Znamy już wyniki badania wrocławskich instytucji kultury, jakie na zlecenie Strefy Kultury Wrocław przeprowadził Ośrodek Ewaluacji. Wśród badanych placówek znalazły się cztery wrocławskie muzea.
Badania przeprowadzono w okresie od sierpnia 2020 do stycznia 2021 roku. Objęło placówki, których organizatorem lub współorganizatorem jest Urząd Miejski Wrocławia, m.in. Ośrodek Pamięć i Przyszłość (prowadzący Centrum Historii Zajezdnia), Muzeum Architektury, Muzeum Miejskie Wrocławia i Muzeum Współczesne Wrocław. Pod uwagę brano m.in. zasoby instytucji, modele ich działania, tożsamość oraz wzajemne relacje. Raport opublikowany po badaniach pokazuje, jaka jest sytuacja finansowa poszczególnych placówek, stan ich infrastruktury i wyposażenia, a także ich potencjał kadrowy. Nie zabrakło również wniosków dotyczących szans i barier rozwojowych badanych instytucji.
Badania pokazały, że biorące w nich udział instytucje posiadają dość duże zasoby infrastrukturalne (budynki, sale, sprzęt), ale niektóre z nich sygnalizują potrzebę większej przestrzeni. Niemal wszystkie korzystają z przestrzeni ogólnodostępnej (dla przedstawień, koncertów czy wystaw) oraz nagłośnienia. Ponad 60% posiada zestawy umożliwiające multimedialną oprawę wydarzeń, ok. 1/3 ma sale specjalistyczne, ale tylko pojedyncze posiadają zasoby umożliwiające działalność plenerową (teren zielony, scenę mobilną, agregat prądotwórczy, krzesła, parasole).
Większość badanych placówek ocenia swoją sytuację finansową jako słabą lub przeciętną – brakuje im środków na wynagrodzenia, zatrudnienie nowych osób i działalność programową. Łączne przychody instytucji kultury w 2019 r. wyniosły 199 666 432,74 zł. Najwyższy przeciętny budżet miały instytucje muzyczne, a najniższy – galerie i domy kultury.
W 2019 r. w 22 spośród 27 wrocławskich instytucji kultury dyrektorami byli mężczyźni, ale pracują w nich głównie kobiety – wśród łącznej liczby 1392 pracowników, pań było 877.
Badania pokazały, że rozpoznawalność wrocławskich muzeów stoi na bardzo wysokim poziomie – wszystkie cztery znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej rozpoznawalnych miejskich instytucji kultury. Jeśli chodzi o korzystanie z ich oferty, sytuacja jest jeszcze lepsza, bo trzy muzea zajęły kolejno czwarte, piąte i szóste miejsce w zestawieniu – odwiedzała je niemal połowa respondentów. Jedynie Ośrodek Pamięć i Przyszłość odnotował nieco słabszy wynik, na poziomie 26%. Pytani o zadowolenie z oferty odbiorcy wystawili wszystkim czterem placówkom „mocną czwórkę”. Ceny były przez nich ocenione jako „niskie” (w przypadku Muzeum Miejskiego Wrocławia), bądź „w sam raz” w przypadku Muzeum Architektury, Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz Muzeum Współczesnego Wrocław. Ośrodek Pamięć i Przyszłość został również wyróżniony jako jedna z placówek „przyjaznych dla rodzin z dziećmi”.
Biorący udział w ankiecie przyznali, że znają nie najlepszą sytuację finansową wrocławskich instytucji kultury. Wiedzą, że przez to są one zbyt mało widoczne i nie mogą rozwinąć swojej działalności, ale kilka osób wskazało, że informacja na temat organizowanych przez nie wydarzeń jest niewystarczająca. Ich zdaniem brakuje miejsca, w którym wszystkie takie informacje byłyby zbierane i publikowane.
Pełny tekst raportu dostępny jest na stronie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.