czwartek, 21 listopada, 2024

Wydarzenia cykliczne w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach organizuje cykliczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne. Skierowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Cieszą się one dużą popularnością. Gromadzą dzieci oraz młodzież z całego Powiatu Starachowickiego, a także z województwa świętokrzyskiego.

Do najważniejszych cyklicznych wydarzeń zaliczają się:

„Zimowy Wjazd do Huty” – ferie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum podczas ferii zimowych organizuje cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą „Zimowy Wjazd do Huty”. Podczas akcji odbywają się zajęcia warsztatowe, przyrodnicze, historyczne oraz plastyczne. Mające na celu poszerzenie wiedzy oraz rozwijanie pasji i zainteresowań. Zajęcia organizowane są podczas ferii zimowych przypadających dla województwa świętokrzyskiego. Tegoroczna edycja „Zimowego Wjazdu do Huty” trwa w dniach 12 – 23.02.2024r. Akcja dedykowana dla dzieci od 7 do 12 lat.

„Muzeum na Święta”

„Muzeum na Święta” to cykl zajęć odbywających się przed Świętami Wielkanocnymi oraz  przed Świętami Bożego Narodzenia. Podczas zajęć uczestnicy wykonują jajka/bombki metodą decoupage, które stanową piękną ozdobę domu podczas Świąt. Zajęcia odbywają się w miesiącach marzec, listopad oraz grudzień. Dedykowane są dla wszystkich grup wiekowych.

Cena zajęć to 20 zł./os., czas trwania ok. 90 min.

Zaginiony świat naszej Ziemi – Festyn Ekologiczny

Festyn ekologiczny to wydarzenie skierowane do przedszkoli oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu miasta Starachowice. Głównym celem tego wydarzenia jest popularyzacja edukacji ekologicznej wśród najmłodszych. Co roku bohaterem festynu jest inne zwierze. Wydarzenie odbywa się w czerwcu.

„Żelazne Korzenie”

„Żelazne Korzenie” mają za zadanie przybliżyć możliwie kompletną wiedzę o umiejętnościach technicznych i życiu codziennym ludności zamieszkującej dolinę rzeki Kamiennej w okresie wpływów rzymskich. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne przeznaczone głównie dla uczniów szkół podstawowych, średnich (liceów i techników). Wydarzenie odbywa się w miesiącu czerwcu na terenie Muzealnego Archeoparku. Dedykowane jest dla wszystkich grup wiekowych.

Lato w Hucie

Podczas wakacji w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach organizowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży,na których poprzez zabawę poznajemy różne dziedziny życia, rozwijamy swoje pasje i zainteresowania.Zajęcia odbywają się nie tylko w salach edukacyjnych ale również na terenie całego obiektu. Powiązane są z aktywnością fizyczną, rozwijającą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię. Co dziennie odbywają się dwa bloki tematyczne. Zajęcia skierowane są dla dzieci od 7 do 12 lat.

„Naukowy Plac Zabaw”

„Naukowy Plac zabaw” to rodzinne niedziele odbywające się podczas wakacji na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Podczas których poprzez zabawę można poznawać otaczający nas świat, pogłębiać swoją wiedzę z dziedzin takich jak matematyka fizyka, biologia oraz rozwijać swoje pasję. Co roku staramy się aby spędzać ten czas aktywnie i rodzinnie. Włączając do zabawy rodziców i dzieci.

„Archeo wakacje”

„Archeo wakacje” to cykl spotkań z historią, prowadzony przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Grupę Ochrony Zabytków FORT. Podczas których odbywają się liczne warsztaty i pokazy przeprowadzone przez Grupę Ochrony Zabytków FORT. Spotkania zaplanowane są na lipiec oraz sierpień 2024r. Dedykowane są dla wszystkich grup wiekowych.

Od Prasłowian do Polaków

„Od Prasłowian do Polaków” to Festyn historyczny organizowany w Ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jest to plenerowe wydarzenie o charakterze edukacyjnym, które przenosi uczestników w świat naszych przodków. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, średnich, ale również do przedszkoli. Wydarzenie odbywa się w miesiącu wrześniu na terenie Muzealnego Archeoparku. Wstęp wydarzeniu jest bezpłatny.

Mnisi i Hutnicy

Projekt „Mnisi i Hutnicy” jest wspólną inicjatywą Opactwa Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach a jego głównym celem jest popularyzacja wspólnego dziedzictwa kulturalnego oraz wielowiekowej roli wąchockich zakonników w budowę i rozwój metalurgii w dolinie rzeki Kamiennej. Ważnym elementem projektu jest organizacja festynu historycznego „Mnisi i Hutnicy”, który odbywa się będzie na terenie Opactwa Ojców Cystersów zawsze w miesiącu wrześniu. Projekt odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Festiwal Nauki

Głównym celem organizowania Festiwalu Nauki jest popularyzacja i upowszechnianie nauki wśród uczniów regionu świętokrzyskiego. Łatwiej zrozumieć zjawiska fizyczne w formie doświadczeń i eksperymentów niż siedząc przed podręcznikiem i zeszytami. Przedstawiciele szkół oraz instytucji naszego regionu mają możliwość podczas Festiwalu zaprezentować swoje osiągnięcia, stoiska a uczniowie zapoznać się z kierunkami kształcenia w szkołach średnich. Wydarzenie odbywa się w miesiącu wrześniu na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Dedykowane jest dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Opis poszczególnych wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach www.ekomuzeum.pl

Informacja oraz zapisy grup prowadzone są za pomocą poczty elektronicznej: recepcja@ekomuzeum.pl lub pod nr tel.: 783-730-094, (0-41)275-40-83

Źródło: Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...