Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia w ramach programu „Lato w mieście”.
Czas trwania zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu „Lato w mieście” jest odpłatny.
Bilety:
- dzieci i młodzież (do lat 18): 15 zł
- bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 15 zł
- posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz online na stronie internetowejdla zajęć realizowanych przez Centrum interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, Barbakan i Przystań Muzeum.
Program wszystkich wydarzeń w ramach programu „Lato w mieście” jest dostepny na stronie internetowej Muzeum Krakowa.
Zapraszamy na wydarzenia w tym tygodniu:
- Lato w mieście: Dell’arte z kręgu niematerialnego dziedzictwa
23 sierpnia (środa), godz. 11:30
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21
Warsztat animacyjno-teatralny dla rodzin z dziećmi i młodzieżą w wieku 11–16 lat
Commedia dell’arte to przedstawienie ludowe, które narodziło się prawie 500 lat temu we Włoszech. Artyści, często w niecodziennych przebraniach, za pomocą gestów czy min przedstawiali różne sceny, aby rozbawić publiczność. Podczas naszych warsztatów zamienimy się w aktorów, którzy na podstawie dwóch krótkich opowieści będą musieli zaprezentować opisane krakowskie tradycje. Bohaterowie naszych historii, odmiennie niż w dell’arte, będą przymocowani do drewnianych patyczków, a uczestnicy tchną w nich życie swoimi opowieściami. Dzięki temu duzi i mali bez wcześniejszego przygotowania czy sceny sami stworzą niezwykłe przedstawienie teatralne. Nie zabraknie humoru i puszczania wodzy fantazji.
Zakup biletów online.
- Lato w mieście: Fantastyczne zwierzęta w średniowiecznym Krakowie
24 sierpnia (czwartek), godz. 12:00
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Średniowieczne bestiariusze i księgi pełne były fantastycznych stworów; dawne wierzenia i mity również są skarbnicą podań o legendarnych zwierzętach. Tym zwykłym jak koty, konie, psy czy gołębie również przypisywano w dawnych wiekach niesamowite właściwości i moce. Zapraszamy na zwiedzanie Rynku Podziemnego tropem fantastycznych (i nie tylko) zwierząt, połączone z warsztatami lepienia w glinie szybkoschnącej smoków, chimer, gryfów czy też znanych nam z prawdziwego życia lisów, świnek i koników.
- Lato w mieście: Farbą malowane
24 sierpnia (czwartek), godz. 17:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Warsztaty malarskie dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
A gdyby tak spojrzeć na świat przez pryzmat światła, cieni i barw? Zapraszamy na wyjątkowe, plenerowe warsztaty malarskie! W ogrodzie otaczającym Rydlówkę uczestnicy będą mogli uwolnić swoją wyobraźnię i kreatywność. Naszymi modelkami będą rosnące wokół Rydlówki rośliny. Wspólnie spróbujemy oddać ich piękno i urok. W razie niepogody warsztaty odbędą się wewnątrz Rydlówki przy szeroko otwartych oknach. Farby da się zmyć z dłoni, ale już niekoniecznie z ubrania, więc prosimy wziąć pod uwagę możliwość pobrudzenia. Warsztaty są realizowane w ramach cyklu „Bronowice jak malowane” finansowanego przez Radę Dzielnicy VI.
Warsztaty są realizowane w ramach cyklu „Bronowice jak malowane” finansowanego przez Radę Dzielnicy VI.
- Lato w mieście: Budujemy Skarbiec
25 sierpnia (piątek), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337
Warsztaty plenerowe dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
W czasie zajęć dzieci zapoznają się z funkcją skarbca w czasach historycznych oraz poznają Thesaurus Cracoviensis, czyli współczesny skarbiec, w którym znajduje się muzealny magazyn. W części praktycznej uczestnicy z pomocą opiekunów wspólnie wybudują skarbiec. Przykładem będzie właśnie Thesaurus. Dzieci będą mogły wypełnić wnętrza budowanego przez siebie skarbca własnoręcznie wykonanymi skarbami, przygotowanymi na wzór tych, które mogły zobaczyć w przestrzeniach magazynowych.
Czas trwania zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny.
Zakup biletów online.
- Lato w mieście: Polowanie na herby
25 sierpnia (piątek), godz. 14:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Warsztaty heraldyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–13 lat
Leliwa, Nałęcz, Szreniawa, Abdank, Rawicz… – te tajemniczo brzmiące wyrazy przypominające zaszyfrowaną wiadomość wprowadzą nas w fascynujący świat heraldyki, czyli nauki o herbach. W trakcie zajęć dowiemy się, czym są herby, skąd się wzięły, komu i do czego służyły i czy można je porównać do współczesnych awatarów. Odkryjemy budowę herbów, ich barwy i znaczenie. Następnie uzbrojeni w lupy, niczym tropiciele tajemnic, wyruszymy na polowanie, poszukując herbów ukrytych na krzysztoforskiej wystawie. Wreszcie, zgodnie z poznanymi zasadami sztuki heraldycznej zaprojektujemy i wykonamy własne rodzinne herby i wymyślimy fantazyjne historie tłumaczące ich znaczenie.
Źródło: Muzeum Krakowa