„Siłaczki” – przygotowanie do świadomego przeżywania wystawy.
Samopoznanie jest drogą ku pewności. Wartości te należy jednak regularnie w sobie pielęgnować i rozwijać. „Wiem, umiem, potrafię” to warsztaty, które powinny umacniać w nas pewność siebie, oraz odporność na sytuacje kryzysowe. Nasze „ja” konfrontowane jest z trudnościami: arogancją i ignorancją. Pewność siebie jest zdolnością nabywaną a „nie poddawać się” oznacza ciągle poszukiwać. Zatem niech naszą inspiracją staną się sylwetki kobiet z przeszłości, które na przekór ówczesnym normom i zakazom, walczyły o siebie, o innych, ale i o nas dzisiaj. To emancypantki, które domagały się równości praw dla kobiet, dostępu do edukacji, oraz realizacji marzeń. Celem tego twórczego spotkania jest dialog z twórczyniami, siłaczkami swoich czasów. Za pomocą fuzji słów, znaczeń, stworzymy grupowy utwór poetycki. Utrwalony zostanie w formie własnoręcznie wykonanego notatnika. Prezentowany będzie podczas wystawy „Siłaczki”.
W trakcie warsztatów uczestniczki i uczestnicy – bo zapraszamy także panów, dla których równouprawnienie jest bardzo ważną wartością – stworzą poemat w formie kolażu z wycinków drukowanych tekstów.
29 lipca (sobota), godz. 10:45
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Osoba prowadząca: dra Agata Stępień
dra Agata Stępień – artystka, intersekcjonalna feministka, wykładowczyni.
Ostatnie 12 lat spędziła studiując sztuki wizualne w Barcelonie, Lizbonie, Rzymie, oraz Brukseli.
Uzyskała w 2016 tytuł doktory, dyplom z wyróżnieniem ASP w Rzymie: Katedra sztuk wizualnych i scenicznych.
Zainteresowania badawcze w sztuce: dialog międzykulturowy tożsamości kobiet w wymiarze sztuki/praktyk ciała, oraz granic tworzenia transgenicznych terytoriów/traum i sztuki kobiet w aktualnym kontekście, transgresji intymności w sztuce.
www.stepienartist.com
@artstepien
*Warsztaty stanowią wprowadzenie do wystawy czasowej „Siłaczki”, planowanej na 2024 rok, prezentującej historię Krakowianek i nie tylko.
Zakup i rezerwacja biletów online na stronie internetowej
Limit: 15 osób
Grupa wiekowa: od 18 lat
Cena: 15 zł
Źródło: Muzeum Krakowa