środa, 22 stycznia, 2025

„Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” – wernisaż w Muzeum Narodowym w Lublinie

„Andrzej Wróblewski to wybitny malarz, bardzo indywidualny. To prekursor i ikona polskiego malarstwa, którego prace były inspiracją dla wielu innych artystów, takich jak Modzelewski, Bałka, Sasnal, a także Czwartos. Gdyby nie Wróblewski i jego kontynuatorzy, kanon polskiego malarstwa zapewne ukształtowałby się inaczej” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” w Muzeum Narodowym w Lublinie.

„Wróblewski i po... Sztuka realizmu bezpośredniego” – wernisaż w Muzeum Narodowym w Lublinie, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podziękował za zorganizowanie wystawy i podkreślił jej wyjątkowy charakter.

Od dawna nie było takiej wystawy. Dziękuję za ten wspaniały pomysł, żeby zorganizować tak ważną, przekrojową wystawę dzieł Andrzeja Wróblewskiego, oraz za jego realizację wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Bez współpracy najróżniejszych instytucji, muzeów, które posiadają wspaniałe ikoniczne prace Wróblewskiego, a także bez fundacji i rodziny taka wystawa nie byłaby możliwa – podkreślił prof. Piotr Gliński.  

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że wystawa jest kolejnym sukcesem lubelskiego muzeum, które od pewnego czasu jest muzeum narodowym i całkowicie spełnia pokładane w nim nadzieje i oczekiwania.

Muzeum Narodowe w Lublinie organizuje wielkie wystawy, jak niedawna wystawa Łempickiej, które cieszą się ogromną frekwencją. Cały czas też się rozwija – przeprowadziło wiele remontów generalnych i realizuje kolejne ważne projekty inwestycyjne – m.in. ma już pozwolenie na budowę oddziału Muzeum, który będzie poświęcony ziemiom wschodnim dawnej Rzeczypospolitej i realizuje tę inwestycję, a w Nałęczowie planuje budowę nowej siedziby dla oddziału literackiego, poświęconego wybitnym pisarzom, Żeromskiemu i Prusowi. Współpraca z takimi instytucjami jak Muzeum Narodowe w Lublinie to prawdziwa przyjemność – podsumował wicepremier Gliński. 


O wystawie

Celem wystawy jest ukazanie przekroju twórczości Andrzeja Wróblewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku – od jego wczesnych prac abstrakcyjnych, przez dzieła z cyklu „Szoferzy” i „Rozstrzelania”, aż po późne prace wpisane w rozrachunkowy i egzystencjalny nastrój okresu odwilży.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Fundacją Andrzeja Wróblewskiego i obejmuje prawie 100 obrazów i szkiców Andrzeja Wróblewskiego oraz 50 dzieł innych artystów, którzy nadawali nowe znaczenia sformułowanemu przez krakowskiego malarza programowi „realizmu bezpośredniego”. Na ekspozycji można oglądać dzieła m.in. Zbigniewa Libery, Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala.  

Krótkie życie artysty (1927-1957) zaowocowało wieloma oryginalnymi rozwiązaniami artystycznymi, które inspirowały kolejne pokolenia – twórców skupionych w Gruppie, grupie Wprost, „Ładnie” oraz działających w różnych mediach i reprezentujących średnie oraz najmłodsze pokolenie.

W swoich zbiorach Muzeum Narodowe w Lublinie posiada dwa obrazy Andrzeja Wróblewskiego. „Obraz na temat okropności wojennych” („Ryby bez głów”) powstał w 1948 roku – jest zwieńczeniem wczesnego okresu twórczości artysty, a zarazem początkiem cyklu „Rozstrzelania”, poświęconemu doświadczeniu wojny. Drugi obraz – „Kobieta” – namalowany został tuż przed tragiczną śmiercią artysty w 1957 roku, wieńcząc wielokrotnie powtarzany przez artystę temat „Kolejek” i „Poczekalni”.

Ekspozycję można zwiedzać do 27 sierpnia 2023 r.

Źródło: https://www.gov.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...