czwartek, 7 listopada, 2024

Wokół wystawy Anny Bilińskiej w MNW

Wystawie „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” w Muzeum Narodowym w Warszawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, naukowy i kulturalny. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności jeszcze tylko przez miesiąc. W ofercie znajdują się m.in. wykłady w Kinie MUZ, oprowadzania kuratorskie, spacery miejskie śladami Bilińskiej, warsztaty plastyczne, spotkania ze współczesnymi artystkami. Zaplanowano także koncerty i konferencję naukową. Program towarzyszący wystawie pozwoli lepiej poznać twórczość Bilińskiej oraz realia jej epoki.

Odwiedź pracownię artystki – XIX-wieczną i współczesną

Na wystawie zwiedzający mogą obejrzeć m.in. rekonstrukcję pracowni Académie Julian w Paryżu, w której kształciła się Bilińska. W sali znajdują się oryginalne sztalugi, taborety, przybory malarskie oraz inne autentyczne przedmioty pochodzące z ostatniej siedziby uczelni. Aranżacja pozwala niemal przenieść się w czasie. Muzeum zaprasza także na spotkania organizowane w pracowniach artystek współczesnych – najbliższe odbędzie się 25 września u Magdaleny Karpińskiej. Będzie to okazja do rozmowy o pojęciu kobiecej perspektywy w historii sztuki.

Naucz się malować jak Bilińska

Bilińska tworzyła portrety w nurcie realizmu akademickiego, łączącego dążenie do wiernego oddania natury z elementami idealizacji. Artystka operowała znakomitym warsztatem: precyzyjnym rysunkiem, harmonijną kolorystyką i umiejętnie rozłożonym światłem. Posługiwała się różnymi technikami. Aby zachęcić zwiedzających do rozwijania malarskich talentów, Muzeum organizuje warsztaty plastyczne. Uczestnicy mają okazję do nauki rysunku podczas sesji z modelem: uczą się oddawać proporcje ciała, gest, ruch i emocje. MNW zapewnia materiały plastyczne. Najbliższe warsztaty odbędą się 2 października.

Poznaj Warszawę Bilińskiej

Anna Bilińska spędziła wiele lat w Paryżu, była jednak także związana z Warszawą. Tutaj, przy ulicy Hożej 14, znajdował się jej dom rodzinny. Pierwsze lekcje malarstwa i rysunku pobierała w pracowni Wojciecha Gersona,
prowadzącego kursy dla kobiet. Artystka wynajmowała również atelier przy ulicy Nowy Świat 2. Wystawiała prace m.in. w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Hotelu Europejskim, w antykwariacie Gustawa Soubise – Bisiera i Salonie Aleksandra Krywulta. Wraz z muzealnymi przewodnikami będzie można odwiedzić miejsca szczególnie związane z Bilińską. Na spacer zapraszamy 17 września.

Zaczytaj się w katalogu

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog dzieł wszystkich Anny Bilińskiej, obejmujący także prace zaginione i wzmiankowane oraz kalendarium życia i twórczości artystki. Publikacja stanowi podsumowanie kilkuletniego programu badawczego, dzięki któremu udało się zidentyfikować nieznane dotąd dzieła. Wielu cennych informacji dostarczył prowadzony przez Bilińską album („Mémorial…”), do którego wklejała recenzje prasowe i fotografie swoich obrazów, a także jej korespondencja, szkicowniki i notatnik z wykazami sprzedanych i nagrodzonych prac. Ważnym źródłem była biografia opublikowana przez Antoniego Bohdanowicza, męża malarki, zawierająca obszerne fragmenty jej prywatnego dziennika.

Muzeum planuje również organizację międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej problematyce związanej z karierą artystyczną Anny Bilińskiej i współczesnych jej artystek oraz koncertów, podczas których wybrzmią zapomniane utwory polskich kompozytorek XIX-wiecznych. Szczegóły dotyczące tych wydarzeń przekażemy już wkrótce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...