W ostatni weekend czerwca Muzeum Twierdzy Kostrzyn realizować będzie projekt pt. „Wrota Berlina – Odra `45”. Celem projektu jest upamiętnienie bohaterstwa żołnierzy walczących o niepodległość Polski w ramach lekcji żywej historii. Będzie to dwudniowe wydarzenie z udziałem ponad 200 umundurowanych i uzbrojonych (repliki broni) rekonstruktorów i kilkudziesięciu oryginalnych pojazdów z okresu II Wojny Światowej. Wszyscy oni dotrą do Kostrzyna po przemierzeniu trasy Banie – Trzcińsko Zdrój – Chojna – Gozdowice – Mieszkowice – Dębno.
W sobotę 29 czerwca popołudniu kawalkada pojazdów przejedzie przez Kostrzyn i rozlokuje się na Starym Mieście. Jeszcze tego samego dnia będzie miała konferencja historyczna oraz wieczornica patriotyczna. W niedzielę 30 czerwca odbędą się najważniejsze punkty programu. Punktem kulminacyjnym będzie popołudniowa dynamiczna inscenizacja bitwy z udziałem Wojska Polskiego, Armii Czerwonej i jednostek niemieckich. Dotychczas uczestnictwo zadeklarowało ponad 30 mniejszych lub większych grup rekonstrukcyjnych!
Wcześniej będzie można zapoznać się z pojazdami i uczestniczącymi w inscenizacji jednostkami. Rozważana jest możliwość przejażdżek po Starym Mieście, o ile uda się zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i turystom.
Oto program wydarzenia:
Sobota, 29 czerwca
17:00 – Konferencja historyczna (sala wykładowa Muzeum Twierdzy)
- Muzea w Rejonie Pamięci Narodowej z historią w tyle – Michał Dworczyk (Muzeum Pamiątek 1. Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach)
- Kostrzyńskie pomniki wojenne – Ryszard Skałba (Muzeum Twierdzy Kostrzyn)
- Działania wojenne w 1945 r. w rejonie Kostrzyna nad Odrą w świetle prac archeologiczno-ekshumacyjnych – Maksymilian Frąckowiak (Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”)
20:00 – Wieczornica Patriotyczna (dziedziniec Bastionu Filip)
Opowieści wojenne przy ognisku
Niedziela, 30 czerwca
10:00 – Zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem (wycieczka dla rekonstruktorów)
11:00 – 15:00 Żywe dioramy (plenerowe stanowiska bojowe, punkty oporu)
12:00 – Prezentacja pojazdów
14:00 – Prezentacja jednostek
15:00 – Uroczyste otwarcie
15:00 – Inscenizacja „Bitwy o Odrę 1945”
17:00 – Zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem (wycieczka dla publiczności)
Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Tomasz Michalak