oprowadzanie z autorką prac odbędzie się 27 października o godz. 15.00.
To będzie także pierwsza wystawa Marty Szadowiak w tym miejscu, jako dyrektorki Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.
Termin: 26.10-8.12.2024, godz. 10.00-18.00
WERNISAŻ: 26.10.2024, godz. 18.00
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
- 27.10.2024, godz. 15:00 – Oprowadzanie autorskie po wystawie „Upływ czasu” (czas trwania: 1 godzina)
Wstęp: wolny
Miejsce wystawy: NCK — Centrum św. Jana, Gdańsk
Miejsce warsztatów: NCK — Ratusz Staromiejski, Gdańsk
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Podobnie jak w wycinance usuwane są zbędne elementy, tak i w historii pozostają jedynie najważniejsze wydarzenia i okresy. Daria Alyoshkina, wykorzystując technikę wycinanki, tworzy wielkoformatowe — często ponad dwumetrowe -kompozycje, które odzwierciedlają kluczowe chwile dla narodu ukraińskiego.
W ciągu ostatniej dekady Ukraińcy na nowo odkryli swoją kulturę, która stała się fundamentem ich ducha walki. Wystawa „Upływ czasu” prezentuje ponad 20 wycinanek, które mają na celu uchwycenie momentów, które ukształtowały Ukrainę jako naród i państwo.
WYCINANKA
Wycinka powstała najprawdopodobniej w Chinach – ojczyźnie papieru, a dzięki swojej niezwykłej urodzie i możliwościom symbolicznego przekazania wielu informacji, przewędrowała przez kraje azjatyckie aż do Europy. Wycinanka, to tradycyjna sztuka zdobnicza, która zwłaszcza na Ukrainie przeżywa obecnie swój renesans.
Wycinanki papierowe początkowo służyły do ozdabiania domostw, także okien i ścian, na specjalne okazje. Za ich pomocą można było przedstawić sytuację narodzin, ślubu, specjalnego wydarzenia we wsi. Były rodzajem kroniki społeczności, stworzonej z niezwykłą precyzją i podziwu godnym rozplanowaniem przestrzennym. Na wycinankach pojawiają się postaci zwierzęce i ludzkie, a ażurową lekkość zawdzięczają wypełnieniu przestrzeni motywami kwiatowymi i roślinnymi, ale także kształtami geometrycznymi.
Wycinanki tradycyjnie tworzone są z materiału poprzez złożenie arkusza minimum cztery razy i wycięcia w nim kształtów tak, aby po rozłożeniu powstał symetryczny obraz. Dziś, kiedy tworzenie wycinanek nie jest już tylko formą rozrywki i zdobienia domu, tworzy się je z różnych materiałów, korzystając z profesjonalnych narzędzi.
DARIA ALYOSHKINA
Daria Alyoshkina urodziła się 5 marca 1982 r. w Kijowie, w rodzinie rzeźbiarzy Ołeksego i Ludmiły Alyoshkinów. W 2007 roku ukończyła Lwowską Narodową Akademię Sztuki — magisterium z rzeźby monumentalnej i dekoracyjnej. Wycinankami zainteresowała się jeszcze w dzieciństwie, ponieważ wychowywała się na Podolu, gdzie ta sztuka jest wciąż żywa. Alyoshkina podeszła jednak do tematu wycinanki w sposób nowoczesny – jej dzieła zachwycają nie tylko precyzją wykonania na materiałach dużego formatu, ale też zaklętymi w dziełach historiami i emocjami.
Zaskoczeniem dla odbiorcy sztuki Alyoshkiny może być fakt, że hołduje ona najbardziej tradycyjnemu sposobowi wykonywania wycinanek. Daria składa swoje ogromne materiały, jakby to była mała kartka papieru, i wycina w nich precyzyjnie zaplanowany uprzednio wzór, przez co wycinanki artystki zachwycają symetrią. Po rozłożeniu płótna, które na tym etapie wygląda jak niezwykły duży płatek, naszym oczom ukazuje się misterna koronka przedstawiająca figury, kształty, historie.
W swoim dorobku artystycznym Alyoshkina posiada setki metrów kwadratowych wycinankowych obrazów. Wszystkie wzory są niepowtarzalne, ponieważ powstają na podstawie żywego, improwizowanego rysunku szkicowego. Artystka chętnie eksperymentuje z nowoczesnymi materiałami, które pozwalają formować z płócien dekoracyjnych instalacje artystyczne, scenografię teatralną, ale też elementy dekoracyjne w przestrzeni publicznej i domowej. Sekretem tej techniki jest koronkowa finezja wycinanek, która naprawdę imponuje skalą i delikatną grą cieni uwidaczniającą się w różnym oświetleniu. Motywy wycinanek sięgają do głębokich korzeni tradycyjnej estetyki, a zarazem wszystkie otrzymują współczesną autorską interpretację. Sztukę ludową zaadaptowała do współczesnych potrzeb nie tylko dekoracji wnętrz, ale także artystycznego wyrazu, a nawet – komentarza bieżących wydarzeń. Od 1996 roku artystka czynnie uczestniczy w wystawach i sympozjach (na swoim koncie ma ponad trzydzieści sympozjów w Ukrainie, Polsce i Litwie). Posiada ogromny dorobek artystyczny. Jej rzeźby zdobią takie miasta jak Kijów, Lwów, Czarnomorsk, Żółkiew, Kołomyja, Swalawa, Kałusz i Gdańsk (Polska). Od 2010 roku reprezentuje Ukrainę na międzynarodowych imprezach z monumentalną wycinanką: w Polsce, Niemczech, Francji, Korei Płd., Kanadzie, USA, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Danii i innych krajach. Wycinanki Alyoshkiny dwukrotnie zdobiły ukraińskie stoisko na słynnym forum książki „Livre Paris” w Paryżu, a w 2018 roku marka Cartier udekorowała swój butik jej wycinanką. W 2018 roku zajęła się dekoracją stoiska ukraińskiego na bazie wycinanki papierowej w Maison et object na Paris Design Week. Rok 2019 to współpraca z francuską projektantką Issabel Daëron — dekorowanie okien oraz przygotowanie wystawy wycinanek w siedzibie ONZ w Szwajcarii. W 2020 roku została zaproszona do udziału w Biennale Sztuki Rzemiosła w Wenecji przez Fundację Michelangelo. Natomiast w 2021 r. odbyła się jej osobista wystawa wycinanki w Nicei we Francji. Ponadto, w ubiegłym roku zaprezentowała wystawę „Perspektywa przyszłości: 30 okładek Vogue UA autorstwa ukraińskich artystów” w Kijowie, w Centrum Sztuki Współczesnej „M 17”, a także zaprezentowała swoje prace na Art Piknik w Krakowie. Ponadto do jej dorobku artystycznego można zaliczyć wystawę wycinanek w ramach Paris Design Week w Ukraińskim Centrum Kultury w Paryżu, wystawę w Musée des Beaux-Arts de Nice w Nicei we Francji, czy wystawę wycinanki w Muzeum Narodowym Szeptyckiego we Lwowie.