Wrocławskie Muzeum Narodowe i drezdeńskie Albertinum nawiązały współpracę, której efektem są dwie wystawy: we Wrocławiu będzie można zobaczyć prace Günthera Ueckera, a w Dreźnie – Magdaleny Abakanowicz.
Magdalena Abakanowicz i Günther Uecker – oboje urodzeni w 1930 roku – w swoich rzeźbiarskich pracach wielokrotnie podejmowali tematy egzystencjalne.
Wspólny projekt wystawienniczy „Czas nasz – Unsere ziet – Our time” łączy nie tylko prace obu artystów, ale też miasta partnerskie: Wrocław, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja Abakanowicz oraz Drezno. Rzeźby M. Abakanowicz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu będą prezentowane w Albertinum od 2 października, a prace Ueckera będzie można oglądać we Wrocławiu od 25 października. W Dreźnie prezentowana będzie praca „Tłum”, składająca się z 26 postaci, stworzona przez Abakanowicz w latach 1986–1994. Przedstawia motyw powtarzającej się anonimowej, pozbawionej tożsamości postaci ludzkiej bez głowy. „Tłum” uzupełnia druga praca zatytułowana „Klatka” , w której uwięziona jest postać bez głowy.
W Pawilonie Czterech Kultur we Wrocławiu Günther Uecker pokaże „Młyn piaskowy” – ponadczasową instalację, do której artysta wciąż wraca, choć powstała w 1966. Praca podejmuje tematy, którymi Uecker zajmuje się w swojej twórczości: ludzką krzywdę i ucisk, ich udręki, uwikłania i bezradność wobec przemocy, ale także siłę ich niszczycielskich mocy.