środa, 22 stycznia, 2025

Współpraca przy nowej wystawie stałej

Eksperci Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przygotują wystawę stałą w Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944).   
Dzięki podpisanemu 1. lutego porozumieniu instytucje połączą siły, by stworzyć ekspozycję stałą w nowo powstającym gmachu w Muzeum Treblinka. Badaczki i badacze z ŻIH przygotują koncepcję merytoryczną wystawy. 

ŻIH i Muzeum współpracują od wielu lat, m.in. przy organizacji uroczystości upamiętniających kolejne rocznice buntu więźniów obozu zagłady Treblinka II. 2 sierpnia 1943 roku, więźniowie, w obliczu przygotowywanej likwidacji obozu i masowych mordów w komorach gazowych, podjęli walkę z niemiecką załogą obozu. Około 200 osobom udało się uciec i przekazać światu informacje o tym, co dzieje się w niemieckim nazistowskim obozie w Treblince.

W siedzibie Muzeum odbywają się spotkania w ramach organizowanych przez ŻIH Akademii Letnich i Zimowych, prezentowane były też wystawy i instalacje artystyczne przygotowane przez Pracowniczki i Pracowników Instytutu. W zeszłym roku Wydawnictwo ŻIH opublikowało relacje więźniów Treblinki.

W związku z budową nowego pawilonu ekspozycyjnego Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) zwróciło się do Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma z propozycją współpracy przy tworzeniu powstającej tam wystawy stałej.

W ŻIH pracują Badaczki i Badacze, których działalność naukowa w sposób szczególny skupiona jest na Zagładzie. To najlepsi eksperci, którzy dysponują wiedzą, a także bezcennymi materiałami z naszych zbiorów. Ich zaangażowanie jest gwarancją, że nowa wystawa w Muzeum Treblinka będzie merytoryczna, oparta na autentycznych dokumentach i relacjach, a także poruszająca dla zwiedzających. Upowszechnianie wiedzy to bardzo ważny element naszej misji – mówi Dyrektor ŻIH Monika Krawczyk. 

Na mocy podpisanego dzisiaj porozumienia powołany zostanie zespół, którego zadaniem będzie przygotowanie merytorycznej części wystawy. Pokieruje nim prof. Andrzej Żbikowski. Obie instytucje będą także wspólnie organizować wydarzenia edukacyjne. 

– Miejsce Pamięci po Obozie Zagłady Treblinka II jest jednym z najbardziej wyrazistych upamiętnień Holokaustu na świecie. Koniecznym jest wybudowanie nowoczesnego budynku, z wystawą obrazującą to, co się tu wydarzyło podczas okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej.. Przez wiele lat o budowę zabiegał Samuel Willenberg, były więzień Obozu Zagłady, a po jego śmierci w 2016 r. misję tą kontynuuje wdowa po nim Ada-Krystyna. Równocześnie z rozpoczęciem budowy przystępujemy do opracowania wystawy stałej we współpracy z ŻIH, mającym wieloletnie doświadczenie w pracy naukowej, wystawienniczej i edukacyjnej – za co serdecznie dziękuję! – mówi Dyrektor Muzeum Treblinka, Edward Kopówka.

Nowy pawilon ma powstać do 2026 r., tuż obok istniejących zabudowań. W części ekspozycyjnej znajdą się: wystawy stała i czasowa oraz sala, w której prezentowane będą rzeźby Samuela Willenberga,  uczestnika buntu więźniów z 2 sierpnia 1943 r.  

Muzeum opiekuje się obszarem po byłym Obozie Zagłady Treblinka II wybudowanym przez Niemców w 1942 r. Pierwszy transport więźniów obozu wyruszył z Warszawy 22 lipca 1942 roku, byli w nim Żydzi z warszawskiego getta. Tego dnia rozpoczęła się tzw. wielka akcja likwidacyjna getta, którą ŻIH co roku upamiętnia Marszem Pamięci. 

Obóz zagłady w Treblince zlikwidowali Niemcy w listopadzie 1943 roku. Rozebrano wszystkie zabudowania, cały teren zaorano i obsiano łubinem. Dokładna liczba ofiar nie jest znana, szacuje się, że między latem 1942 roku a jesienią 1943 roku z rąk hitlerowców zginęło tu ok. 900 tysięcy osób. 

Oprócz terenu byłego Obozu Zagłady Treblinka II, Muzeum opiekuje się miejscem po byłej stacji kolejowej we wsi Treblinka, na której zatrzymywały się wszystkie transporty z deportowanymi, terenami po Obozie Pracy Treblinka I i tzw. Miejscem Straceń.

Żydowski Instytut Historyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...