piątek, 12 września, 2025

„Witkacy – fotograf i model”

W Muzeum Pienińskim im. J. Szalaya w Szlachtowej można oglądać wystawę „Witkacy – fotograf i model”.

140. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza stała się inspiracją zaprezentowania w Muzeum Pienińskim jednej z dziedzin sztuki uprawianej przez artystę – fotografii. Szczawnica i Pieniny były wielokrotnie odwiedzane przez artystę. Fascynował go krajobraz Pienin i spływ Przełomem Dunajca. Do Szczawnicy przyjeżdżał na filozoficzne dysputy z wypoczywającym w uzdrowisku, w willi „Marta” prof. Juliuszem Kleinerem. Po rozmowach ciągnących się do późnych godzin nocnych artysta zostawał na noc u właścicieli willi, a na drugi dzień syn właścicieli – lekarz Zbigniew Kołączkowski odwoził go na motorze do Zakopanego.

Rysowaniem światłem czyli fotografią zainspirował go ojciec, który podarował mu pierwszy aparat fotograficzny i nauczył tworzyć zdjęcia. Będąc już kilkunastoletnim chłopcem zaczął uwieczniać pejzaże w różnych aurach, portrety rodziny, przyjaciół, a także autoportrety z komicznymi minami lub odgrywanymi scenkami.

Fotograficzne autoportrety Witkacego są ściśle związane z jego zainteresowaniem teatrem.

Niczym aktor wcielający się w rożne role, przed aparatem Witkacy eksplorował wachlarz własnych emocji. Reżyserując swoje życie i inscenizując niecodzienne sytuacje, świadomie kreował swój wizerunek, ekscentryka, nieobliczalnego i kreatywnego artysty. Na fotografiach wciela się w postaci ze swojej prozy, dramatów i szkiców oraz w postaci historyczne, tworząc widowisko totalne, łączące wiele dziedzin jego licznych zainteresowań. W autoportretach Witkacy wypracował bardzo charakterystyczną estetykę, której dominantą jest całkowite skupienie się na własnej mimice.

Artysta pozostawił po sobie kilka tysięcy najróżniejszych fotografii – zarówno tych wykonanych własnoręcznie, jak i zaaranżowanych. W tych drugich był nie tylko głównym aktorem, ale też reżyserem.

Na wystawie zaprezentowanych zostało 80 fotografii pochodzących ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Muzeum Sztuki w Łodzi autorstwa Witkacego, Stanisława Witkiewicza i in. osób z kręgu rodziny i znajomych Witkiewicza, utrwalonych na szklanych negatywach.

Stanisław Ignacy Witkiewicz ps. artystyczny „Witkacy” (1885 – 1939) – polski pisarz, malarz, filozof, dramaturg i fotografik. Syn malarza, architekta, pisarza i teoretyka sztuki, twórcy i popularyzatora stylu zakopiańskiego – Stanisława Witkiewicza. Jego rodzicami chrzestnymi byli aktorka Helena Modrzejewska i Jan Krzeptowski-Sabała, gawędziarz i pieśniarz i muzyk góralski.

Wystawa powstała w oparciu o fotografie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Potrwa do 15 września 2025 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wystawa „Podzespoły czyli wnętrze Star...

Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach zaprasza na wernis...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

150 LAT MUZEALNICTWA ROLNICZEGO NA ZIE...

W 2025 roku przypada 150. rocznica pojawienia się idei muzealnictwa rolniczego ...

XI.Legenda STARa

11.LegendA STARa, to zlot pojazdów  zabytkowych organizowany przez Powiat ...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...