sobota, 18 września, 2021

Pocztówki dawnego Gdańska w darze dla muzeum

580 pocztówek z kolekcji śp. profesora Manfreda Lotscha trafiło do zbiorów Muzeum Gdańska. Wśród podarowanych pamiątek znajdują się przedstawienia znanych zabytków oraz domów, ulic i mieszkańców. Spuściznę przekazał Gerd-Dietrich Ewert, archiwista Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece wraz z rodziną.   

– To wspaniały dar dla Gdańska i jego mieszkańców, z którego w przyszłości, po opracowaniu, będzie mógł korzystać każdy za pośrednictwem portalu internetowego dziedzictwo-gdansk.pl. Wśród przekazanych pamiątek znajdują się również takie, które zostały wykonane w ilości kilku sztuk. Te pocztówki to okna przeszłości. Dzięki nim możemy nie tylko zobaczyć życie codzienne dawnych gdańszczan, ale także dowiedzieć się o tym ostatnim dzięki informacjom napisanym przez nadawców. Dawne ręczne pismo w języku niemieckim i polskim zostało odczytane i spisane maszynowo przez rodzinę Ewertów – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Pamiątki przepadłyby, gdyby nie pasja śp. pamięci profesora Manfreda Lotscha z Düsseldorfu oraz zaangażowanie Gerda-Dietricha Ewerta i jego rodziny, dzięki której kolekcja wróciła do Gdańska. Pocztówki z okresu XIX-XX wieku zawierają m.in. przedstawienia Wielkiego Młyna, gdańskich kościołów oraz Długiego Pobrzeża. Część z nich jest już znana i została opublikowana online. Z kolei nieznane wcześnie okazjonalne pocztówki były zamawiane u lokalnych fotografów przez turystów albo mieszkańców chcących wysłać rodzinie lub przyjaciołom spersonalizowaną pocztówkę z Gdańska.

Prof. Manfred Lotsch zmarł 9 maja 2021 roku w wieku 89 lat. Z urodzenia gdańszczanin, w wieku 7 lat był świadkiem rozpoczęcia II wojny światowej. Był wieloletnim dyrektorem Droste-Verlages oraz pracownikiem Heinrich-Heine Universität w Düsseldorfie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora