sobota, 20 kwietnia, 2024

Wirtualne i dostępne

Muzeum w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami? To zadanie trudne, ale nie niemożliwe. Jedną z takich placówek, jest wirtualne Muzeum Gdańska.

Dzięki środkom Narodowego Centrum Kultury uzyskanym w ramach programu „Kultura w sieci” Muzeum Gdańska uruchomiło portal z wirtualnymi wycieczkami po 9 oddziałach, atrakcjach turystycznych Gdańska. W udostępnionych cyfrowo wnętrzach oddziałów muzeum znajdują się punkty zawierające opisy w formie audiodeskrypcji, nagrania lektorskie oraz materiały wideo z tłumaczeniami na system języka migowego.

Projekt „Gdańskie skarby kultury w wirtualnej odsłonie” przygotowaliśmy z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska, z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wycieczkom w poszczególnych oddziałach użytkownik może zobaczyć miejsca, do których nie wjedzie na wózku inwalidzkim. Podany przykład dotyczy zwłaszcza obiektów zabytkowych, które trudno przystosować do współczesnych standardów umożliwiających dostęp do budynków. Wycieczki mają również walor edukacyjny. Są pomocnym narzędziem dla każdego nauczyciela w przygotowaniu lekcji dla uczniów, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. W sieci wejdziemy także do pomieszczeń wyłączonych ze zwiedzania, gdzie dostęp ma wąskie grono osób, np. w kabinie bojowej Wartowni nr 1 na Westerplatte. Te wszystkie elementy przełożyły się na bardzo wysoką ocenę złożonego wniosku przez Centrum Kultury Narodowej i dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura w sieci

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Pod adresem wirtualne.muzeumgdansk.pl można zobaczyć wnętrza Dworu Artusa, Muzeum Bursztynu, Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Wartowni nr 1 na Westerplatte, Twierdzy Wisłoujście, Kuźni Wodnej w Oliwie, czy Muzeum Nauki Gdańskiej. Komplet wycieczek składa się z 70 panoram 360⁰ oraz kilkuset opisów eksponatów dostępnych w formie tekstowej, a także nagrań audio, nagrań audiodeskrypcji, bądź tłumaczeń na system języka migowego. Całość uzupełniają archiwalne i współczesne zdjęcia. Dostępna jest również wersja kontrastowa oraz możliwość powiększania tekstu.

Dzięki projektowi pokazywane są również pomieszczenia do tej pory zamknięte dla ruchu turystycznego np. kabina bojowa Wartowni nr 1 na Westerplatte, piwnice pod Muzeum Poczty Polskiej, prochownie Twierdzy Wisłoujście oraz widok na carillon na szczycie wieży Ratusza Głównego Miasta.

inf. prasowa

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...