niedziela, 14 kwietnia, 2024

„Nie krzywdzić ludzi i nie gonić za pieniądzem”. Portret Franciszka Pieczki

Z książki poświęconej odtwórcy słynnej roli Gustlika wyłania się obraz nie tylko fenomenalnego artysty, którego pokochały miliony widzów, ale przede wszystkim mądrego i szlachetnego człowieka, ponad wszystko miłującego rodzinę.

Franciszek Pieczka (1928-2022) wykreował niemal 450 ról, w czasie trwającej kilkadziesiąt lat kariery pracował z najwybitniejszymi reżyserami teatralnymi i filmowymi, ale to o Janie Jakubie Kolskim (aktor wystąpił w 9 jego filmach, w tym w „Jańciu Wodniku”, gdzie wcielił się w rolę tytułową) mówił „mój reżyser”. Ten z kolei odwdzięczył mu się tworząc „jedną pieczkę”, czyli jednostkę dobroci i bezinteresowności.

Pochodził ze Śląska, a przez bliskich nazywany był Francikiem. Do końca życia pozostawał wierny wyniesionym z domu rodzinnego zasadom. Uznawał prymat fundamentalnych wartości (w tej kolejności): Boga, rodziny, honoru i ojczyzny. I mimo ogromnego spokoju, w tych kwestiach pozostawał nieprzejednany.

Twórcy książki, dziennikarka Katarzyna Stoparczyk i syn artysty, Piotr Pieczka, zwracają uwagę na niezwykłą umiejętność oddzielania przez Franciszka życia domowego od zawodowego. W świecie artystycznym przez lata krążyła anegdota mówiąca o tym, że podczas pierwszych braw Pieczka się kłania, przy drugich pędzi do samochodu, a przy trzecich siedzi już w ulubionym fotelu w ukochanym falenickim domu. Był też osobą skrytą: ani dzielący z nim przez lata garderobę Kazimierz Kaczor, ani grająca z nim w serialu „Ranczo” Marta Lipińska, nie umieli „nic więcej o Franiu powiedzieć”.

więcej: „Nie krzywdzić ludzi i nie gonić za pieniądzem”. Portret Franciszka Pieczki – Audycje Kulturalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...