czwartek, 7 listopada, 2024

Wrocławskie muzea pod lupą badaczy

Znamy już wyniki badania wrocławskich instytucji kultury, jakie na zlecenie Strefy Kultury Wrocław przeprowadził Ośrodek Ewaluacji. Wśród badanych placówek znalazły się cztery wrocławskie muzea.

Badania przeprowadzono w okresie od sierpnia 2020 do stycznia 2021 roku. Objęło placówki, których organizatorem lub współorganizatorem jest Urząd Miejski Wrocławia, m.in. Ośrodek Pamięć i Przyszłość (prowadzący Centrum Historii Zajezdnia), Muzeum Architektury, Muzeum Miejskie Wrocławia i Muzeum Współczesne Wrocław. Pod uwagę brano m.in. zasoby instytucji, modele ich działania, tożsamość oraz wzajemne relacje. Raport opublikowany po badaniach pokazuje, jaka jest sytuacja finansowa poszczególnych placówek, stan ich infrastruktury i wyposażenia, a także ich potencjał kadrowy. Nie zabrakło również wniosków dotyczących szans i barier rozwojowych badanych instytucji.

Badania pokazały, że biorące w nich udział instytucje posiadają dość duże zasoby infrastrukturalne (budynki, sale, sprzęt), ale niektóre z nich sygnalizują potrzebę większej przestrzeni. Niemal wszystkie korzystają z przestrzeni ogólnodostępnej (dla przedstawień, koncertów czy wystaw) oraz nagłośnienia. Ponad 60% posiada zestawy umożliwiające multimedialną oprawę wydarzeń, ok. 1/3 ma sale specjalistyczne, ale tylko pojedyncze posiadają zasoby umożliwiające działalność plenerową (teren zielony, scenę mobilną, agregat prądotwórczy, krzesła, parasole).

Większość badanych placówek ocenia swoją sytuację finansową jako słabą lub przeciętną – brakuje im środków na wynagrodzenia, zatrudnienie nowych osób i działalność programową. Łączne przychody instytucji kultury w 2019 r. wyniosły 199 666 432,74 zł. Najwyższy przeciętny budżet miały instytucje muzyczne, a najniższy – galerie i domy kultury.

W 2019 r. w 22 spośród 27 wrocławskich instytucji kultury dyrektorami byli mężczyźni, ale pracują w nich głównie kobiety – wśród łącznej liczby 1392 pracowników, pań było 877.


Badania pokazały, że rozpoznawalność wrocławskich muzeów stoi na bardzo wysokim poziomie – wszystkie cztery znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej rozpoznawalnych miejskich instytucji kultury. Jeśli chodzi o korzystanie z ich oferty, sytuacja jest jeszcze lepsza, bo trzy muzea zajęły kolejno czwarte, piąte i szóste miejsce w zestawieniu – odwiedzała je niemal połowa respondentów. Jedynie Ośrodek Pamięć i Przyszłość odnotował nieco słabszy wynik, na poziomie 26%. Pytani o zadowolenie z oferty odbiorcy wystawili wszystkim czterem placówkom „mocną czwórkę”. Ceny były przez nich ocenione jako „niskie” (w przypadku Muzeum Miejskiego Wrocławia), bądź „w sam raz” w przypadku Muzeum Architektury, Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz Muzeum Współczesnego Wrocław. Ośrodek Pamięć i Przyszłość został również wyróżniony jako jedna z placówek „przyjaznych dla rodzin z dziećmi”.

Biorący udział w ankiecie przyznali, że znają nie najlepszą sytuację finansową wrocławskich instytucji kultury. Wiedzą, że przez to są one zbyt mało widoczne i nie mogą rozwinąć swojej działalności, ale kilka osób wskazało, że informacja na temat organizowanych przez nie wydarzeń jest niewystarczająca. Ich zdaniem brakuje miejsca, w którym wszystkie takie informacje byłyby zbierane i publikowane.

Pełny tekst raportu dostępny jest na stronie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.


ŹródłoUM Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...