W piątek (2 lutego) o godzinie 17:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze na podwójny wernisaż wystaw: Wszystko jest pejzażem. Serbołużycki malarz Jan Buck oraz Hommage à Jan Buck (IV): WSZĘDZIE – NIGDZIE – DOM
Na prezentację składa się pokaz wybranych dzieł Jana Buka/Bucka – nestora serbołużyckiej plastyki XX wieku – z kolekcji Muzeum Serbołużyckiego w Budziszynie oraz wystawa prac współczesnych artystów związanych z Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jak podkreśla kurator ekspozycji WSZĘDZIE – NIGDZIE – DOM – Radosław Czarkowski – jest to ostatnia, czwarta odsłona będąca wystawienniczym kontekstem dla projektu Hommage à Jan Buck. Jak poprzednie edycje poruszać ma problematykę ochrony i budowania tożsamości w oparciu o wzajemny szacunek i godne współistnienie. (…) Wszędzie – Nigdzie – Dom to refleksja na temat „mapy” tożsamości narodowych, cywilizacyjnych, mentalnych, ale też refleksja dotycząca transgraniczności w możliwie szerokim tego pojęcia znaczeniu. Ostatnia stacja wystawy z cyklu Wszystko jest pejzażem. Serbołużycki malarz Jan Buck odbędzie się natomiast w Muzeum Zamku i Twierdzy Senftenberg/Złym Komorowie, gdzie podsumowany zostanie także cały monumentalny projekt badawczo-wystawienniczy Hommage à Jan Buck (2022–2025).
Zielonogórski pokaz jest kolejnym przystankiem obu cyklów wystaw – po prezentacjach na Łużycach – w Budziszynie/Hórnikecy (Knappenrode) i Chociebużu oraz we Wrocławiu. Każda z kolejnych odsłon jest niepowtarzalna. Dzieła Jana Bucka pokazywane są zawsze w innym zestawie, a te prezentowane na ekspozycjach towarzyszących powstają specjalnie na jednorazowe pokazy z odmiennymi podtytułami. W ramach Hommage á Jan Buck (IV): Wszędzie – Nigdzie – Dom w Zielonej Górze, będzie można zobaczyć prace artystów z Instytutu Sztuk (Paweł Andrzejewski, Cezary Bednarczyk, Kacper Będkowski, Andrzej Bobrowski, Piotr Czech, Radosław Czarkowski, Katarzyna Dziuba, Joanna Fuczko, Magdalena Gryska, Mirosław Gugała, Jarosław Jeschke, Paulina Komorowska-Birger, Marek Lalko, Alicja Lewicka-Szczegóła, Liwia Litecka, Jarosław Łukasik, Maryna Mazur, Ania Owsian-Matyja, Karolina Spiak, Patrycja Wilczek-Sterna, Katarzyna Smugarzewska, Piotr Szurek). Tym razem zostaną one po raz pierwszy wyeksponowane w tych samych wnętrzach co prace Jana Bucka. Jak pisze Radosław Czarkowski: Taki zabieg służyć ma podkreśleniu dużego przywiązania Jana Bucka do polskiej sceny artystycznej, przyjaźni oraz estymy jaka artysta ją darzył.
Wystawy są uhonorowaniem artystycznej sylwetki Jana Bucka (1922–2019) z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Ekspozycje stanowią część szeroko zakrojonego polsko-niemieckiego projektu badawczo-wystawienniczego Hommage à Jan Buk (2022–2025), zainicjowanego przez Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierownictwem naukowym dr Lidii Głuchowskiej. Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie i rozpropagowanie twórczego dorobku jednego z najważniejszych malarzy łużyckich XX wieku po obu stronach granicy. W ramach wspomnianego projektu realizowane są również międzynarodowe sympozja badawcze, z których najbliższe – piąte z cyklu – poprzedzi podwójny wernisaż wystaw w Muzeum Ziemi Lubuskiej, seria publikacji, a także film, którego dotychczasowe części można już zobaczyć w internecie. Premiera najnowszego odcinka odbędzie się w ramach obrad 2 lutego 2024 roku.
Oprawę naukową naszych wystaw stanowi również Międzynarodowe sympozjum badawcze „Hommage à Jan Buck” – lubuskie i dolnośląskie konteksty: geografia, historia i sztuka, które odbędzie się 2 lutego w siedzibie Muzeum. Zaproszenie, program oraz opis projektu badawczo-wystawienniczego znajduje się pod tym linkiem.
Podwójny wernisaż wystaw uświetni recital tradycyjnych pieśni z kręgu Dolnych i Górnych Łużyc w wykonaniu zespołu śpiewu ludowego MAMADA pod kierownictwem Viktorii Korol. Więcej informacji na temat zespołu oraz repertuarze znajduje się pod tym linkiem.
wystawa dostępna: 2 lutego – 5 maja 2024